XI PRETEKSTY: Daniel Wyszogrodzki – spotkanie autorskie

Daniel Wyszogrodzki bardziej znany jest w środowisku muzycznym, niż literackiemu. Prawie całą karierę zawodową poświęcił bowiem muzyce. Wydana w lipcu tego roku powieść „Plac Leńskiego” może to zmienić, choć i w niej nie brakuje muzycznych nawiązań.
Na to spotkanie zapraszamy w niedzielne popołudnie 5 września o godz. 16.00 na niezwykle przyjazne rozmowom zielone zaplecze Latarni na Wenei.

Dla muzycznych zapaleńców Daniel Wyszogrodzki to przede wszystkim autor książki biograficznej „Satysfakcja – The Rolling Stones” i przekładów poetyckich książek Leonarda Cohena: „Księga tęsknoty”, „Księga miłosierdzia” i „Płomień”, a także leksykonu „Ale musicale!”. Starsze pokolenie pamięta jego współpracę z takimi czasopismami, jak „Radar”, „Tylko Rock”, czy „Machina”. Młodsi mogą kojarzyć ze współpracy z magazynem „Jazz Forum” czy Radiem 357.

W twórczym repertuarze aktywności są: tłumaczenia tekstów śpiewających poetów (m.in. Boba Dylana), teksty piosenek (dla Seweryna Krajewskiego czy Krzysztofa Krawczyka), przekłady librett, musicali, wiele przekładów filmowych oraz redakcja edycji płytowych z archiwaliami polskiej muzyki popularnej.

Przez wiele lat był kierownikiem literackim Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie, a także wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie.

Mieszkał na warszawskiej Pradze i na jej nowojorskim odpowiedniku – Brooklynie.

XI Festiwal Literacki Preteksty organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury, Stary Ratusz w Gnieźnie, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Latarnia na Wenei, Stowarzyszenie “Fantasmagoria”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

XI PRETEKSTY: prof. Eliza Grzelak / Filip Springer – spotkania autorskie

Spieszymy z kolejnymi zaproszeniami na wydarzenia tegorocznego XI Literackiego Festiwalu Preteksty. Liczymy, że powitacie je z radością. Szczególnie, że tematyka sobotnich spotkań będzie rozbrzmiewać w bardzo aktualnych tonach – wpływu człowieka na kształt Ziemi.

Pierwsze spotkanie będzie dotyczyło antropocenu. Tak określa się obecną erę – dominacji człowieka, który radyklanie przeobraził oblicze planety. Spotkanie z prof. Elizą Grzelak pn. „Pamiętajmy o ogrodach” będzie dotyczyło ogrodów w antropocenie. Bo właśnie te zielone „oazy” na tle zdewastowanej planety są jednym z naukowych zainteresowań prof. Grzelak. I tematem wyjątkowo ciekawym, nie tylko dla naukowców i studentów. Nie ma wątpliwości, że obecnie przeżywamy „zielony boom” – działki, ogrody, ukwiecone balkony, oblężone sklepy ogrodnicze to przejaw wyraźnego zwrotu ku naturze. Dawne hasło – „działka moje hobby” – znów jest aktualne. Kupujemy działki, sadzimy dzikie łąki, kwiaty doniczkowe zmieniają nasze mieszkania w zielone dżungle, a balkony toną w kwiatach i ziołach! Skąd to pospolite ogrodnicze/ogrodowe ruszenie? Jak mają się współczesne wizje ogrodu w czasach klimatycznej katastrofy? Dlaczego i przed czym szukamy schronienia w „zielonym”? Czym jest ogród ekologiczny i ogród przyjazny? To fascynujące tematy i bardzo bliskie wielu z nas. Dlatego gorąco zapraszamy na spotkanie z prof. Elizą Grzelak w sobotę 4 września o godz. 16.00, na Dziedzińcu Starego Ratusza.

Profesor Elizy Grzelak przedstawiać nie trzeba – zajmuje się językoznawstwem, szczególnie komunikologią. Od 2010 roku jest wykładowcą w Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Karierę zawodową rozpoczynała na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie przepracowała 26 lat. Cieszy się uznaniem nie tylko środowiska naukowego, ale też ogromną sympatią studentów oraz mieszkańców Gniezna. Dodajmy, – w kontekście tematu spotkania – że pani profesor jest też zapaloną ogrodniczką.

