96377972_1895267137276953_2705991316747059200_o

Książka – lekarstwo dla duszy seniora

Spotykamy się w przeddzień najważniejszego dla wszystkich bibliotekarzy święta – Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. 8 maja co roku zaczyna się „Tydzień Bibliotek”, podczas którego promuje się czytelnictwo i biblioteki, podkreślając jak ogromną rolę w edukacji i poprawie jakości życia odgrywa właśnie książka i słowo pisane.
Czy czytanie może leczyć? Otóż leczenie słowem zauważono już dawno. Pojęcie biblioterapii sięga korzeniami czasów starożytnych. Ponoć nad drzwiami jednej z najstarszych bibliotek w Aleksandrii widniały słowa „Lekarstwo dla duszy”. Książka była więc i jest traktowana jak lekarstwo dla umysłu. A w przypadku seniorów szczególnie, zwłaszcza gdy czują się odizolowani od świata, a przez to samotni. Poprzez zagłębienie się w świat literatury i wejście w świat książkowych historii, łatwiej też poradzić sobie z dyskomfortem wywołanym chorobą.
Nasza biblioteka od lat wspomaga swoim księgozbiorem DPS przy ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie, gdzie działa punkt biblioteczny dla zamieszkujących tam seniorów. Jednak od kwietnia zeszłego roku poszerzyliśmy naszą formę współpracy poprzez systematyczne odwiedziny w celu głośnego czytania tym osobom, które z różnych przyczyn nie mogą robić tego samodzielnie. Nasze odwiedziny dają dużo radości i – jak wierzymy – wiele korzyści podopiecznym. Poprzez odpowiedni dobór literatury staraliśmy się, aby te spotkania miały także charakter terapeutyczny. A co czytaliśmy seniorom? Najczęściej krótkie opowiadania lub powieści obyczajowe w odcinkach, chętnie słuchane są też historie oparte na doświadczeniach z życia. Mamy nadzieję, że kiedyś do tego wrócimy.
Dziś przedstawiamy dwie pozycje, które znalazły szczególne uznanie wśród naszych przyjaciół z domów seniora i – choć różne w swym przekazie – kierowane są właśnie do osób w jesieni życia.

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami z cyklu „Biblioteka dla seniora”:

Wirtualny świat dla seniorów bez tajemnic

Zalety czytania nie tylko dla seniora

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content