Seniorzy sprawdzali jak dbać o zdrowie i kondycję

Przysłowie „W zdrowym ciele, zdrowy duch” jest prawdą powszechnie znaną. Z wiekiem tematy prozdrowotne stają się nam bliższe, wtedy też bardziej zajmuje nas stan naszego zdrowia. Między innymi tym można tłumaczyć fantastyczną frekwencję na ostatnim spotkaniu z cyklu „Pomocna dłoń”. Bo jego temat to „Jak dbać o zdrowie i kondycję”.
O żywności, która jest dla nas paliwem, a nie trucizną opowiadał zaproszony gość – pani Monika Bartkowiak – trener personalny i terapeuta zajęciowy.
Oprócz teorii, była i praktyka. Pani Monika pokazywała, jak aktywnie dbać o kondycję fizyczną. Uczestniczki pod okiem profesjonalistki oddawały się zdrowym wygibasom. Trenowano poprawne wstawanie i podnoszenie ciężarów. Były proste ćwiczenia polecane na kręgi lędźwiowe i takie, które można stosować, by się rozciągnąć. Spotkanie nabrało, jak to się mówi, zdrowych rumieńców, a jego uczestniczki już zgłaszają chęć i zainteresowanie kolejnymi podobnymi zajęciami. Dla nas to sygnał, by takie warsztaty znalazły się w przyszłości w bibliotecznej ofercie.
 
Spotkania realizowane są w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Laboratorium słowa 2021” otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

„U Lebedziowej”, „U Specyała” – zakupy na fyrtlu

Za nami trzecie spotkanie z cyklu „Blubramy na Fyrtlu”. Zaprosiliśmy na nie, do samego centrum Gniezna, niedaleko Kareji, czyli do Czytelni Biblioteki Głównej. To miejsce spotkania stało się właśnie pretekstem do wspomnień na temat nieistniejących już sklepów: „Po Zgodzie”, „U Kukli”, „Po Picu”, „U Lebedziowej”, „U Specyała”. Uczestnicy gwarowego zebrania pamiętali je zresztą doskonale.
Na spotkaniu nikt nie nygusował, nie było także miągw. Dominowała aktywność i dobry humor. Mistrz gwary Andrzej Malicki, z właściwym sobie dowcipem wskazał: kto wycyckoł jak pijowke emeryta? Raczył też uczestników mnóstwem gwarowych opowiastek.
 
Gwara w naszych inicjatywach będzie pojawiać się jeszcze nie jeden raz. Wszystko dlatego, że to ważna część kultury regionu i naszej lokalnej tożsamości – chcemy i będziemy to podkreślać.
 
Zapraszamy na kolejne „Blubry na Fyrtlu” :
18 października do Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a na godz. 16.30,
21 i 25 października do Filii nr 9 na os. Orła Białego 18 na godz. 15.40 oraz 17.00.
 
Spotkania realizujemy w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021”. Otrzymały one dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dotacja na zakup nowości wydawniczych

Już jest! W piątek dotarła wyczekiwana przez nas informacja o kolejnej dotacji. Dodajmy – jednej z ważniejszych, bo na zakup nowości wydawniczych.
Otrzymamy 13 461 zł z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” (MKiDNS). Za tę sumę planujemy do końca listopada zakupić książki i audiobooki.

Każda kwota na zbiory to dla nas małe święto, które współdzielmy z naszymi czytelnikami. Jesteśmy pewni, że tą doskonałą informacją wprawimy Was w dobre nastroje.

Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0.