Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy

„Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy” to projekt polegający na zebraniu, zarejestrowaniu i upowszechnieniu relacji mówionych pracowników Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna – byłych oraz obecnych (długoletnich) – dotyczących funkcjonowania placówki w ostatnich dekadach.

Relacje zamieszczone zostaną pod wspólnym szyldem „Fonoteki” na stronie internetowej.

Pretekstem do zebrania wspomnień bibliotekarzy jest nadchodzący jubileusz, czyli przypadające w przyszłym roku 80. lecie powstania gnieźnieńskiej Biblioteki. Stąd pomysł, by zebrać echa przeszłości – to one pobrzmiewają w opowieściach emerytowanych i długoletnich pracowników Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Zebrane relacje świadków pozwolą stworzyć historyczny fresk jednej z najstarszych gnieźnieńskich instytucji. Będzie to rodzaj monografii oparty nie na oficjalnych dokumentach, a polifonii osobistych głosów i perspektyw. Osoby zatrudnione w gnieźnieńskiej książnicy były i są świadkami pewnego wycinka lokalnej historii. Przemiany, którym podlegała biblioteka odbijają zmiany w mieście, regionie i państwie. Zapis tamtych czasów z perspektywy osobistej pracowników i pozwoli spojrzeć na tę historię z zupełnie innej strony. Inną pamięć zachowują bowiem oficjalne dokumenty i kroniki, a inną – ludzie.

„Fonoteka” zostanie zainaugurowała 22 listopada – tego dnia w Domu Sąsiedzkim pod Sówką odbędzie się uroczyste otwarcie, połączone z wystawą, a po nim prelekcja „Historia mówiona wokół nas – ich dokumentowanie, archiwizowanie oraz upowszechnianie – scenariusz prelekcji autorskiej Dominika Czapigo.

Dominik Czapigo – socjolog, dokumentalista historii mówionej, w latach 2006–2023 pracował w Fundacji Ośrodka KARTA (od początku w Programie „Historia Mówiona”, od 2014 roku jako członek redakcji kwartalnika „Karta”), współpracownik Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Koordynator i uczestnik wielu projektów dokumentacyjnych historii mówionej realizowanych w Polsce, jak i poza jej granicami. Redaktor inicjujący i opiekun redakcyjny wydania polskiego przekładu „The Voice of the Past” („Głos przeszłości. Wprowadzenie do historii mówionej”) Paula Thompsona i Joanny Bornat. Autor wyboru i opracowania m.in. książek „Konspiracja warszawska 1939–1944. Historie mówione”, „Polacy na Wschodzie. Historie mówione”. W Programie Trzecim Polskiego Radia razem z Agnieszką Obszańską prowadzi podcast „Mikrohistorie” (cykl realizowany wspólnie z Centrum Archiwistyki Społecznej).

Projekt „Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy” finansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra. Edycja 2024”.

Roald Dahl i… fabryka czekolady na Młodzieżowym Klubie Dyskusji o Książce

Roalda Dahla i jego klasyczną pozycję „Charlie i fabryka czekolady” wziął na tapet Młodzieżowy Klub Dyskusji o Książce. Wydawać by się mogło, że to książka dla młodszych czytelników, ale niekoniecznie – bo Dahl to autor niepokorny i trzymając sztamę z młodym pokoleniem. Jego książki są uważane za kanoniczne pozycje nurtu tzw. antypedagogiki, czyli pedagogiki sprzeciwiajacej się opresyjnemu i przedmiotowemu wychowaniu dzieci. Jak się dowiedzieliśmy z dogłębnego wprowadzenia przygotowanego przez jedną z klubowiczek, takie poglądy na edukację i wychowanie mogły ukształtować osobiste doświadczenia Dahla z rygorystyczną brytyjską szkołą. Jedno jest pewne, że i życie, i twórczość autora są niebanalne i warte lektury, niezależnie od wieku.

 

 

Kieszonka pełna pomysłów, czyli „Czwartkowe Inspiracje”

„Czwartkowe Inspiracje” znowu zaowocowały wieloma plastyczno-czytelniczymi pomysłami. Tym razem mali artyści znaleźli inpiracje „W kieszonce”, czyli w pięknej książce Iwony Chmielewskiej. W roli kieszonek idealnie znalazły się płócienne torby. Zostały ozdobione tak wspaniale, że pewnie nawet pani Iwona, uznana na świecie ilustratorka, byłaby pełna uznania.
 
„Czwartkowe inspiracje” odbywają się w ramach w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie z Rafałem Wichniewiczem – Klub Apetyt na Książkę

Gniezno miało swoje mroczne tajemnice – przekonali się uczestnicy spotkania z Rafałem Wichniewiczem, które odbyło się 17 października w ramach klubu Apetyt na Książkę. Autor książki „Mroczne Gniezno” zabrał zebranych w fascynującą podróż przez przeszłość naszego miasta, odsłaniając przed nimi mało znane fakty i wydarzenia.
To była niezwykła podróż w przeszłość naszego miasta. Mamy nadzieję, że to popołudnie dostarczyło Państwu wielu ciekawych wrażeń. Zapraszamy na kolejne spotkania Klubu Apetyt na Książkę!

