spotkania_autorskie_FB_Obszar roboczy 1

Spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem

Do Gniezna przyjeżdża ikona polskiego reportażu – Jacek Hugo-Bader. Autor „Białej gorączki”, „Dzienników kołymskich”, „Długiego filmu o miłości. Powrotu na Broad Peak”, „W rajskiej dolinie wśród zielska” i ostatnio napisanej „Szamańskiej choroby”. Na spotkanie z autorem Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza 14 listopada (w niedzielę) o godz. 17.00 do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Wstęp wolny. Spotkanie poprowadzą: dziennikarka Monika Waraczyńska i Michał Piepiórka krytyk filmowy, publicysta i kulturoznawca.

Jacek Hugo-Bader to jeden z najwybitniejszych współczesnych przedstawicieli polskiej szkoły reportażu. Ceniony za twórczość, która dotyka trudnych rejonów społecznych, emocjonalnych i geograficznych. Wielokrotnie nagradzany za pracę dziennikarską i reporterską. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Za książkę „Skucha” otrzymał nominację do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Nagrody Literackiej Nike. Tytuł został uznany także przez „Magazyn Literacki Książki” za najlepszą książkę reporterską 2016 roku. W 2014 r. autora odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od lat 90. związany z redakcją „Gazety Wyborczej”. Szczególnym miejscem literackich zainteresowań pozostają dla Hugo-Badera Rosja i kraje powstałe po rozpadzie ZSRR.

O jego pracy w charakterze reportera i dziennikarza zadecydował przypadek i brak możliwości zatrudnienia w wyuczonym zawodzie nauczyciela. Stracił pracę z powodu sympatii do „Solidarności”. Aby utrzymać rodzinę, pracował jako ładowacz na kolei, sprzedawca, pracownik skupu trzody chlewnej. Był związany z opozycją antykomunistyczną. Pracował przy tworzeniu i kolportażu opozycyjnej prasy.

Spotkanie realizowane w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Biblioteka Otwarta Na Każdego” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.