Misiu Szpeniolek już za tydzień w Gnieźnie!

Łejery! Wygląda kubek w kubek jak Kubuś Puchatek, ale…blubro po naszymu! Mieszko w chacie, w na sto mil wielgachnym lesie, a jego komplem jest Proszczoczek.

Kto? Misiu Szpeniolek!

Każdy z Was czytał zapewne Kubusia Puchatka, ale kto słyszał o Misiu Szpeniolku? Jego „ojcem chrzestnym” jest Juliusz Kubel, bo to on przetminął Puchatka na gwarę wielkopolską.

W przyszły czwartek (22 lipca) o godz. 19.00 na Dziedzińcu Starego Ratusza Juliusz Kubel  zdradzi, jak to z tym Kubusiem-Szpeniolkiem było. Zapraszamy dzieci, ale i Wy rodzice i dziadkowie rychtujta się na spotkanie cuzamen z gzubami – bo będzie też o  blubraniu po naszymu! Juliusz Kubel to człowiek instytucja w  Wielkopolsce – to on jest autorem „Blubrów starego Marycha”, jest też prezesem Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

A pół godziny wcześniej, o 18.30, na fyrtlu będzie Was witać Pan Walizka – z walizką pełną gwary! Zapraszamy!

Wydarzenia realizowane są w ramach projektu „Gwarze mówimy TAK!” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”.

 

Czytelnicza menażeria

Drugie zajęcia w Bazie Czytelniczej zgromadziły sporą frekwencję i …menażerię. A to dlatego, że tematem literackim były zwierzęta. Sami przyznajcie – tych bohaterów w książkach dla dzieci nie brakuje! Są książki popularnonaukowe o zwierzętach, baśnie pełne zwierząt i cała masa literatury, w której zwierzęta są antropomorfizowanymi bohaterami, czyli zachowują się i przypominają ludzi.

Oczywiście takie zajęcia musiała współprowadzić biblioteczna maskotka, czyli Myszka Marcysia. Była zwierzęca gimnastyka z książką „Od stóp do głów” Erica Carle’a, krótka debata na temat owadów, a zwłaszcza małych krwiopijców, czyli komarów. Mali przyrodnicy przeprowadzili też badania naukowe metodą obserwacji i ustalili nocne oraz senne zwyczaje wybranych zwierząt. Była wreszcie zwierzęca pantomima, rzecz wcale nie taka prosta i wymagająca nie tylko wiedzy na temat fauny, ale i talentów…aktorskich. A po tak wyczerpującej dawce czytelniczej przyszła pora na zasłużony relaks i wyciszenie się w takt książki „Uważność i spokój żabki” Eline Snel.

Baza Czytelnicza to zajęcia prowadzone wspólnie z naszym partnerem – Bazą Centrum Edukacji Kreatywnej. Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.