8 marca dla kobiet i o kobietach – zaprasza Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Nie da się ukryć, Biblioteka to miejsce pełne kobiet. To kobiety przez lata stanowiły największą część bibliotecznego zespołu. Nie tylko na stanowiskach bibliotekarek, także jako sekretarki, kierowniczki czy sprzątaczki. To zdecydowanie mocno sfeminizowany zawód.
Również po drugiej stronie lady dominują kobiety – większość naszych czytelników to …czytelniczki (ok. 70% użytkowników).
W tym roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna chce wyjątkowo zaznaczyć 8 marca. Placówki biblioteczne zaplanowały drobne upominki, zabawy czytelnicze i książkowe „wystawki”, które powstały z myślą o kobietach i dla kobiet.
Na kwiatka – papierowego, jak na książnicę przystało – mogą liczyć czytelniczki odwiedzające 8 marca biblioteki przy ul. Staszica 12a i na osiedlu Orła Białego 18. W pierwszej do papierowej ozdoby dołączony będzie fragment wiersza, w drugiej – aforyzm zaczerpnięty z książki „Ta jedyna” (pełnej wypowiedzi na temat płci pięknej autorstwa głównie mężczyzn – pisarzy, filozofów, artystów).
Nie obędzie się bez poleceń literatury, tej pisanej dla kobiet: Filii nr 2 poleci „Książki na obcasach”, a Biblioteka Główna przy ul. Mieszka I sylwetki słynnych kobiet pod hasłem „Literatura jest kobietą”.
Będzie także coś dla młodszych. „Z dziewczynami nie ma nudy!” – takie hasło przyświeca tegorocznym obchodom Dnia Kobiet w oddziale dziecięcym biblioteki przy Mieszka I. I nic dziwnego, nie może być nudy tam, gdzie półki zamieszkuje rzesza fascynujących kobiecych bohaterek. Jak sądzicie, która z Superbohaterek rzekła: “Nie ma sensu wracać do wczoraj, ponieważ byłam wtedy inną osobą”? Kto z kolei zabłysnął światłą myślą: “Największym błędem, jaki możesz popełnić w życiu, jest ciągła obawa, że go popełnisz”?
Jeśli nie znacie odpowiedzi na te pytania – koniecznie wpadnijcie na Mieszka I i odkryjcie, jak błyskotliwe i mądre są Superbohaterki. Dajcie się porwać przygodom i sportretujcie tę, która najbardziej Was zainspiruje! Portrety można wykonać w dowolnej technice i przynieść do Wypożyczalni dla Dzieci do 22 marca. Trafią do „okiennej galerii” biblioteki. Dla małych uczestników zabawy przewidziane są niespodzianki – oczywiście z Superbohaterkami w rolach głównych!
Drogie Panie i Dziewczęta – uczyńcie sobie prezent na Dzień Kobiet i zajrzyjcie do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna w najbliższy poniedziałek.

Bedeker biblioteczny – Davos

Nie dość, że środa, to w dodatku Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Więc nasz bedeker biblioteczny zaprowadzi nas na sam szczyt pisarskiego talentu – na „Czarodziejską górę” w Davos. To tam Tomasz Mann umieścił akcję swojej wybitnej powieści. W dwóch obszernych tomach opisuje losy młodego Niemca, który odwiedza kuzyna Joachima w szwajcarskim sanatorium. Tak Mann opisuje krajobrazy Davos już na pierwszych stronach – ustami Joachima:

„Owszem, te góry są wysokie – odpowiedział Joachim. – Prawie wszędzie widać granicę drzew; niezwykle ostro zarysowaną: kończą się świerki, a z nimi kończy się wszystko; nie ma już nic, tylko skały, jak widzisz. A tam masz nawet lodowiec – na prawo od Schwarzhornu, tego ostrego szczytu – tam, gdzie jest tak niebiesko. Nie jest zbyt rozległy, ale to jednak prawdziwy lodowiec, nazywa się Scaletta. Piz Michel i Tinzenhorn – w tym wcięciu – stąd ich nie widać – są zawsze pokryte śniegiem, przez cały rok.
– Wiecznym śniegiem – rzekł Hans Castorp.
– Wiecznym, jeżeli chcesz. (…)”*

Śniegi wieczne, tak jak “wieczny” okazał się pobyt bohatera w sanatorium Berghof. Wizyta u kuzyna z trzech tygodni przeciąga się do siedmiu lat! A Castorp z gościa sanatorium staje się pacjentem.

Davos to miasto we wschodniej Szwajcarii, leżące na wysokości 1560 m n.p.m., co czyni je najwyżej położonym miastem w Europie. Obecnie bardziej niż z literaturą, kojarzy się z ekonomią – to tam co roku odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne.

* Cytat za: „Czarodziejska góra”, Tomasz Mann, I tom w tłumaczeniu Józefa Kramsztyka.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami z cyklu “Bedeker biblioteczny”:

Bedeker biblioteczny – Budapeszt

Bedeker biblioteczny – Moskwa