Przedświąteczny galimatias z Cecylką Knedelek, czyli o tym jak dzieci zbyt dosłownie mogą odebrać słowa dorosłych

Zbliża się Boże Narodzenie… To magiczny czas wypełniony blaskiem świec i zapachem piernikowego ciasta. Przepięknie ubrana choinka i pierwsza gwiazdka zwiastuje wigilijną wieczerze. Aby poczuć atmosferę świątecznych przygotowań zapraszam Was w podróż do małego miasteczka Starego Knedelkowa.
„Bajkopomagajki” Klub dla Dzieci i Rodziców poleca książkę Joanny Krzyżanek pt. Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie.
Historia przyjaźni małej dziewczynki i gąski Walerii, choć niezwykle prosta, napawa czytelnika optymizmem, pokazuje czym jest upór i wytrwałość w dążeniu do celu.
Pasmo niedomówień i nieporozumień skutkuje karuzelą uczuć i nastrojów małej gąski (od rozczarowania po radość).
To idealna opowieść podkreślająca istotę dialogu (umiejętności komunikowania się) rodzica z dzieckiem.
Apetycznie brzmiące nazwisko Cecylki zachęca również do prześledzenia smakowitych przepisów zawartych w książce i poeksperymentowania z najmłodszymi w kuchni. Może staną się one inspiracją do bożonarodzeniowych wypieków?
Niech filmik z „bajkopomagajkowego” podwórka zrealizowany z udziałem Dari Polus z BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej zmotywuje Was do wspólnego, rodzinnego wykonania własnoręcznych, świątecznych ozdób.
Miłego oglądania!

Link do filmu

 

 

 

Klasyka – rozmowy niekontrolowane: „W pustyni i w puszczy”

Pierwszy raz z cyklem „Klasyka – rozmowy niekontrolowane” spotkaliśmy się latem. W sierpniowej aurze na Latarni na Wenei słuchaliśmy pierwszego wykładu w brawurowym wykonaniu Pawła Bąkowskiego. Rozmowy poświęcone klasyce literatury, potraktowanej nieco pod włos, rozpoczęliśmy od „Króla Edypa”. Ciekawa i niezwykle inspirująca interpretacja antycznego dzieła rozochociła uczestników, pozostawiając chęć na więcej.

Dziś zapraszamy na wirtualne spotkanie z niepokornym odczytaniem innego literackiego monumentu – książką „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Jednego możecie być pewni – będzie bujało.

Wykłady zrealizowano w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Link do filmu