Książka – lekarstwo dla duszy seniora

Spotykamy się w przeddzień najważniejszego dla wszystkich bibliotekarzy święta – Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. 8 maja co roku zaczyna się „Tydzień Bibliotek”, podczas którego promuje się czytelnictwo i biblioteki, podkreślając jak ogromną rolę w edukacji i poprawie jakości życia odgrywa właśnie książka i słowo pisane.
Czy czytanie może leczyć? Otóż leczenie słowem zauważono już dawno. Pojęcie biblioterapii sięga korzeniami czasów starożytnych. Ponoć nad drzwiami jednej z najstarszych bibliotek w Aleksandrii widniały słowa „Lekarstwo dla duszy”. Książka była więc i jest traktowana jak lekarstwo dla umysłu. A w przypadku seniorów szczególnie, zwłaszcza gdy czują się odizolowani od świata, a przez to samotni. Poprzez zagłębienie się w świat literatury i wejście w świat książkowych historii, łatwiej też poradzić sobie z dyskomfortem wywołanym chorobą.
Nasza biblioteka od lat wspomaga swoim księgozbiorem DPS przy ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie, gdzie działa punkt biblioteczny dla zamieszkujących tam seniorów. Jednak od kwietnia zeszłego roku poszerzyliśmy naszą formę współpracy poprzez systematyczne odwiedziny w celu głośnego czytania tym osobom, które z różnych przyczyn nie mogą robić tego samodzielnie. Nasze odwiedziny dają dużo radości i – jak wierzymy – wiele korzyści podopiecznym. Poprzez odpowiedni dobór literatury staraliśmy się, aby te spotkania miały także charakter terapeutyczny. A co czytaliśmy seniorom? Najczęściej krótkie opowiadania lub powieści obyczajowe w odcinkach, chętnie słuchane są też historie oparte na doświadczeniach z życia. Mamy nadzieję, że kiedyś do tego wrócimy.
Dziś przedstawiamy dwie pozycje, które znalazły szczególne uznanie wśród naszych przyjaciół z domów seniora i – choć różne w swym przekazie – kierowane są właśnie do osób w jesieni życia.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami z cyklu „Biblioteka dla seniora”:

Wirtualny świat dla seniorów bez tajemnic

Zalety czytania nie tylko dla seniora

Drodzy Czytelnicy!

Od 4 maja zaczyna się II etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem – niektóre instytucje kultury, w tym biblioteki, mogą wznowić działalność. Decyzja ta nie oznacza nakazu ich otwarcia – tę podejmuje dyrektor placówki w porozumieniu z Sanepidem.

Informujemy, że Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przygotowuje się obecnie do otwarcia – trwają prace remontowe oraz opracowanie nowych zasad korzystania z księgozbioru w oparciu o wytyczne Biblioteki Narodowej.

Jeszcze w tym tygodniu podamy Państwu datę otwarcia naszych placówek wraz z nowym regulaminem korzystania z księgozbioru. Chcemy tak zorganizować pracę, by zapewnić Państwu bezpieczne korzystanie z biblioteki.

Prosimy śledzić komunikaty na naszej stronie internetowej i profilu FB Biblioteki. Dziękujemy za wyrozumiałość i… do zobaczenia!

Świętuj z nami Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz 75-lecie Biblioteki

Ponieważ jutro ważny dla nas dzień – czyli Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – mamy dla Was zabawę w ramach naszego wspominkowego cyklu.
Chcielibyśmy poprosić Was o Wasze fotografie wykonane w bibliotece lub na bibliotecznych imprezach. Jeśli chcecie się podzielić z nami – było nie było – naszą wspólną historią – czekamy!
Zdjęcia załączajcie w komentarzach do tego wpisu – najchętniej z krótkim opisem!

Na zachętę fotografia z lipca 2016 roku – a na niej 4,5 letni wówczas Tymek – w Wypożyczalni dla Dzieci przy Mieszka I 15. Podobno wtedy najchętniej czytał… komiksy;).

Uwaga: Przesłanie fotografii oznacza automatycznie wyrażenie zgody na rozpowszechnienie wizerunku osób obecnych na zdjęciu. Prosimy o wysyłanie jedynie fotografii osób, których wizerunkiem możecie rozporządzać.

Zapraszamy do innych wpisów przypominających rozliczne momenty z historii Biblioteki:

Biblioteczny kącik jubileuszowy

Kolejna odsłona naszej 75-letniej historii

Krótka wycieczka w biblioteczną przeszłość