ksiazki, ktore dodaja odwagi (14)

“Książki, które dodają odwagi” – zapraszamy na zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Od marca miejska książnica zaprasza grupy szkolne i przedszkolne na warsztaty biblioterapeutyczne “Książki, które dodają odwagi”. Ich zadaniem jest zapoznanie  dzieci z emocjami, które mogą pojawiać się w związku z wojną w Ukrainie czy trudnościami, jakie napotykają w nowych dla siebie sytuacjach życiowych.

Biblioteka korzystając z zasobu książek o charakterze terapeutycznym (z naszego działu „Bajki – pomagajki”) przygotowała program bajko-terapeutyczny. Treścią zajęć jest przyjrzenie się emocjom, które dzieci odczuwają. Literatura pokazuje, że wszystkie te emocje są ważne i potrzebne. Ćwiczenia i zabawy uczą radzić sobie później choćby ze strachem czy złością.

Jak zapewniają bibliotekarze gnieźnieńskiej książnicy – czytając dziecku określone bajki możemy pomóc w trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych. Bajki uczą, jak sobie radzić z problemami, pokazują, że inni przeżywają podobne zdarzenia, oddziałują profilaktycznie przygotowując dziecko do nowych sytuacji. Rodzice mogą czerpać z bajek inspirację do wychowywania i nawiązywania głębszych relacji z dziećmi. Zaś dla nauczycieli bajki relaksacyjne, psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne mogą być fachowym wsparciem w ich pracy z dziećmi. Celem bajkoterapii jest bowiem rozbudzanie wiary we własne siły, dodanie odwagi życiowej, budowanie zaufania do siebie i swoich możliwości.

Pozycje z bibliotecznego zasobu mogą także być pomocne w przygotowaniu dzieci na przyjęcie do swojego grona w przedszkolu, szkole, na podwórku, w drużynie sportowej rówieśników z Ukrainy, które czasami dopiero będą się uczyli języka polskiego, naszych zwyczajów, kultury.

Zajęcia spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Cześć spotkań bibliotekarze przeprowadzili także w zapraszających ich instytucjach. Na warsztaty można zapisywać we wszystkich placówkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, a także w BAZIE Centrum Edukacji Kreatywnej.

Program “Książki, które dodają odwagi” przygotowano w ramach akcji „Całe Gniezno Czyta Dzieciom”.

Szczegóły – Ewa Jaworska, koordynator akcji CPCD / 61 426 40 54
Zapisy dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych pod numerami:
BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej – 609 067 645
Wypożyczalnia dla Dzieci, ul. Mieszka I 15 – 61 426 18 42
Filia nr 1, ul. Krucza 3 – 61 426 39 56
Filia nr 2, ul. Staszica 12a – 61 426 40 54
Filia nr 9, os. Orła Białego 18 (budynek SP 10) – 61 426 63 44.