Światowy Dzień Postaci z Bajek

Z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek przypadającego 5 listopada, w Przedszkolu nr 15 “Pszczółka Maja” dzieci miały okazję spotkać się z ulubionymi bohaterami baśni. Do krainy bajkowych postaci zostali zaproszeni przez prawdziwą księżniczkę.

Każdy, bez względu na wiek, ma swojego ulubionego bohatera bajkowego lub baśniowego. Okazało się, że dzieci znają i kochają zarówno te baśnie, przy których wychowali się ich rodzice, jak i współczesne. Aby poczuć się jak w bajce i przekonać się, jakie czasami trudne zadania mają do wykonania bajkowe postacie, dzieci wysłuchały, głośno czytanej przez Czarownicę, baśniowej opowieści. Potem same miały możliwość stania się przez chwilę Kopciuszkami, Księżniczkami na ziarnku grochu, Czerwonymi Kapturkami, a nawet wilkami.

Do wypożyczania i czytania bajek zachęcała Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, która była współorganizatorem imprezy czytelniczej w przedszkolu w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Fotografia i film podbiły serca podopiecznych „Domu Tęcza”

To była jesień pod znakiem obrazów – tych zatrzymanych w kadrze i tych ruchomych. Fotografia i film całkowicie podbiły serca podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Tęcza”. A to za sprawą dwóch cykli warsztatów: fotograficznych – pod okiem Waldka Stube oraz filmowych – prowadzonych przez Michała Mocka. Warsztaty zrealizowane zostały w ramach naszego projektu Biblioteka Otwarta na Każdego. Ich uczestnicy mogli nie tylko się dowiedzieć, jak działają obrazy, ale też samodzielnie „podziałać” obrazami – zrobić zdjęcia aparatami analogowymi, czy wspólnie ułożyć scenariusz filmu. To były wspaniałe chwile, i wcale nie takie ulotne. Bo zostaną po nich choćby zdjęcia – te relacjonujące warsztaty, na których widać szerokie uśmiechy uczestników i ich ogromne zaangażowanie. A także inne fotografie – te na wystawie „Rzeczy ważne” w holu naszej Biblioteki przy ul. Staszica 12a. To namacalny plon zajęć z aparatem analogowym. Podopieczni Domu Tęcza sfotografowali rzeczy ważne dla siebie oraz siebie nawzajem. A na ten wspaniały pomysł wpadł Waldek Stube. Wystawę możecie oglądać jeszcze do początku grudnia.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Biblioteka Otwarta Na Każdego” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.

Spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem

Do Gniezna przyjeżdża ikona polskiego reportażu – Jacek Hugo-Bader. Autor „Białej gorączki”, „Dzienników kołymskich”, „Długiego filmu o miłości. Powrotu na Broad Peak”, „W rajskiej dolinie wśród zielska” i ostatnio napisanej „Szamańskiej choroby”. Na spotkanie z autorem Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza 14 listopada (w niedzielę) o godz. 17.00 do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Wstęp wolny. Spotkanie poprowadzą: dziennikarka Monika Waraczyńska i Michał Piepiórka krytyk filmowy, publicysta i kulturoznawca.

Jacek Hugo-Bader to jeden z najwybitniejszych współczesnych przedstawicieli polskiej szkoły reportażu. Ceniony za twórczość, która dotyka trudnych rejonów społecznych, emocjonalnych i geograficznych. Wielokrotnie nagradzany za pracę dziennikarską i reporterską. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Za książkę „Skucha” otrzymał nominację do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Nagrody Literackiej Nike. Tytuł został uznany także przez „Magazyn Literacki Książki” za najlepszą książkę reporterską 2016 roku. W 2014 r. autora odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od lat 90. związany z redakcją „Gazety Wyborczej”. Szczególnym miejscem literackich zainteresowań pozostają dla Hugo-Badera Rosja i kraje powstałe po rozpadzie ZSRR.

O jego pracy w charakterze reportera i dziennikarza zadecydował przypadek i brak możliwości zatrudnienia w wyuczonym zawodzie nauczyciela. Stracił pracę z powodu sympatii do „Solidarności”. Aby utrzymać rodzinę, pracował jako ładowacz na kolei, sprzedawca, pracownik skupu trzody chlewnej. Był związany z opozycją antykomunistyczną. Pracował przy tworzeniu i kolportażu opozycyjnej prasy.

Spotkanie realizowane w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Biblioteka Otwarta Na Każdego” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.