Spotkania odbywają się w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie Klubu ,,Bajkopomagajki” z psycholożką Sylwią Łagodą

Za nami kolejne spotkanie Klubu ,,Bajkopomagajki” Książki dla Dzieci i Rodziców, podczas którego, dzięki Pani psycholog Sylwii Łagodzie i „Kolorowemu Potworowi”, odkryliśmy, jak radzić sobie ze złością. Było kolorowo i emocjonująco!
Już 30 października o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne spotkanie do Filii nr 9 na Winiarach. Tym razem gościem specjalną będzie psycholog Pani Martyna Filipiak. Razem odkryjemy nowe sposoby radzenia sobie z emocjami.
Nie może Cię zabraknąć! Wstęp wolny!
Spotkania odbywają się w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pierwsze Osiedlowe Planszówki

Pierwsze Osiedlowe Planszówki już za nami! Dziękujemy Fantasmagoria Gniezno za świetne prowadzenie spotkania w „Domu Sąsiedzkim Pod Sówką”. Było super! A Wam, drodzy uczestnicy, dziękujemy za przybycie. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach!

Warsztaty i spotkania odbywają się w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie z Agnieszką Gadzińską

Jednym z najważniejszych zadań Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna jest kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie zainteresowań użytkowników i szerzenie nawyku sięgania po książki.. Nie lada atrakcją dla dzieci i młodzieży są spotkania z autorami, redaktorami czy ilustratorami….
Wspaniałym wydarzeniem w Szkole Podstawowej nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego było spotkanie z Agnieszką Gadzińską. Autorka na co dzień mieszka w Łubowie a pracuje w Fałkowie. W 2014 roku zadebiutowała w świecie literatury dla dzieci powieścią „Sklota i reszta świata”. Potem ukazały się m.in. „ Niemałe kłopoty Matyldy i Skloty”, „Wielkie odkrycia Matyldy i Skloty”, „Figle i psoty Kaktusa i Skloty”, „Ostatni krzyk mody”, „Duch potrzebny od zaraz”, „Lekarstwo na krowę i inne opowiadania” czy „Duch z Księgarni pod Lasem.” Poprzez te zabawne historie pisarka przemyca do świadomości najmłodszych czytelników bezcenne wartości i postawy życiowe.
Podczas spotkania Agnieszka Gadzińska w dowcipny sposób przedstawiła siebie i swoją twórczość. Opowiadała o swoim warsztacie literackim, o drodze, jaką musi przebyć pomysł na książkę aby trafił w formie opowiadania czy powieści do czytelnika.
Zaprezentowała książki, w których pojawiają się zwierzęta np. psy, koty, chomik, patyczaki, krowa, często posiadające ludzkie cechy. Zabawne opowieści o zwierzętach stały się inspiracją do stworzenia tekstów literackich o ich przygodach.
Autorka odpowiedziała również na wszystkie pytania młodych czytelników i zachęciła do aktywnego czytania gdyż to właśnie w książkach często odnajdujemy największe życiowe mądrości.
Warsztaty i spotkania odbywają się w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie z „Wielkopolskim Łowcą Burz” Łukaszem Kulińskim

Łukasz Kuliński, znany jako Wielkopolski Łowca Burz był gościem Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna w ramach inicjatywy „Włącz ciekawość”.
Pierwszą część spotkania nasz prelegent poświęcił dokładnej analizie jak powstają burze, jakie są ich przyczyny i rodzaje. Bardzo dużo mówił o tym, jak prognozuje się pogodę, jaka jest trafność tych prognoz. Dla Pana Łukasza jest oczywiste, że jeżeli usiłujemy prognozować pogodę na dwa tygodnie, mamy do czynienia z loterią, co wynikało jasno z wykresów przedstawionych przez naszego gościa. Łukasz Kuliński bardzo szeroko mówił również o zmianach klimatycznych dziejących się na naszych oczach.
Podczas spotkania dużo było odniesień do dwóch nawałnic, które w ostatnich latach przeszły nad Gnieznem – w sierpniu 2017r. i maju 2024r. Nasz gość sporą część swojego wykładu poświęcił fascynującemu zjawisku zorzy polarnej, którą dzięki sprzyjającej pogodzie w ostatnim czasie można było obserwować również w naszym rejonie. Całość wykładu uzupełniała bardzo ciekawa prezentacja multimedialna. Spotkanie zakończyła seria pytań od licznie zgromadzonej publiczności.
Warsztaty i spotkania odbywają się w ramach projektu “Laboratorium Słowa 2024” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

IDEA DZIELENIA SIĘ KSIĄŻKAMI

Nasza pierwsza sąsiedzka wymiana książkowa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób wychodzących z naręczem książkowych zdobyczy, pytało się o termin kolejnej wymiany. A ponieważ jesień to pora roku mobilizująca do czytania to do następnej wymiany doszło w sobotnie, październikowe przedpołudnie.
I kolejny raz ogromna frekwencja. Bardzo się cieszymy, że tylu czytelników odwiedziło po raz drugi Dom Sąsiedzki pod Sówką przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna.
Praktycznie każdy znalazł coś dla siebie, zarówno mali jak i dorośli czytelnicy.
Okazało się, że sąsiedzka Wyprawa Książek jako idea dzielenia się książkami to świetna forma promująca czytelnictwo i integrująca lokalną społeczność.