Odwiedziliśmy gnieźnieńskie nekropolie

Nadchodzący listopad zawsze kieruje nasze myśli w stronę tych, którzy odeszli. A których pamiętamy i o których pamięć chcemy pielęgnować. Dziś odwiedziliśmy gnieźnieńskie nekropolie, by zapalić znicze na grobach naszych dawnych kolegów i koleżanek z Biblioteki oraz ludzi pióra tworzących w Gnieźnie.

Herstorie, czyli opowieści o gnieźniankach

Ewa Kolanowska, Maria Springer, Stanisława Sławska-Taczakowa oraz Anna Piskurz – opowieści o tych lokalnych bohaterkach znalazły się na otwartej właśnie wystawie „To kobiety zbudowały Gniezno”. Herstorie, czyli opowieści o kobietach, w naszej bibliotece są i będą tematem, o którym chcemy opowiadać.

Dziękujemy tym, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Szczególnie całej klasie patronackiej z II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie i jej opiekunce – Annie Kurzei-Plucie.

Gratulujemy twórcom wystawy: Kamili Kasprzak-Bartkowiak, Pawłowi Bartkowiak i uczennicom II LO w Gnieźnie, czyli Annie Gumiennej, Oldze Groblewskiej, Oliwii Mrówczyńskiej i Annie Skowrońskiej.

Z pracami odkrywającymi gnieźnianki można zapoznawać się do połowy listopada w holu biblioteki przy ul. Staszica 12a w godzinach pracy Filii nr 2.

Wystawa powstała w ramach VII Festiwalu „Fyrtel”, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i Miasto Gniezno, dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

 

 

„Wiersze, że aż strach!” – Pierwsze Czytanki

Książka „Wiersze, że aż strach!” znajduje się na Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Pozycja zdobyła w 2003 r. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego (statuetkę Koziołka Matołka) przyznawaną przez fundację Książka dla Dziecka. Tak wysoko ceniona książka stała się motywem przewodnim spotkania z dziećmi i rodzicami podczas kolejnych „Pierwszych Czytanek”. Czytelnicza przygoda ze strachami, gra z miotłą czarownicy, wywoływanie przyjaznego duszka, upiorna zabawa w rymy to główne punkty spotkania z dreszczykiem.
 
Okazało się, że dzieci lubią być straszone, ale tylko wtedy, gdy łączy się to z dobrą zabawą i niczym nie grozi. Lubią też obłaskawiać strach zwłaszcza z dobrymi czarownicami z BAZY Centrum Edukacji Kreatywnej i Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
 
Zajęcia odbywają się w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.