Zabierz książkę na wakacje

Wakacje to najlepszy czas na czytanie książek. Dzięki większej ilości wolnego czasu wielu z nas zwalnia tempo i chętniej zagląda do zaległych lektur z całego roku. Zapraszamy do Biblioteki pod Sówką – filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a po książkę na wakacyjne wojaże. Zachęcamy już od dzisiaj: Zabierz książkę na wakacje! Przygotowaliśmy kosz pełen książek w ramach letniej akcji uwalniania książek.
Taką lekturę będzie można zabrać ze sobą do domu, przeczytać i podać dalej.
Jednocześnie zachęcamy do wrzucania do kosza swoich już przeczytanych książek.

Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie czytania. To również przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania!

Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską

Odkąd TVP zrealizowała serial „Stulecie winnych”, autorka kultowej sagi ta stała się osobą rozpoznawalną na ulicach. Ale przecież swoim fanom, wśród których jest wielu naszych Czytelników, ta mistrzyni suspensu jest bliska już od dawna i kojarzona nie tylko z jednym tytułem. Ałbena Grabowska jest przecież autorką 17 powieści!

Z większą radością zatem Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza na spotkanie z Ałbeną Grabowską, które 18 lipca o godz. 18.00 na Dziedzińcu Starego Ratusza. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia do odbioru w placówkach BPMG.

Pomyśleć, że wcale nie zakładała bycia pisarką. Nawet po wydaniu trzech książek była przekonana, że jej powołaniem jest opisywanie badania fal mózgowych. Życie Ałbeny Grabowskiej jest bowiem niezwykle wypełnione: matka trojga dzieci, opiekunka czterech kotów i jednego psa, najmłodszy w Polsce neurolog epileptolog, sekretarz członek Polskiego Towarzystwa Epileptologii – na tym wcale nie kończy się lista jej osiągnięć.

Jakim cudem osoba tak zaabsorbowana zdołała znaleźć czas na doktorat, aktywną pracę zawodową, pełnienie roli ambasadorki akcji „Solidarność kobiet ma SENS“, biegłe władanie językiem bułgarskim, no i pisanie dla ciągle zachwyconych jej twórczością fanów?

Na to i na inne pytanie będzie można poznać odpowiedź podczas niedzielnego spotkania z pisarką, na które serdecznie już dziś zapraszamy. Koniecznie zabierzcie ze sobą posiadane książki, by wzbogacić je w dedykację. A jeżeli ich nie posiadacie, nie martwcie się, poprosiliśmy autorkę, by wzięła ich nieco ze sobą, będzie można uzupełnić domową biblioteczkę.

Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerzy: Miasto Gniezno, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Stary Ratusz w Gnieźnie, Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

Lipiec i sierpień razem z Biblioteką Publiczna Miasta Gniezna

Początek lipca to najwyższa czas, aby przedstawić tegoroczny program wydarzeń, jakie znajdą się w wakacyjnej ofercie Biblioteki Publiczne Miasta Gniezna. Zapewniamy, że ich liczba robi wrażenie. To chyba jeden z najintensywniejszych czytelniczo i kulturalnie wakacji w historii instytucji.

Z czego zatem można będzie skorzystać dzięki staraniom miejskiej książnicy?

Po pierwsze: spotkania autorskie.

Nie tylko z pisarzami i pisarkami, ale także z animatorami i twórcami, generalnie – ludźmi kultury. Do Gniezna przyjadą wielkie i głośne nazwiska: Ałbena Grabowska, autorka niezwykle popularnej ekranizacji „Stulecie Winnych”, Jakub Żulczyk, Mariusz Szczygieł, Robert M. Wegner. Dzięki takim twórcom jak Maria Strzelecka, Ola Szmida, Emilia Dziubak, Konstanty Usenko będzie też awangardowo i niekonwencjonalnie. Wśród zaproszonych gości są również fotograf Bartłomiej Jurecki oraz Adam Frankiewicz – kompozytor i producent muzyczny.

Po drugie: warsztaty – tych w ofercie będzie aż sześć.

Na początek znane już i cenione wśród gnieźnieńskich rodzin „Czytadełka dla maluszka”, czyli warsztaty czytelnicze dla dzieci i ich rodziców w wieku 0-3 lata. „Baza Czytelnicza” to z kolei czytelnicze warsztaty dla dzieci już nieco starszych, nastawione na nowatorskie spojrzenie na książkę i czytanie. Ponadto: warsztaty dziennikarsko-fotograficzne prowadzone w kooperatywnie – ceniony dziennikarz „Przemian” – Aleksander Karwowski wraz z  zastępem fotografików: Katarzyną Olejniczak-Gołembowską, Michałem Koszelą, Danielem Mopertem i Sebastianem Ucińskim; teatralne – według zamysłu i pod czułym okiem Tomasza Kujawskiego, znanego ze swoich niezależnych działań scenicznych; kreatywnego pisania prowadzone przez autorkę książek dla dzieci – Agnieszkę Gadzińską. Wreszcie, coś dla pasjonatów gier fabularnych RPG – warsztaty kreatywnego opowiadania przygotowane przez weterana role-playing game – Tomasza Antosika.

