Warsztaty filmowe Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna z projektu “Laboratorium słowa 2021” otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Korzystając z przedświątecznej aury Klub Dyskusji o Książce zdecydował się przygotować materiał zachęcający do wyboru prezentów z literackim kluczem, czyli po prostu książek. Członkowie dyskusyjnego teamu są zdania, że książki to idealny podarunek na każdą okazję. Biorąc pod uwagę wyniki czytelnictwa na przykład w Islandii (w 2013 roku aż 93% Islandczyków przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu roku), gdzie tradycyjnym prezentem bożonarodzeniowym jest literatura, to przekonanie wydaje się być jak najbardziej słuszne.
Gwiazdkowych poleceń czytelniczych można było wysłuchać w domowym zaciszu. Całość spotkania bowiem była transmitowana na kanale YouTube Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, pod której skrzydłami działa KDoK. Zapis rozmowy zresztą nadal jest dostępny pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=TKDjimQxx2Q, można więc w dowolnym dla siebie momencie wsłuchać się w rekomendacje i wybrać coś z proponowanych tytułów. A te wytypowano biorąc pod uwagę, po pierwsze własne czytelnicze przekonanie co do ich jakości, po drugie zróżnicowanie. Było więc coś dla małych i dużych odbiorców, coś z humorem, dawką wiedzy, historycznym podbiciem czy fantastyczną opowieścią. Przedstawiono książki: „Mitologię Nordycką” Neila Gaimana, „Wielkiego strażnika biblioteki” Mitsu Izumi, „Ojczyznę jabłek” Roberta Nowakowskiego, „Wielką księgę Bieszczadu dla dzieci” Andrzeja Potockiego, „Gwiazdkowego prosiaczka” J. K. Rowling, „Dziękuję za świńskie oczy” Dariusza Gzyry, „Krahelska. Krahelskie” Olgi Gitkiewicz, „Romantikę” Piotra Mareckiego, serię książek z cyklu „Przygody z nauką” i „Pypcie na języku” Michała Rusinka. Zachęcamy do wysłuchania się w te czytelnicze podpowiedzi i zakupów z zapewnieniem jej najwyższej jakości.
W Bibliotecznym Kalendarzu Adwentowym dziś nostalgicznie. A to za sprawą książkowej wycieczki, która zabierze nas w czasy PRL-u. Jeśli Wasze dzieci, drodzy rodzice w wieku bliskim filmowego czterdziestolatka, zagadują o czasy Waszej młodości to dzisiejsze książkowe polecenie jest idealny wręcz rozwiązaniem. „Gdy rodzice byli dziećmi: zima” Izabeli Łazarczyk-Kaczmarek to tytuł, którym można posłużyć się opowiadając o świętach i zimie w czasach Polski Ludowej. Książka jest swego rodzaju zeszytem zabaw i skrótowym informatorem historii i zjawisk społecznych, gospodarczych i kulturalnych tamtej epoki. Od kartek na żywność, przez Pewexy, aż po modele samochodów i mebli. Autorka zadbała o różnorodność tematów. Słowem, materiału do wspólnych dyskusji rodzic – dziecko na pewno nam nie zabraknie.
Jeśli książka przypadnie Wam do gustu i pojawi się ochota na więcej – mamy dobre wieści – są i kolejne części. Zapraszamy po nie do naszej biblioteki.