„Biblioteka – Filia w sieci” nasz projekt z dofinansowaniem

Możemy podzielić się radosną wiadomością – nasz projekt w programie dotacyjnym „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał dofinansowanie w wysokości 18.000 złotych. „Biblioteka – Filia w sieci” – to projekt, który angażuje w twórczy sposób dotychczasowych partnerów Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna: lokalnych pisarzy i pisarki, twórców kultury z Gniezna, personel Biblioteki oraz czytelników.
W ramach projektu zrealizowane zostaną spotkania autorskie online z twórcami z Gniezna, program czytelniczo-teatralny dla młodych czytelników „Biblioteczny kącik Myszki Marcysi” oraz wirtualny spacer po 75-letniej historii Biblioteki (w tym pechowym roku świętuje ona bowiem swój jubileusz). Zdalna filią książnica chce pokazać, że nie zapominając o dziedzictwie Gutenberga – śmiało podejmuje wyzwania kultury cyfrowej i dokłada kolejne cegiełki do wirtualnego gmachu Biblioteki 2.0.

 

Mądra mama czyta dziecku książki

Czytanie dzieciom książek staje się coraz bardziej popularne. To świetna wiadomość, bo kontakt z książką to dla pociech coś więcej niż nauka. Dzięki tej codziennej czynności można również zaspokoić potrzeby emocjonalne dziecka.
Jednak codzienne czytanie przynosi korzyści nie tylko najmłodszym, ale także ich rodzicom oraz wspólnym, rodzinnym relacjom. Buduje ono więź, zaspokajając w ten sposób potrzeby emocjonalne malucha. Wspiera jego rozwój psychiczny i buduje poczucie własnej wartości. Oprócz tego, książki pełnią ważną rolę w uczeniu dziecka tego, co dobre i złe oraz rozwijania moralnej wrażliwości. Wyrabiają postawę prospołeczną, uczą kształtowania własnej opinii oraz rozróżniania emocji własnych i innych.
Co czytać dzieciom? Z okazji Dnia Mamy warto poczytać z dziećmi pozycje, które poruszają temat matczynej miłości: „Mama Mu czyta” J. Wieslander, „Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie” R.D. Reguera, „Kocham Cię” E. Lescoat. Te i inne książki możecie Państwo znaleźć w naszej bibliotece i czytać w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
Jednak przewodnią książką tego święta od lat jest pozycja „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej. Była ona również bohaterką spotkań czytelniczych „Czytajek z naszej bajki” organizowanych przez bibliotekę w Centrum Kultury Scena To Dziwna.
Pomysły na obchody Dnia Mamy możecie Państwo znaleźć pod linkami:

https://eduzabawy.com/materialy-tematyczne-do-druku/maj/dzien-matki/laurki-i-kartki/?fbclid=IwAR30uEekEaLt-g7fT4Ax3vpj533ovSQSbuOBoSIiNMzU8-b586DkjuNAVSQ

https://www.eprzedszkolaki.pl/okolicznosciowo/dzien-matki?fbclid=IwAR17_gY-Vzmox4aAvtdbvQdQHWK8NDDkyNsXQIEsy2FwkeOsuApMiyTxPvU

https://pl.padlet.com/ilona750/1ykuuhi99dfmfkf0?fbclid=IwAR2piD6TS3wADcz_b1QbIwjHrVe4KCeO9BBhei88WEH40BY25Zfe6u4Lw6c

 

 

Inne wpisy z cyklu „Cała Polska czyta dzieciom” znajdziecie Państwo tutaj:

18 maja będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek – zapraszamy do zabawy

Majówka biało—czerwona

Całe Gniezno Czyta Dzieciom wirtualnie

Blubry: „Bździągwa”

Zaczynając od początku, czyli od pochodzenia – dzisiejszy wyraz bierze swój początek od małego owada o niezbyt chwalebnej reputacji – pluskwy. Konkretniej zaś zapachu, który wydziela się, gdy owad jest zaniepokojony. „Bździć” znaczy śmierdzieć.
Nasza dzisiejsza „bździągwa”, czasem także „bździóngwa”, niekoniecznie ma tak fatalny wydźwięk. Znaczeń jest co najmniej kilka – po pierwsze to swojskie określenie czegoś małego, drobnego „Po co kupujesz takie bździągwy?” – pyta nieraz mąż żonę – podczas letniej gorączki zakupów na targowisku. Po wtóre, to mała dziewczynka. Wreszcie – „bździągwa” to niepochlebne określenie zrzędliwej kobiety.
A Wy w jakim kontekście używacie tego gwarowego słowa?

 

 

Inne gwarowe „słówka” z cyklu „Blubry pojedynczo: słownik codziennego użytku” znajdziesz w poprzednich wpisach:

Blubry: „Gzuby”

Blubry: „Gzik”

Blubry: „Bamber”

Blubry: „Zrobić łóżko”

Blubry: EKA