O zrozumieniu duszy „lokalnych fyrtli” – spotkanie autorskie z Krzysztofem Szymoniakiem

„Czytajcie swoich poetów!” pod takim hasłem odbyło się wczoraj w Starym Ratuszu w Gnieźnie spotkanie autorskie z Krzysztofem Szymoniakiem, wybitnym poetą, prozaikiem, dziennikarzem, wykładowcą poetyckim, a od niedawna także slamerem. Wydarzenie jednocześnie otworzyło VII edycję Festiwalu „Fyrtel”, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i Miasto Gniezno, a dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.
 
Spotkanie poprowadziła Irmina Kosmala, założycielka Kuźni Literackiej i przedstawiła licznie zgromadzonej publiczności poszczególne tomy „tryptyku cieszyńskiego”, czyli niedawno wydanych książek Krzysztofa Szymoniaka: „Melanż”, „Melanż 2”, „Osmozę” i ostatnie „Zapiski cieszyńskie”. Nie zabrakło barwnych anegdot i szczerych refleksji autora podsumowujących jego kilkuletnie obserwacje życia codziennego mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Podczas rozmowy nawiązano także do tytułowego hasła, które Krzysztof Szymoniak rozszyfrował jako wezwanie do wczytywania się w twórczość lokalnych poetów, których szczególna wrażliwość i wnikliwe spojrzenie mogą pomóc zrozumieć dusze „lokalnych fyrtli”.
 
Zdjęcia Waldek Stube

Warsztaty wokalno-muzyczne z Aleksandrem Schmidtem, także w październiku

Już od ubiegłego miesiąca poniedziałki w Czytelni Biblioteki Głównej rezerwujemy dla dźwięków. Wszystko za sprawą warsztatów wokalno-muzycznych „Co jest grane?” prowadzonych przez Aleksandra Schmidta, cenionego multiinstrumentalisty, pedagoga i animatora wielu wspaniałych przedsięwzięć muzycznych.
Chętnych do poszukiwania i eksplorowania muzycznego poletka zapraszamy 4, 11, 18 i 25 października o godz. 16.00 do czytelni biblioteki przy ul. Mieszka I 16. Na warsztaty należy się zapisać wcześniej, zgłoszenia prosimy kierować na maila: alexstudio@o2.pl.
Warsztaty z cyklu “Co jest grane?” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna realizowane w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Twórcze warsztaty w Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych

Minął kolejny aktywny i twórczy tydzień w naszej „Bibliotece Otwartej Na Każdego”. To projekt, którego celem jest wyjście naprzeciw tym, którzy z rzadka zaglądają do biblioteki czy między regały. Z różnych powodów. Stąd liczne warsztaty i zajęcia poza biblioteczną siedzibą, choćby w Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych. W mijającym tygodniu obyły się tam między innymi warsztaty biblioteczne, plastyczne i z rękodzieła.
W zajęciach „Książka moim przyjacielem” bibliotekarka Barbara Hrab zaprosiła młodych uczestników dosłownie „między okładki” książki – dzieciaki poznały różne rodzaje książek, dowiedziały się, jak od kulis wygląda praca w bibliotece i jak korzystać z księgozbioru miejskiej książnicy. A na koniec mogły zaprojektować własne zakładki do swoich przyszłych lektur. Bo przecież po takich zajęciach na pewno wzrósł apetyt na czytanie!

Podczas kolejnych warsztatów uczestnicy zapoznali się z klasykami polskiej ilustracji dziecięcej – Janem Marcinem Szancerem, Bohdanem Butenko czy Olgą Siemaszko. Dzieci po obejrzeniu ich prac, dostały zadanie zilustrowania wybraną techniką wymyślonych przez siebie historii!
Talenty plastyczne potrzebne były również na warsztatach prowadzonych przez bibliotekarkę Joannę Michalak. Joanna nie tylko kocha książki, ale także włóczki, druty, szydełka! Dlatego była najlepszą przewodniczką po rękodziele. Pod jej cierpliwym okiem uczestnicy warsztatów tworzyli wymyślne dzierganki z kolorowych włóczek.
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.