Warsztaty kreatywnego pisania – inwestycja w siebie

Tych ludzi nie trzeba przekonywać do pracy, wiedzą że warto inwestować w najlepszy kapitał świata – w siebie. Dlatego dla nich czas wakacji to szlifowanie umiejętności i powiększanie zasobów wiedzy. Za jakiś czas ten wysiłek na pewno się opłaci. Obserwując odbiorców warsztatów z Agnieszką Gadzińską, którzy przymierzają się do poznania trudnej sztuki pisarskiej jesteśmy pewni, że tak właśnie będzie.

Pierwsze warsztaty z pisarką pomogły zobaczyć w pisaniu kreatywna formę tworzenia. Agnieszka Gadzińska umiejętnie przeprowadziła uczestników spotkania, od pytania najtrudniejszego dla wszystkich rozpoczynających swój romans z pisaniem, czyli „jak zacząć?” – do pracy nad pełnokrwistą postacią literacką. Były rozmowy o książkach, autorach, wydawnictwach, ciekawe spostrzeżenia i dobra twórcza atmosfera.
W trakcie dwugodzinnego spotkania można było zmienić romantyczną perspektywę bycia pisarzem, w praktyczną wiedzę na temat tego, jak to naprawdę wygląda.

My także, podobnie jak uczestnicy spotkania wierzymy w ten najwłaściwszy kapitał – ludzi i ich zdolności. I wspieramy go, jak możemy zachęcając do czerpania z kulturowego dorobku przeszłości i współczesności. Dlatego zapraszamy na spotkania autorskie, spektakle, warsztaty, rozmowy o książkach i po same książki. Wasze uczestnictwo w tych działaniach, to dla nas ogromna radość.

Zdjęcia Anna Farman

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wesele na Wenei

Zaproszenie na wesele zostało przyjęte i tak w środowy wieczór Latarnia na Wenei stała się miejscem swawoli. I chodzi tutaj o ściśle intelektualny wymiar rozrywki, u podstaw której pojawia się książka. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego było tematem przeprowadzonego właśnie wykładu z cyklu „Klasyka – rozmowy niekontrolowane”, które na tapet biorą dzieła literatury zaliczane do kanonu.

Za ich wybór i interpretację odpowiada Paweł Bąkowski, który już kilkakrotnie (cykl pojawił się w ubiegłorocznej edycji projektu) dał się poznać jako zajmujący i sugestywny mówca.

Tym razem nie było inaczej. Najpierw odkrycie, że dramat z 1901 roku i dzisiaj znakomicie odnajduje się w czytaniu, a potem już liczne, ciekawe spostrzeżenia i tematy – jak ten dotyczący kultury „noszenia się”, czyli stroju i zasad jakie w związku z nim obowiązywały. Było o pojęciu narodu, sukmanie Kościuszki i niejednoznacznej postaci Jakuba Szeli. Uwadze prowadzącego nie uszła spostrzegawczość Wyspiańskiego z jaką wyłowił i przedstawił odrębność językową bohaterów. Chłop i pan to dwie różne formy wypowiedzi. Od przebierańców w „Weselu” płynnie weszliśmy w temat przebierańców współczesnych. Dotknięte zostały pojęcia: chłopomanii, kultury ludowej, folkloru i wreszcie zawłaszczenia kultury. Całość okraszona celnie dobraną dawką wybornych i można pokusić się o stwierdzenie – ponadczasowych cytatów z „Wesela”.

Spotkania w ramach „rozmów niekontrolowanych” mają jeszcze jeden przyjemny moment i są nią dyskusje uczestników. Rozmawiano o przenikaniu się kultur i wszechobecnych zapożyczeniach, była moda, pojęcia „blackface”, dredy, muzyka Elvisa Presleya i pamiątki przywożone z zagranicznych wycieczek.

Następne spotkanie 17 sierpnia o 19.00. Na pewno nie zabraknie na nim uczestników dotychczasowych spotkań, których zapraszać już nie trzeba. Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji posłuchać wykładów z cyklu „Klasyka – rozmowy niekontrolowane” zapewniamy, że warto się zjawić.

Zdjęcia Anna Farman

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.