„Książki, które dodają odwagi” – zapraszamy na zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Od marca miejska książnica zaprasza grupy szkolne i przedszkolne na warsztaty biblioterapeutyczne „Książki, które dodają odwagi”. Ich zadaniem jest zapoznanie  dzieci z emocjami, które mogą pojawiać się w związku z wojną w Ukrainie czy trudnościami, jakie napotykają w nowych dla siebie sytuacjach życiowych.

Biblioteka korzystając z zasobu książek o charakterze terapeutycznym (z naszego działu „Bajki – pomagajki”) przygotowała program bajko-terapeutyczny. Treścią zajęć jest przyjrzenie się emocjom, które dzieci odczuwają. Literatura pokazuje, że wszystkie te emocje są ważne i potrzebne. Ćwiczenia i zabawy uczą radzić sobie później choćby ze strachem czy złością.

Jak zapewniają bibliotekarze gnieźnieńskiej książnicy – czytając dziecku określone bajki możemy pomóc w trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych. Bajki uczą, jak sobie radzić z problemami, pokazują, że inni przeżywają podobne zdarzenia, oddziałują profilaktycznie przygotowując dziecko do nowych sytuacji. Rodzice mogą czerpać z bajek inspirację do wychowywania i nawiązywania głębszych relacji z dziećmi. Zaś dla nauczycieli bajki relaksacyjne, psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne mogą być fachowym wsparciem w ich pracy z dziećmi. Celem bajkoterapii jest bowiem rozbudzanie wiary we własne siły, dodanie odwagi życiowej, budowanie zaufania do siebie i swoich możliwości.

Pozycje z bibliotecznego zasobu mogą także być pomocne w przygotowaniu dzieci na przyjęcie do swojego grona w przedszkolu, szkole, na podwórku, w drużynie sportowej rówieśników z Ukrainy, które czasami dopiero będą się uczyli języka polskiego, naszych zwyczajów, kultury.

Zajęcia spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Cześć spotkań bibliotekarze przeprowadzili także w zapraszających ich instytucjach. Na warsztaty można zapisywać we wszystkich placówkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, a także w BAZIE Centrum Edukacji Kreatywnej.

Program „Książki, które dodają odwagi” przygotowano w ramach akcji „Całe Gniezno Czyta Dzieciom”.

Szczegóły – Ewa Jaworska, koordynator akcji CPCD / 61 426 40 54
Zapisy dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych pod numerami:
BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej – 609 067 645
Wypożyczalnia dla Dzieci, ul. Mieszka I 15 – 61 426 18 42
Filia nr 1, ul. Krucza 3 – 61 426 39 56
Filia nr 2, ul. Staszica 12a – 61 426 40 54
Filia nr 9, os. Orła Białego 18 (budynek SP 10) – 61 426 63 44.

 

Pożegnanie z maseczką

Od dziś zapraszamy do biblioteki bez maseczek – od 28 marca znikają ograniczenia epidemiczne w bibliotekach.

Stan epidemii nie został jednak odwołany, Biblioteka Narodowa rekomenduje m.in. regularne wietrzenie pomieszczeń i dezynfekowanie klamek oraz powierzchni. A w przypadku lokalnego wzrostu zakażeń – powrót do reżimu sanitarnego.

Zdjęcie: Sebastian Uciński

Pierwsze spotkanie bibliotecznego klubu rękodzieła „Sprawne ręce”

Łączenie przyjemnego z pożytecznym – czy jest lepszy sposób na dobrze zaplanowany czas? Chyba nie. Tego samego zdania z pewnością są uczestniczki klubu „Sprawne ręce”, który właśnie zainaugurował swoją działalność w bibliotecznym zaciszu. Miłośniczki rękodzielniczych inicjatyw miały czas na wzajemne zapoznanie i podzielenie się opowieściami na temat swoich zainteresowań. Z drutami w ręku i filiżaneczką kawy spędziły odprężający czas wolny od trosk i pośpiechu dnia codziennego. Nie powstały z tego od razu gotowe szalki, chusty i serwety – przyjdzie na to czas podczas kolejnych spotkań. Za to umówiono się na kolejne spotkanie za miesiąc.

Chętnych do dołączenia do grupy zapraszamy 28 kwietnia na godz. 16.00 do Czytelni Biblioteki Głównej, przy ul. Mieszka I 16. Z pewnością będzie przyjemnie, produktywnie i relaksująco.