Dokładnie dwie godziny później o 18.00 na scenie Dziedzińca Starego Ratusza pojawi się kolejny gość – Filip Springer. Fotograf i reportażysta, a także śmiały komentator współczesności.
W swojej twórczości Springer zainteresowany jest skalą makro. Skupia się na przestrzeni i architekturze.
Zadebiutował reportażem „Miedzianka. Historia znikania”, w którym opisał dzieje dolnośląskiego górniczego miasteczka powstałego ponad siedemset lat temu, które praktycznie zniknęło z powierzchni ziemi. Dziś to miejsce – Miedzianka – między innymi dzięki książce ponownie pojawia się na turystycznych i kulturalnych mapach świata za sprawą festiwalu literackiego MiedziankaFest, którego Springer jest współtwórcą. Publikacja została bardzo dobrze przyjęta w środowisku literackim – znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011, Nagrody Literackiej Nike w 2012 roku, zdobyła też nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Kolejne publikacje „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „Wanna z kolumnadą”, czy „13 pięter” zjednały ich autorowi sporą grupę adoratorów. „Źle urodzone” okrzyknięto tytułem Książki Roku Plebiscytu 2012 Radiowego Domu Kultury Programu 3 Polskiego Radia, „13 pięter” otrzymało Śląski Wawrzyn Literacki. Grono miłośników twórczości Springera wykracza poza granice kraju – reportaże tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.
Obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, przy którym założył wraz z Julią Fiedorczuk nowatorską Szkołę Ekopoetyki. Jest stałym współpracownikiem miesięcznika „Pismo”, dla którego pisze reportaże w ramach cyklu klimatycznego, oraz miesięcznika „Znak”, dla którego pisze felietony.

Zdjęcie prof. Elizy Grzelak – Jakub Dzionek, Filipa Springera – Lechosław Kwiatkowski.

XI Festiwal Literacki Preteksty organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury, Stary Ratusz w Gnieźnie, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Latarnia na Wenei, Stowarzyszenie “Fantasmagoria”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Ta książka Cię kocha!

Za nami kolejne warsztaty kreatywne na podstawie książek o nietypowej formie edytorskiej, które odbyły w ramach współpracy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i BAZY- Centrum Edukacji Kreatywnej. Uczestnicy nadali im własną nazwę: „fantastyczne zajęcia z nietypowymi książkami”.

Jedną z bohaterek spotkania była pozycja „Gryzak. Książko-potworek” Emmy Yarlett. Tytułowy Gryzak  wgryzł się do biblioteczki, gdzie przegryza się od bajki do bajki. A  uczestnicy zajęć  podążali za nim do znanych bajek,  np. „Złotowłosej i trzech niedźwiadków”. Niestety w wyniku przegryzienia stron zmieniała się fabuła utworów. Było przy tym mnóstwo śmiechu.

Inna pozycja „Otwórz bardzo ostrożnie. Uważaj na palce” Nicka Bromleya zaczęła się bardzo niepozornie. To miała być historia o kaczce i jej kaczątkach. Jednak pojawił się tam ogon. Do kogo należał? Do krokodyla. Ale zanim się tego dowiedzieliśmy, dzieci musiały  bardzo ostrożnie przewrócić stronę. Krokodyl okazał się  niezbyt łagodnym zwierzęciem, więc trzeba było książkę  odsunąć.  A co takiego robił ten główny bohater? Zjadał litery. I koniecznie trzeba  było go powstrzymać. Aby to zrobić, trzeba  było np. poruszać książką w lewo i w prawo.  Książka okazała się bardzo wciągająca i pomysłowa.

Książki zainspirowały dzieci do stworzenia wspaniałych prac plastycznych zgodnie z hasłem warsztatów „Ta książka Cię kocha”. Okazało się, że z w wzajemnością.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne warsztaty inspirowane książkami, tym razem detektywistycznymi pod hasłem „ Łapać złodzieja- kryminałki dla dzieci”, które odbędą się 24 sierpnia/ wtorek/ o godz. 13.30 oraz „Szkoła czarodziejek i czarodziejów im. Harry’ego Pottera” – 25 sierpnia/ środa/ godz. 13.30 w Bazie ul. Jana Pawła II 5.

„Baza Czytelnicza” odbywa się w ramach projektu “Królewskie Gniezno Czyta 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.