„Gwarowa mapa Gniezna” odcinek drugi

Kolejna językoznawcza wycieczka po Gnieźnie – w roli wspaniałej przewodniczki po miejskich nazwach terenowych – prof. Eliza Grzelak.

Tym razem zaczniemy od Targowiska. Jaki jest rodowód tej nazwy i gdzie będą robiły zakupy nasze praprawnuki? Co Bednarski Rynek ma wspólnego z kuflem piwa, a nazwa Cierpięgi z „Jesienią średniowiecza” Huizinga?
Kolejne gnieźnieńskie zagadki terenowe odsłonimy w trzecim odcinku „Gwarowej mapy Gniezna”.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”.

 

 

 

Rusza biblioteczna klasa patronacka w II LO w Gnieźnie

Kochani! Idzie nowe!

Wasza Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna podjęła się właśnie nowego wyzwania – objęcia patronatu nad klasą o profilu humanistycznym II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

Patronat opiera się przede wszystkim na wspólnej realizacji wielu projektów kulturalnych, których ostatnimi czasy w ofercie Biblioteki stale przybywa. Na początek podopieczni p. Anny Kurzei-Pluty wezmą udział m.in. w: warsztatach artystyczno-dziennikarskich o profilu historyczno-kulturowym „Gniezno, którego nigdy nie powstało” (prow. Rafał Wichniewicz), warsztatach artystyczno-dziennikarskich o profilu społecznym „To kobiety zbudowały Gniezno” (prow. Kamila Kasprzak-Bartkowiak i Paweł Bartkowiak), warsztatach artystyczno-dziennikarsko-filmowych o profilu kulturoznawczym pn. „Dźwięki naszego miasta” (prow. Aleksander Karwowski i Jakub Dzionek), warsztatach dziennikarsko-biograficznych „Biografie miasta: Józef Chociszewski (prow. Wiola Degórska i Monika Wierżyńska), a także warsztatach filmowych, zajęciach „Nowe formy literatury” oraz spotkaniach z cyklu „Matura – to nie boli!”.

Pierwsze efekty współpracy będzie można zobaczyć już podczas zbliżającej się VII edycji Festiwalu „Fyrtel” (30 września – 2 października).

Inicjatywa ma charakter pionierski i w przypadku powodzenia (na co wszak liczymy!) będzie się poszerzać o nowych odbiorców i nowe formy współpracy. Cieszymy się!