Ekologia na co dzień: nasze „Rozmowy przy wspólnym stole”

Pogoda dopisała i kolejne spotkanie na Latarni na Wenei w ramach realizowanego projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” odbyło się w blasku wrześniowego słońca. Wybrany temat spotkania: „Jak dbamy o Ziemię? Ekologia a życie codzienne” okazał się doskonałą platformą do ważnej i wielowątkowej rozmowy. Wśród dyskutantów, którzy zasiedli do konwersacji, byli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, Nadleśnictwa Gniezno, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, lokalnego Polskiego Klubu Ekologicznego i zainteresowani tematem czytelnicy Biblioteki.
Poruszono wiele tematów. Zastanawiano się, która forma walki o dobrą przyszłość naszej planety jest najbardziej skuteczna: indywidualna metoda „małych kroków” czy metoda „systemowa” oparta choćby na edukacji. Właśnie na znaczenie edukacji dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych zwróciło uwagę kilkoro nauczycieli obecnych na spotkaniu. Uczestnicy dialogu zwracali uwagę na to, że zachowania proekologiczne muszą być w pełni akceptowane społecznie, jeżeli mają odnieść pożądany skutek. Szeroko dyskutowano na temat wody i jej oszczędzania oraz znaczenia terenów leśnych i sadzenia drzew na terenach miejskich. Wszyscy uczestnicy dialogu podkreślali fakt, że działania dla dobra Ziemi powinny dotyczyć każdego z osobna.
Liczba osób zainteresowanych tematem pokazuje, że temat ekologii w naszym codziennym egzystowaniu jest bardzo istotny i zajmuje coraz większy obszar dyskursu społecznego.

Projekt „Rozmowy przy wspólnym stole” realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez fundację rozwoju Społeczeństwa informacyjnego.

 

 

Spotkanie z Piotrem Mareckim i Sławomirem Shuty oraz koncert Szegetz

Tym razem Preteksty wyruszają w stronę tego, co w literaturze świeże jak cukinia z ogródka i ciekawe, jak wyprawa do wnętrza Polski.
Zapraszamy na niecodzienne spotkanie z Piotrem Mareckim i Sławomirem Shuty, którzy w tym roku zaprezentowali swoje nowe dzieła. „Polska przydrożna” i „Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity” to dwie różne książki, których pozornie nic nie łączy, ale czy rzeczywiście, o tym przekonacie się na spotkaniu. Do zobaczenia 12 września 2020 r. (sobota) o godzinie 18.00 na Latarni na Wenei.

O obydwu książkach pisze się wiele:
O „Polsce przydrożnej”:
„Od czasu Białoszewskiego nic mi takiej radości czytania nie dało. Przecież to jest lepsze niż Białoszewski połączony z reportażem typu „byliśmy głupi”. Piotr Marecki pojechał w Polskę w ramach wieczoru kawalerskiego, zniknął, wrócił po dwóch tygodniach i napisał najważniejszą książkę o Polsce od dawna. Czytam i czytam, i nie mogę się oderwać. I super zdjęcia też. To będzie hit.”
Ziemowit Szczerek

O „Historiach o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity”:
„W Pastach Shutego rzuca tobą, jakbyś robił zwrot przez sztag zdezelowanym statkiem kosmicznym miotającym się między planetami, z których każda ma inny ekosystem, florę i faunę, ustrój społeczny. Czytanie wywołuje efekty nieprzewidywalne – ale przeczuwalne, dociera do ciebie, że to wcale nie jest śmieszne, że oglądasz koniec świata live, z zapętleniem co bardziej efektownych momentów, z gadatliwym komentatorem; wkurwiają cię przerwy na reklamy, masz zastrzeżenia do decyzji sędziego, wstajesz i idziesz do lodówki, koniec świata dzieje się dalej przełączasz kanały, gasisz, bo jutro do pracy. koniec świata podgryza drzwi na klatkę 10. Zapominasz, że to tylko książka i wszystko dobrze się skończy, zaczynasz rozkminiać, gdzie przechować zapasy, kiedy to wszystko się zacznie”.
Agata Zu Jabłońska

Bohaterowie spotkania to:
Sławomir Shuty – artysta ruderalny; prozaik (Zwał, Cukier w Normie, Dziewięćdziesiąte), reżyser (Luna, Panoptykon, Pokój) i memiarz (art zin Baton, https://www.facebook.com/SlawomirShuty/). Laureat Paszportu Polityki za powieść Zwał („za literacki słuch, za pasję i odwagę w portretowaniu polskiej rzeczywistości”). Obecnie rolnik, prowadzi w Beskidzie Niskim gospodarstwo agroturystyczne Jasielówka.

