ksiazkinaobcasach

8 marca dla kobiet i o kobietach – zaprasza Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Nie da się ukryć, Biblioteka to miejsce pełne kobiet. To kobiety przez lata stanowiły największą część bibliotecznego zespołu. Nie tylko na stanowiskach bibliotekarek, także jako sekretarki, kierowniczki czy sprzątaczki. To zdecydowanie mocno sfeminizowany zawód.
Również po drugiej stronie lady dominują kobiety – większość naszych czytelników to …czytelniczki (ok. 70% użytkowników).
W tym roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna chce wyjątkowo zaznaczyć 8 marca. Placówki biblioteczne zaplanowały drobne upominki, zabawy czytelnicze i książkowe „wystawki”, które powstały z myślą o kobietach i dla kobiet.
Na kwiatka – papierowego, jak na książnicę przystało – mogą liczyć czytelniczki odwiedzające 8 marca biblioteki przy ul. Staszica 12a i na osiedlu Orła Białego 18. W pierwszej do papierowej ozdoby dołączony będzie fragment wiersza, w drugiej – aforyzm zaczerpnięty z książki „Ta jedyna” (pełnej wypowiedzi na temat płci pięknej autorstwa głównie mężczyzn – pisarzy, filozofów, artystów).
Nie obędzie się bez poleceń literatury, tej pisanej dla kobiet: Filii nr 2 poleci „Książki na obcasach”, a Biblioteka Główna przy ul. Mieszka I sylwetki słynnych kobiet pod hasłem „Literatura jest kobietą”.
Będzie także coś dla młodszych. „Z dziewczynami nie ma nudy!” – takie hasło przyświeca tegorocznym obchodom Dnia Kobiet w oddziale dziecięcym biblioteki przy Mieszka I. I nic dziwnego, nie może być nudy tam, gdzie półki zamieszkuje rzesza fascynujących kobiecych bohaterek. Jak sądzicie, która z Superbohaterek rzekła: “Nie ma sensu wracać do wczoraj, ponieważ byłam wtedy inną osobą”? Kto z kolei zabłysnął światłą myślą: “Największym błędem, jaki możesz popełnić w życiu, jest ciągła obawa, że go popełnisz”?
Jeśli nie znacie odpowiedzi na te pytania – koniecznie wpadnijcie na Mieszka I i odkryjcie, jak błyskotliwe i mądre są Superbohaterki. Dajcie się porwać przygodom i sportretujcie tę, która najbardziej Was zainspiruje! Portrety można wykonać w dowolnej technice i przynieść do Wypożyczalni dla Dzieci do 22 marca. Trafią do „okiennej galerii” biblioteki. Dla małych uczestników zabawy przewidziane są niespodzianki – oczywiście z Superbohaterkami w rolach głównych!
Drogie Panie i Dziewczęta – uczyńcie sobie prezent na Dzień Kobiet i zajrzyjcie do Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna w najbliższy poniedziałek.