Wierszokleci też poeci czyli Preteksty dla najmłodszych

Literatura dla dzieci w wieku przedszkolnym jest rodzajem sztuki przekazywanej małym odbiorcom przede wszystkim za pośrednictwem rodziców, nauczycieli czy bibliotekarzy. Biblioteka stwarza dzieciom różnorodne możliwości obcowania z literaturą piękna.
Podczas XI Festiwalu Literackiego „Preteksty” odbyły się warsztaty dla dzieci „Wierszokleci też poeci”. Okazało się że, najmłodsi mają rozbudzoną wrażliwość słuchową na rym i rytm, na piękno słowa. Tego na pewno uczy klasyka poezji dziecięcej. Z pomocą przychodzą tacy autorzy jak: Julian Tuwim czy Jan Brzechwa. Ich twórczość zaspakaja ciekawość świata dziecka i pozwala na wykształcenie poczucia humoru.

Nie mogło też zabraknąć współczesnej poezji gościa festiwalu Michała Rusinka. Wierszowane teksty z książki „JAK PRZEKLINAĆ? PORADNIK DLA DZIECI” ukazały nowe, świeże i zabawne przykłady, świadczące o tym, że można kląć ładnie i niepowtarzalnie, np.: „wtedy powietrza nabierz w płuca i zaklnij sobie: KOMBA BRUCA, klniesz, tak by bratu poszło w pięty: A NIECH CIĘ PORWIE BLADEK KRĘTY!„

Zarówno klasyczna, jak i współczesna poezja dla dzieci zachęca do zabaw językowych w różnego rodzaju rymowankach, wyliczankach czy tworzenia nietypowych wyrazów i wyrażeń.

Poznawanie liter, słów to pierwszy krok do własnej, niepowtarzalnej twórczości, najpierw wierszokleckiej a potem poetyckiej. Powstałe na warsztatach litery stały się elementem „poetyckiego prania” w Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

 

Biblioteka wraca do godzin udostępniania sprzed wakacji

Od poniedziałku 6 września Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna znów pracuje tak, jak przed wakacjami.

Biblioteka Główna, przy ul. Mieszka I 16
poniedziałek – piątek 10.00-18.00
sobota 10.00-14.00,

Wypożyczalnia dla Dzieci, przy ul. Mieszka I 15
poniedziałek – piątek 11.00-18.00
sobota 10.00-14.00

Filia nr 1 (ul. Krucza 30), Filia nr 2 (ul. Staszica 12a), Filia nr 9 (os. Orła Białego 10 – budynek SP10)
poniedziałek, środa, piątek 11.00-18.00
wtorek, czwartek 10.00-15.00.

 

Pierwszy dzień XI Festiwalu Literackiego Preteksty

W Latarnia na Wenei pokaźne grono słuchaczek i słuchaczy zgromadził Jakub Małecki. Autor m.in. „Dygotu”, „Horyzontu” i „Rdzy” zasłuchanym opowiadał o swojej drodze – od pracownika banku do poczytnego autora. Poważne tematy przeplatały się z anegdotkami związanymi z wyrzuceniem pierwszej książki do kosza czy ucieczce z pierwszego spotkania autorskiego.
Pisarz sporo miejsca poświęcił także kwestii szufladkowania twórców przez recenzentów, odżegnując się trochę od wszystkich łatek przypinanych mu przez znawców. Podkreślił kilkukrotnie, że zdanie czytelnika jest dla niego o wiele ważniejsze niż opinie krytyków, a recenzji swoich książek nie czyta już od wielu lat.
Zebrani na Latarni z pewnością zapamiętają Jakuba Małeckiego jako sympatycznego, pełnego humoru człowieka z jasno wyklarowaną wizją tego, co i jak chce tworzyć. Dodatkową gratką dla uczestników spotkania była możliwość zakupu książek autora oraz zdobycia dedykacji. No i tylko ci, którzy byli na spotkaniu w Gnieźnie wiedzą, dlaczego Jakub Małecki z wielką pasją pochłania kolejne kryminały J.K. Rowling.

Donguralesko, Gural, Hardcorowy Papa, Osieroconych Płyt Selektor, jakkolwiek nazwiemy Piotra Górnego, od prawie 30 lat pozostaje on jednym z najważniejszych głosów na polskiej scenie rapu. I głosu tego można było (i warto było!) posłuchać podczas drugiego dnia Pretekstów na spotkaniu w Latarni na Wenei.
„W muzyce jest cały czas poszukiwanie” – to chyba najlepsze podsumowanie rozmowy, której przysłuchiwała się gnieźnieńska publiczność. Twórca mówił wiele o swoich inspiracjach muzyką świata, etnicznością, folkiem i tym, jaki te melodie mają wpływ na niego i jego twórczość. Zebrani mogli dowiedzieć się także, że raper lubi czytać na głos poezję (bo tylko tak warto ją czytać) oraz, że jeden z pierwszych koncertów zagrał w Gnieźnie.
Z pewnością osoby, które przyszyły na spotkanie z Guralem nie znając jego twórczości mogły być pozytywnie zaskoczone wielością tematów poruszanych podczas rozmowy oraz przenikliwością stwierdzeń dotyczących zarówno historii polskiej sceny muzycznej, jak i wydarzeń zupełnie współczesnych.

Zdjęcia Dorian Kaczmarek

Organizatorem Festiwalu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, już po raz trzeci będzie Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna razem z Miastem Gnieznem. Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Ośla Ławka oraz Miejski Ośrodek Kultury.