Nie ocenia się książki po okładce

Nie ocenia się książki po okładce, ale warto oceniać …same okładki. I doceniać – te dobre i najlepsze. Tym bardziej, że autorkami i autorami okładek książek wydawanych w Polsce byli i są wspaniali artyści.

Okładki abstrakcyjne, geometryczne, minimalistyczne, malarskie, surrealistyczne, fotograficzne bądź wykorzystujące fotomontaż, typograficzne i kaligraficzne. Projektowanie graficzne i książkowe ma u nas bogate tradycje – choćby z tego powodu warto poszperać w bibliotece!

Chętnie zobaczymy, jakie okładki skradły Wasze serca i oczy! I czy w ogóle zwracacie uwagę na okładkę?

Na zdjęciach okładki ze zbioru „1000. Tysiąc polskich okładek”, wybranych przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich.

Książka i róża

Dziś – w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich – całą Filię nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna opanowały duże i małe książki z różami.
Pośród papierowych róż czytelnicy mogli znaleźć książki nagrodzone w różnego rodzaju konkursach literackich. Zachęcaliśmy także do wypożyczania książek autorów wcześniej czytelnikom nieznanych. Każdy czytelnik, który zdecydował się przeczytać polecaną pozycję otrzymywał zakładkę do książki. Na regałach z książkami można bowiem znaleźć prawdziwe literackie perełki.

W okresie pandemii książka okazała się skutecznym narzędziem do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, mogliśmy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.

 

Zakładki metodą kawaii

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich i obiecana niespodzianka.

Aby umilić Wam „proces” czytania – czyli śledzenia kolejnych stronic książki – BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej podsyła Wam pomysł na własnoręczne wykonanie zakładki metodą kawaii. Instruktaż – w fotorelacji.

Byłoby Nam niezwykle miło, gdybyście podzielili się efektami Waszej pracy, przesyłając zdjęcia na e-mali: filia9@biblioteka.gniezno.pl.

 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Witamy odświętnie i uroczyście, albowiem dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

To święto, które swój ogólnoświatowy charakter uzyskało w 1995 roku. Jego organizator – UNESCO – chciał w ten sposób promować czytelnictwo, edytorstwo i prawa autorskie związane z własnością intelektualną.
Dzień 23 kwietnia nie został wybrany przypadkowo, to data śmierci twórców, takich jak: Miguel de Cervantes, William Szekspir czy historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Ten iberoamerykański trop nie pojawia się bez przyczyny – już w 1926 roku pomysł ogłoszenia święta zgłaszał wydawca z Walencji.

W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku święto oficjalne. W Katalonii 23 kwietnia to hucznie obchodzone święto narodowe – jest to dzień jej patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją, tego dnia kobiety były obdarowywane czerwonymi różami (symbolizującymi krew pokonanego smoka). Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami książek.

Pierwszą Światową Stolicą Książki był Madryt. W 2016 roku mogliśmy cieszyć się polską Światową Stolicą Książki, którą został Wrocław.

Dziś pozostaje nam tylko życzyć Wam cudownych chwil z książką, która zawsze ma autora, o czym winniśmy pamiętać, kiedy chcemy zacytować jej fragment.

Na zdjęciu rzeźba „Księgarza” z Darmstadtu w zachodniej części Niemiec. Jej autorem jest Michael Schwarze.

Źródło: pinterest.com