Wirtualny świat dla seniorów bez tajemnic

Jesteście Państwo z nami – to dowód, iż świetnie sobie radzicie w internetowym świecie. Dla młodzieży to naturalny fragment rzeczywistości: tu kliknąć, tam kliknąć i już. Starszym osobom poruszanie się po świecie wirtualnym może iść trochę wolniej, choć – jak pokazują statystyki, jest coraz lepiej.
Warto na pewno pamiętać o świadomym, bezpiecznym i pożytecznym korzystaniu z globalnej sieci. Dobrze jest mieć świadomość, że Internet to z jednej strony ogromna skarbnica wiedzy, ale bywa też największą pułapką – np. wszędobylskiej reklamy czy złośliwego oprogramowania. Jak sobie radzić, jeśli jesteśmy dopiero na początku „wirtualnej drogi”? Można chociażby skorzystać z poradników zgromadzonych w naszej bibliotece, które uczą , doradzają i pomagają osobom pragnącym rozpocząć „przygodę z myszką”.
Pozycje te znajdą państwo w naszym nowym dziale, który stworzyliśmy z myślą właśnie o naszych czytelnikach-seniorach. To nowa sygnatura w naszym systemie pod nazwą „SENIOR”. Co jeszcze znajdziemy w tej strefie? Otóż: poradniki dotyczące aktywnego trybu życia, pozycje dla terapeutów w domach opieki z gotowymi scenariuszami na trening pamięci, książki o typowych problemach i chorobach wieku starszego, poradniki, z którymi łatwiej rozwijać swoją osobowość, porady dla opiekunów seniorów i praktyczne wskazówki, jak najlepiej pokonywać trudności związane z pieczą nad osobą w podeszłym wieku. A także wiele innych cennych publikacji. Zapraszamy do korzystania z tej części księgozbioru o nowej sygnaturze „SENIOR”. Na pewno znajdą Państwo tu coś dla siebie.

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami z cyklu „Biblioteka dla seniora”:

Zalety czytania nie tylko dla seniora

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Czytelnia

Dziś w bibliotecznym kąciku jubileuszowym historyczna prasówka! Czyli czytelnia, temat bliski miłośnikom prasy; miejsce, gdzie królują gazety. Czytelnia – jak sama nazwa wskazuje – służy do czytania. Chodzi jednak o czytanie szczególne – to, które odbywa się w bibliotece. Czytelnia to również skarbnica cennych eksponatów – takich, którymi książnica nie może dzielić się na dłużej. Na regałach polegują: dzienniki, kolorowe tygodniki, magazyny, a także dzieła wyjątkowo cenne, których starta byłaby wielkim ubytkiem dla zbiorów (słowniki, encyklopedie, albumy, czy wydawnictwa związane z regionem).
Wracając do naszych fotograficznych wspomnień. Przenosimy się do roku 1966, w którym ma miejsce otwarcie nowego lokalu Biblioteki przy ul. Mieszka I 16. Centrala Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna (taką nazwę nosi od tamtej chwili do roku 2000) zyskuje nowe metry bibliotecznej przestrzeni. Tym samym, skromne do tej pory czytelniane lokum może odetchnąć pełną piersią.
Na zdjęciu widzimy wspaniałe stylowe fotele, rząd eksponujących swoje popiersia gazet i… zaczytanych gnieźnian.
Od 1945 roku Biblioteka dawała czytelnikom możliwość darmowego dostępu do prasy. Przez lata ten bezpłatny dostęp był największym magnesem przyciągającym odbiorców do czytelni. Dziś, aby skorzystać z prasy, trzeba być członkiem czytelniczej rodziny. Czytelnia gnieźnieńskiej Biblioteki Publicznej to nadal to samo miejsce widoczne na fotografii, choć z mniejszą ilością księgozbioru podręcznego (czytelnicy nie korzystają z jego zasobów tak chętnie jak przed laty), ze stanowiskami komputerowymi, które również służą udostępnianiu informacji (z sieci), a także z nowo wyremontowanymi pomieszczeniami (w 2019 roku), które pozwalają na przeprowadzanie warsztatów oraz mniejszych spotkań autorskich i czytelniczych.

 

 

Zapraszamy do innych wpisów przypominających rozliczne momenty z historii Biblioteki:

Kolejna odsłona naszej 75-letniej historii

Krótka wycieczka w biblioteczną przeszłość

Krótka wycieczka w biblioteczną przeszłość

Krótka wycieczka w biblioteczną przeszłość