94362997_1881560748647592_8605383408975085568_o

Zalety czytania nie tylko dla seniora

W naszej czwartkowej „Bibliotece dla seniora” zachęcamy do głośnego czytania. Wiemy, że wiele babć i dziadków opiekuje się swoimi wnukami i…czyta im na głos. Czytanie przynosi ogromne korzyści i temu kto czyta, i temu kto słucha. A jako, że dziś Światowy Dzień Książki – przypomnimy Wam zalety głośnego czytania, które:

– buduje niezwykle mocną więź między dzieckiem a dorosłym;
– powoduje skojarzenia czytania z czymś bardzo przyjemnym i dającym poczucie bezpieczeństwa;
– stymuluje rozwój mózgu;
– uczy myślenia jednocześnie pomagając zrozumieć siebie,otaczający świat oraz innych ludzi;
– rozwija wrażliwość i empatię;
– uczy wartości moralnych;
– ułatwia samodzielne czytanie i daje podwaliny pod sukces w mówieniu i czytaniu;
– kształtuje nawyk czytania na całe życie;
– dziecko czuje się ważne i kochane, a także coraz bardziej kompetentne;

Tych korzyści jest oczywiście o wiele więcej i nie można tu pominąć tej intymnej więzi jaka się rodzi między czytającym a odbiorcą – kiedy następuje wymiana emocji i wzajemnych wrażeń podczas czytania.

A jaką lekturę proponujemy dzisiaj? Może „Legendy Gnieźnieńskie”, które zebrała i opracowała Danuta Szulczyńska, z ilustracjami Agnieszki Korfanty. To pozycja, która zainteresuje zarówno dorosłych jak i dzieci i żywo związana jest z naszym miastem i jego historią. Tutaj znajdziemy m.in. „Legendę o głazie św. Wojciecha pod Budziejewkiem”, którą nie przypadkiem polecamy właśnie 23 kwietnia – w dniu, który mieszkańcom Gniezna od lat kojarzy się z uroczystościami św. Wojciecha, patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Z historią zawartą w tej legendzie związana jest jeszcze jedna przepowiednia. Mówi ona, że głaz ten przypominający niegdyś skałę zapada się pod ziemię i staje się z każdym rokiem coraz mniejszy. Czy zainspirowani tą wspólną lekturą wybiorą się państwo na wspólna wyprawę z wnukami do pobliskiego Budziejewka, w poszukiwaniu tajemniczego głazu? To oczywiście jedna z wielu legend o naszym mieście, jaką można znaleźć w tym zbiorze. Być może jej lektura będzie przyczynkiem do zainteresowania się historią naszego regionu? Zachęcamy – do czytania głośnego, do poznawania naszych legend – a później do wypraw ich ścieżkami!

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content