Czy młodzież czyta? Raczej tak! Tylko mniej chętnie sięga po szkolne lektury, za to potrafi godzinami, nawet po nocach, zaczytywać się w ulubionych powieściach obyczajowych lub fantastycznych.
Chociaż w ostatnich latach pojawiło się kilka tytułów z gatunku romansu, jak np. „Gwiazd naszych wina” Johna Greena czy też powieści historycznej „Złodziejka książek” Marcusa Zusaka lub książek tzw. nurtu Young Adult dla starszej młodzieży, to pierwsze miejsce należy nadal do Harry’ego Pottera. A kto spośród polskich autorów? Czytane są na pewno książki Ewy Nowak, Anny Onichimowskiej, Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, opowiadające o problemach nastolatków. Mocno trzyma się „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, ale raczej wspierana nieustannie przez mamy nastolatek. Powyższe spostrzeżenia powstały po warsztatach zorganizowanych w Filii nr 2 pt. „Czytanie przy ciasteczku”. Młodzi ludzie ze Szkoły Podstawowej nr 9 czytali fragmenty wylosowanych przez siebie powieści np. Kwiat kalafiora”, czy „Ida sierpniowa”. Zastanawiali się czy są to książki warte przeczytania. Kilka dziewczyn była na tak, gorzej było z chłopcami, którzy stwierdzili, że to są „dziewczyńskie lektury”.Czy odwiedzą bibliotekę ponownie w poszukiwaniu książek Musierowicz? Może tak, namówieni przez swoje mamy i zachęceni przez bibliotekarzy.

Zdjęcia:
Andrzej Tonicki Klub FOTO 50+

Zrób sobie… teatr!

Biblioteka to magiczne miejsce, bo wystarczy odrobina wyobraźni i zamienia się… w teatr. Jest scena, kurtyna i aktorzy. Są też role do odegrania i – koniecznie – musi być widownia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca, w Bibliotece Publicznej Filii Nr 9 w teatr bawili się uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej Nr 10. Tego dnia dzieci dowiedziały się, jak należy zachowywać się w teatrze. “Myśl jak pietruszka! Czuj jak pietruszka! Mów jak pietruszka! Po prostu bądź pietruszką!” To cudowna rada reżysera z książki Pawła Beręsewicza dla aktorki Agaty. A o tym, jaką zabawę można mieć z przygotowania spektaklu w domu lub w szkole, dzieci dowiedziały się słuchając fragmentu książki o doskonale znanym duecie pary detektywów Lassego i Mai. Zadbaliśmy też o teatralne rekwizyty. Przez chwilę dzieci mogły wcielić się w różne postacie, odgrywały scenki z wykorzystaniem pacynek. Wszyscy świetnie się bawiliśmy! Zachęcamy wszystkich Czytelników do odwiedzin biblioteki. U nas znajdziecie książkowe inspiracje do przygody z teatrem, wesołej zabawy w aktorów, reżyserów lub scenografów.

Przed nami V Gnieźnieński Turniej Książkożerców

Nieważne, czy delektujesz się każdym słowem jak wykwintną potrawą czy połykasz stronę za stroną szybko niczym słone orzeszki. Ważne, że literatura jest Ci w smak! Na takich jak Ty czeka V Gnieźnieński Turniej Książkożerców. W piątek 29 marca smakosze literatury staną w szranki i sprawdzą, jak dobrze znają literackie menu. Czytaj dalej Przed nami V Gnieźnieński Turniej Książkożerców