Dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych dla Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna otrzyma dodatkowe środki na zakupy nowości wydawniczych. Książnica od początku uczestniczy w wieloletnim programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Operatorem Priorytetu jest Biblioteka Narodowa. Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
W tym roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna będzie mogła zakupić materiały biblioteczne (książki, audiobooki, multimedia) za kwotę 24 454,00 zł. W ubiegłych latach było to 22 699,00 i 21 722,00 zł.
Dodatkowe środki pozwolą na zakupy najbardziej poszukiwanych wśród czytelników nowości wydawniczych, które mają lub będą miały swoje premiery w księgarniach, a także publikacji polecanych jako wartościowe przez znawców branży.

 

Tematy, które dzielą. Rozmowy, które łączą.

Zaczęliśmy z obawą i nadal ją mamy, ale mamy także nadzieję, że tak trudne przedsięwzięcie, jakim jest budowanie wzajemnego zrozumienia osób przedstawiających odrębne opinie się uda. Poza tym, mamy pewność, że warto. Przystępując do projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” zdecydowaliśmy, że Gniezno potrzebuje dialogu. Potrzebuje szczerej i autentycznej rozmowy o ważnych lokalnie sprawach. Liczymy, że uda się nam stworzyć miejsce w którym obie, często antagonistyczne strony, będą mogły wzajemnie się wysłuchać i spróbować zrozumieć. Taki jest cel i idea projektu, który właśnie miał swoją drugą odsłonę.
Temat spotkania „Gniezno w wielokulturowym świecie” podjęło skromne ale zacne grono (profesor – arabista, Pani biolog oraz kilku historyków).
Rozmowa, jaką podjęli uczestnicy spotkania odniosła się do przemian, jakich jesteśmy obecnie świadkami. Globalizacja powoduje, że i Gniezno staje się miejscem, w którym stykamy się z i stykać będziemy z przedstawicielami różnych narodów, wyznawcami różnych religii czy osobami prezentującymi odmienne style życia. W tym kontekście wielokulturowość naszego miasta staje się faktem. O doświadczeniach i obserwacjach zmian zachodzących w tym obszarze podczas czwartkowego spotkania rozmawiano najwięcej.
Na kolejnym spotkaniu podejmiemy temat dostępności kultury dla osób niepełnosprawnych. Zainteresowanych udziałem zapraszamy do mailowego lub osobistego zaanonsowania swojej obecności w Czytelni Biblioteki Głównej (osobą prowadząca projekt ze strony Biblioteki jest Pan Tomasz Ławniczak) czytelnia@biblioteka.gniezno.pl.
Projekt „Rozmowy przy wspólnym stole” jest realizowany w ramach programu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Funduszu Obywatelskiego zarządzanego przez Fundację dla Polski.

 

 

Podsumowanie kampanii społecznej „Tu blubramy po naszemu!”

„Tu blubramy po naszemu”! cały rok, ale przez ostatnie 6 tygodni wyjątkowo intensywnie. Kończy się kampania gwarowa promująca poprawny kanon gwary gnieźnieńskiej. To były tygodnie obfitujące w wiele wydarzeń i imprez związanych z gwarą. A oceniając frekwencję i przyjazne sygnały zwrotne od mieszkańców Gniezna – można ją uznać za naprawdę udaną.
Inauguracja kampanii odbyła się 2 września, w Dniu Mówienia Gwarą, wystawą plakatów „Inspirowane gwarą” grafików Macieja Polusa i Izydora Zimnego.
W odnowionej Czytelni Biblioteki Głównej – czyli w sercu kampanii – co piątek odbywały się spotkania z mistrzami gwary: prof. Elizą Grzelakową, Juliuszem Kublem, Markiem Szymańskim czyli Wujem Czechem, prof. Włodzimierzem Bulikowskim, Pawłem J. Bąkowskim oraz Elizą Piotrowską (ostatnie w Filii nr 2). Odbyły się warsztaty gwarowe dla przedszkolaków „Pyry w tytce” oraz dla dzieci i młodzieży „Godomy
po naszemu”. W Radiu Gniezno i Radiu Plus można było słuchać audycji Andrzeja Malickiego „Niecodzienny słownik poprawnej gwary gnieźnieńskiej”, a na bibliotecznym kanale YouTube opublikowane zostały vlogi gwarowe: „Instrukcja obsługi gwary gnieźnieńskiej” Jarosława Mikołajczyka oraz „Blubrane recenzje” Pawła J. Bakowskiego. Nowatorską inicjatywą była akcja certyfikacyjna dla hoteli, restauracji, pubów i kawiarni w Gnieźnie. Certyfikat, będący swego rodzaju „stemplem lokalności”, otrzymały: Cud Cafe, Dobry Browar, Villa Vip Gniezno, GOSiR, Hotel Lech, Pizzeria Retro, White Taste i White Taste Restaurant. Kampania sprawiła, że o gwarze i w gwarze mówiło się dużo, głośno i dobrze!

Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.

 

Zdjęcia: Anna Farman