Światowy Dzień Ziemi uczcijmy przyrodoczytaniem!

W Światowym Dniu Ziemi przypominamy Wam o… literaturze. To święto ma promować postawy proekologiczne, a czytanie o przyrodzie i zmianach klimatu na pewno je wzmacnia. Co więcej, od kilku lat na czytelniczym topie jest nurt zwany “przyrodopisaniem”. Gatunkowo jest to zwykle połączenie eseju, reportażu i literatury popularnonaukowej; tematycznie – orbituje zwykle wokół dzikiej przyrody z wątkami ekologicznymi i kulturowymi.

Na naszych półkach również znajdziecie pozycje tego typu, choćby “Jeże. Najeżona kłopotami namiętność”. Autor tej książki – Hugh Warwick – dożywotni członek Brytyjskiego Towarzystwa Ochrony Jeży – pokazuje te urocze i niezwykłe zwierzęta z wielu, często niecodziennych, perspektyw. Polecamy! A Dzień Ziemi świętujmy codziennie!

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” – kolejny rok z sukcesem

Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego kolejny rok uczestniczyliśmy w projekcie “Mała książka – wielki człowiek”.

Projekt polegał na tym, że każde dziecko w wieku od 3 do 6 lat podczas odwiedzin w bibliotece i wypożyczeniu książki otrzymywało wyprawkę czytelniczą. Składała się na nią: Karta Małego Czytelnika, książeczka „Pierwsze Czytanki dla…” oraz broszura dla rodziców. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Małemu Czytelnikowi wręczana była naklejka, a po zebraniu dziesięciu otrzymywał on dyplom.

A jak to wyglądało w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna? Początkowo skupiliśmy się na akcji promocyjnej odwiedzając przedszkola i wywieszając plakaty. Następnie powoli zaczęły odwiedzać nas nowe dzieci, a także już stali bywalcy. Wszyscy otrzymywali wyprawkę. Nie ukrywamy, że najlepszą formą reklamy okazał się marketing szeptany, ale nie w naszym wydaniu, tylko naszych Małych Czytelników. To dzięki ich opowieściom o bibliotece i całej akcji kolejne dzieci zgłaszały się po wyprawki.
Cieszymy się, że dzięki tej akcji tak dużo przedszkolaków dołączyło do grona naszych stałych czytelników. Kampania trwa cały czas. Zapraszamy do naszych placówek bibliotecznych dzieci z rodzicami.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Organizatorami projektu są Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wpadnij do nas na warsztaty plastyczne

Co środę zapraszamy dzieci i ich rodziców z Polski i Ukrainy na wspólne zajęcia. A na nich twórcze zadania dla rąk i głowy. I to, co najważniejsze – bezpieczna przestrzeń do pracy w dwujęzycznym zespole. Można bez reszty oddać się ręcznej krzątaninie i przysłowiowo zapomnieć o całym świecie – szczególnie, że obecnie to teren pełen niepokojów.
Inspiracje czerpiemy z… tak, zgadliście – z książek. To one dyktują tematy kolejnym spotkaniom i zapraszają do czerpania z literatury na wiele różnych sposobów.
Drogie dzieci, drodzy rodzice zapraszamy na “Środowe inspiracje” 27 kwietnia, 4, 11, 18 i 25 maja zawsze o 16.00 w Wypożyczalni dla Dzieci, przy ul. Mieszka I 15.

Angielskie pogaduchy w “Tea Time”

O czym rozmawiano na środowym spotkaniu klubu “Tea Time” nie zdradzimy – pewne jest natomiast to, że konwersacja toczyła się po angielsku. Liczymy, że wkrótce dołączy do niego więcej entuzjastów gotowych na angielskie pogaduchy.
Tymczasem – zdjęcia z wydarzenia i zaproszenie na kolejne, już majowe spotkanie. Skoro maj – zatem o krok od wakacji i właśnie urlopowy temat zajmował będzie uczestników klubu “Tea Time” – summer holidays & travel. Zapraszamy 18 maja, tym razem kwadrans przed siedemnastą do Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.