Są jeszcze wykłady ”Klasyka – rozmowy niekontrolowane”, czyli prowadzone porywająco przez Pawła Bąkowskiego (antropologa) nieoczywiste impresje na tematy literackie oraz spotkania „Porozmawiajmy” czyli kontynuacja świetnie przyjętych „Rozmów przy wspólnym stole”, podczas których mieszkańcy Gniezna będą mieli okazję poruszać i omawiać ważne dla lokalnej społeczności tematy.

W ofercie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna jest i solidny smaczek gwarowy. Oprócz spotkania z Juliuszem Kublem, autorem przekładu Kubusia Puchatka na gwarę wielkopolską („Misiu Szpeniolek”), zaplanowano spacer „Fyrtel od kuchni”, który wyruszy tropem gastronomicznych punktów na kulinarnej mapie Gniezna. W roli przewodnika – niezawodny Jarosław Mikołajczak. Kilka dni wcześniej można będzie także podziwiać jego talenty aktorskie i gwarowe jako „Pana Walizki na Fyrtlu”.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o zbliżającej się kolejnej edycji Gnieźnieńskich Spotkań Teatralnych „Bez kurtyny” – najbardziej spontanicznego i nieprzewidywalnego wydarzenia Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Od 15 do 17 lipca przestrzeń naszego miasta opanują tak znamienite zespoły i indywidualności teatralne jak Teatr Fuzja, Teatr Circus Ferus, Eliasz Gramont czy Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna.

 

Wydarzenia są realizowane w ramach projektów: „Laboratorium Słowa 2021”, „Królewskie Gniezno Czyta 2021” dofinansowanych ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszy Promocji Kultury, oraz „Gwarze mówimy TAK!” dofinansowanych ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021 oraz w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego dofinansowanego ze środków Miasta Gniezna.

 

Szczegółowy program wydarzeń:

Spotkania autorskie:

2.07 (piątek) g. 19.00 / Maria Strzelecka / Latarnia na Wenei

3.07 (sobota) g. 18.00 / Ola Szmida / Latarnia na Wenei

18.07 (niedziela) g. 18.00 / Ałbena Grabowska / Dziedziniec Starego Ratusza / obowiązują darmowe zaproszenia do odbioru w placówkach BPMG

22.07 (czwartek) g. 19.00 / Juliusz Kubel / Dziedziniec Starego Ratusza

23.07 (piątek) g. 19.00 / Bartłomiej Jurecki / Latarnia na Wenei

29.07 (czwartek) g. 19.00 / Jakub Żulczyk / Latarnia na Wenei

5.08 (czwartek) g. 19.00 / Konstanty Usenko Latarnia na Wenei

7.08 (sobota) g. 18.00 / Adam Frankiewicz / Latarnia na Wenei

14.08 (sobota) g. 19.00 / Robert M. Wegner / Latarnia na Wenei

20.08 (piątek) g. 19.00 / Emilia Dziubak / Latarnia na Wenei

29.08 (niedziela) g. 18.00 / Mariusz Szczygieł / Dziedziniec Starego Ratusza / obowiązują darmowe zaproszenia do odbioru w placówkach BPMG

 

Warsztaty:

8, 14, 16 lipca, 19, 24, 25 sierpnia g. 13.30 / Baza Czytelnicza – prow. Daria  Polus / BAZA / zapisy: daria.polus@onet.pl

2, 6 lipca g. 10.00 / „Czytadełka dla maluszka” – prow. Ewa Jaworska, Daria Polus / BAZA / zapisy: daria.polus@onet.pl

Dziennikarsko-fotograficzne: panel dziennikarski – 13, 15 lipca g. 17.00 / Latarnia na Wenei / panel fotograficzny – 12, 14, 16, 19 lipca g. 17.00 / Latarnia na Wenei / 14, 16 lipca g. 17.00 / plener / Atelier na piętrze / – prow. Aleksander Karwowski, Katarzyna Olejniczka-Gołembowska, Michał Koszela, Daniel Mopert, Sebastian Uciński / Latarnia na Wenei / zapisy: ucinskisebastian4@gmail.com

10, 24, 31 lipca, 21 sierpnia g. 11.00 / Kreatywnego opowiadania – prow. Tomasz Antosik / Latarnia na Wenei / zapisy: antosik.tomasz@interia.pl

4 sierpnia g. 16.00, 11, 18 sierpnia g. 18.00 / Kreatywnego pisania – prow. Agnieszka Gadzińska / Latarnia na Wenei

19, 20, 21 lipca, 4, 18, sierpnia g. 13.00 / Teatralne – prow. Tomasz Kujawski / Latarnia na Wenei / zapisy: kaneta4@wp.pl

 

Ponadto:

9, 21, 28 lipca g. 18.00, 15 lipca g. 19.00, 4 sierpnia g. 18.00 / Klasyka – rozmowy niekontrolowane – wykłady – prow. Paweł Bąkowski / Latarnia na Wenei

18 sierpnia g. 16.00, 25, 30 sierpnia g. 18.00 / Porozmawiajmy – spotkania – prow. Tomasz Ławniczak / Latarnia na Wenei

Gwarze mówimy TAK!:

22 lipca g. 18.30 / Pan Walizka na Fyrtlu – spektakl / ul. Rzeźnicka / Dziedziniec Starego Ratusza

24 lipca g. 12.00 / „Fyrtel od kuchni” – spacer gwarowy – prow. Jarosław Mikołajczyk / zbiórka: Restauracja Europejska

15-17 lipca Gnieźnieńskie Spotkania Teatralne „Bez kurtyny” (szczegółowy program wkrótce).