Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zamknięta dla czytelników od 7 do 29 listopada br.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna będzie nieczynna dla użytkowników od 7 do 29 listopada br. Realizuje tym samym rekomendacje Biblioteki Narodowej o całkowitym zamknięciu biblioteki dla użytkowników.

Jednocześnie informujemy, że Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna nie będzie naliczać kar z tytułu niezwrócenia wypożyczonych egzemplarzy, których termin zwrotu przypada w okresie od 7 do 29 listopada. Pozycje te zostaną automatycznie przedłużone o kolejne 35 dni. W tym czasie czytelnicy nie będą mogli zamawiać i rezerwować książek.

Odwołane zostają wszystkie wydarzenia stacjonarne organizowane w obiektach i przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Część wydarzeń zostanie zrealizowana w formie działań on-line za pośrednictwem profilu FB Biblioteki oraz kanału YT. Wstrzymana zostaje usługa „Książka na telefon”. Bieżące informacje o zmianach w pracy instytucji będą publikowane na profilu FB oraz stronie jej internetowej www.biblioteka.gniezno.pl.

 

Zakładka do książki

Czytając wieczorem razem z dzieckiem książkę w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, czasami przerywamy czytanie bo dziecko staje się śpiące. Aby wrócić na drugi dzień do odpowiedniego fragmentu tekstu zaznaczamy to miejsce w różny sposób. Niektórzy zaginają rogi, inni kładą rozłożoną książkę okładką do góry. Jednak najbardziej praktycznym rozwiązaniem podczas przerwy w lekturze jest stara, poczciwa zakładka. Warto pokusić się o własnoręczne wykonanie oryginalnej zakładki razem z dzieckiem.
Warto wziąć przykład z naszego kolegi Igora Kopy od niedawna pracującego w gnieźnieńskiej bibliotece. Jego zdolności plastyczne i kreatywność przyczyniły się do stworzenia prawdziwie artystycznych zakładek do książek. Zdobyły uznanie i zostały nagrodzone przez serwis dla bibliotekarzy „Lustro Biblioteki”.
Przekazujemy przepis na zakładkę ze strony „Mała Książka -Wielki Człowiek”

„Materiały
Co będzie potrzebne? W zasadzie tylko kartka papieru i dobre chęci. Reszta zależy od waszej inwencji. Nożyczki, klej, kredki, farby, naklejki, złotko z czekolady… – cokolwiek, co pomoże stworzyć ulubioną postać z bajki, zwierzątko czy superbohatera. To co? Zaczynamy?
Inspiracje
Każdy rodzaj pracy twórczej wymaga pomysłu. To dobra okazja, żeby zapytać malucha o ulubionego bohatera i wspólnie zastanowić się, jakie są jego cechy szczególne. Może jest bardzo kolorowy i potrzebna będzie cała gama kredek. A może ma skrzydła i trzeba wymyślić, z czego je zrobić. Ten pierwszy etap zabawy pomoże dziecku zaangażować się w projekt. Ze starszym dzieckiem możecie poszukać inspiracji w Internecie. Nas urzekła ta: https://pl.pinterest.com/pin/262194009530228317/ i to właśnie ją możecie wspólnie wykonać.„

 

Wyzwalająca sztuka samowyrażania – spotkanie z Martą Frej

Jeszcze przed epidemicznymi ograniczeniami udało się zrealizować spotkanie autorskie z Marta Frej, na które zaprosiła Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Pretekstem do rozmowy była książka wydana z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety – a w zasadzie komiks – „Dromaderki”. Tytuł jest graficzną opowieścią o grupie wyjątkowych kobiet, które w czasie I wojny światowej przemycały bibułę, naboje i broń w swoich sukniach i gorsetach. Trzeba przyznać, że temat znakomicie zagrał z obecną sytuacją społeczno-polityczną kraju. Marta Frej odniosła się także do roli artysty/-tki. Rolą sztuki jest dla niej możliwość zmieniania na lepsze życia jednostek i społeczeństwa. Zaangażowana twórczość Frej pięknie wybrzmiała za sprawą osobistej historii jej drogi twórczej. Było nie tylko szczerze ale także optymistycznie i inspirująco. Frej, niczym bohaterki jej komiksu, sprawiła, że uczestnicy spotkania poczuli się zmotywowani do kobiecej solidarności i sprawczości. Rozmowę poprowadziła Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska, w gościnnych progach Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie

Wydarzenie w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia Sebastian Uciński