Piotr Marecki (ur. 1976) – wychował się w Trzcinicy na Podkarpaciu, obecnie mieszka w Krakowie. Pracuje jako profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się mediami cyfrowymi. Był profesorem wizytującym na amerykańskich uczelniach (m.in. MIT, Uniwersytet Kolorado w Boulder, Uniwersytet w Rochester). Jest także redaktorem naczelnym wydawnictwa Korporacja Ha!art. Tworzy literaturę eksperymentalną, m.in. boty, generatory tekstu, poezję flarf, gry.
Prowadzenie spotkania: Paweł Bartkowiak.

 

A po spotkaniu z literatami czas na koncertowe dźwięki – o godz. 20.00 na Latarni na Wenei zagra Szegetz.
Szegetz – raper, który zaczynał słowa na polskich slamach poetyckich. Członek duetu Destruenci, który łączył teksty z elektroniką i trąbką. Dotychczas Szegetz występował w „Mózgu” (Bydgoszcz), na Rozbracie, festiwalu Malta czy w “Pogłosie” i na warszawskich skłotach.
Na żywo towarzyszy mu KR, który od trzynastego roku życia gra na trąbce na pogrzebach, a wokalnie i instrumentalnie wspiera przedświtową chutzpę na żywo.
„Przedświt” – epka o porażkach, gapieniu się nocą w gwiazdy; o sarnach, miłości, chodzeniu po ulicy, oddechu i krwi. Komentuje siłę i brak sił, plany na życie i ludziach robiących społeczeństwo. Stylistycznie nawiązuje od eksperymentalnego hip-hopu po atmosferyczne odmiany trapu. Całość materiału charakteryzuje przestrzenne brzmienie oraz głębokie i przesterowane dźwięki.

 

 

Niezbędnik na spotkanie z Anną Seniuk

Pogody zagwarantować się nie da. Toteż nie gwarantujemy, że podczas spotkania z Anną Seniuk aura dopisze. Możemy natomiast zasugerować, aby zabezpieczyć się na wypadek mniej sprzyjających warunków pogodowych (deszczu i chłodu).

Ale od początku – aby wziąć udział w wydarzeniu trzeba, bezwzględnie, mieć ze sobą bezpłatną wejściówkę. Przed wyjściem z domu sprawdźmy, czy znajduje się w naszej torebce, kopertówce, plecaku czy walizce.
Polecamy zabrać parasol, ciepłą herbatę i oczywiście książkę „Nietypowa baba jestem”.

 

Pierwsze czytanki w Bibliotece

Nauka czytania to jedno z większych wyzwań z jakim musi zmierzyć się dziecko na początku swojej drogi edukacyjnej. Opanowywanie płynnego czytania jest długotrwałym procesem, a umiejętność czytania ze zrozumieniem w dużym stopniu przekłada się na sukcesy szkolne dziecka. Wrzesień to dobry moment na zapoznanie dzieci z książkami rozwijającymi umiejętność czytania. Dział „Pierwsze czytanki”, w placówkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, zawiera książki z prostymi zdaniami, napisanymi dużą czcionką, z barwnymi ilustracjami wzbogacającymi tekst i przyciągającymi uwagę dzieci. Jednak przede wszystkim są to ciekawe historie rozbudzające w najmłodszych chęć czytania. Biorąc taką książkę do ręki dziecko nie myśli o tym, ile wysiłku będzie musiało włożyć w jej przeczytanie, tylko o tym co ciekawego się w niej kryje. A gdy już zacznie czytać, treść książki zainteresuje je na tyle, że bez problemu dotrze ono do końca i nabierze ochoty na kolejną porcję przygód zapisanych na kartach książek. Dobre nastawienie, wiadomo nie od dziś, zdecydowanie pomaga w nauce.
Zapraszamy rodziców z dziećmi do zapisywania się do biblioteki i wypożyczania „Pierwszych czytanek”. A wszystko to w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.