Rozmowy przy wspólnym stole: pomoc społeczna

W ramach cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole” spotkaliśmy się, aby porozmawiać na temat pomocy potrzebującym. Od czasu pandemii nasze rozmowy prowadzimy na zaprzyjaźnionej Latarni na Wenei.
Jak mądrze pomagać tym, którzy nie radzą sobie z zastaną rzeczywistością? Jak pomaganie innym wpływa na tych, którzy jej udzielają? Czy dobro czynione innym pozytywnie wpływa na naszą samoocenę? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi wraz z przedstawicielkami Urzędu Miasta Gniezna, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, obecny był także szef sztabu w Gnieźnie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz osoby, które na spotkaniu pojawiły się ze względu na tematykę.

Uczestnicy dialogu podkreślali fakt, że równie ważna jak pomoc materialna, jest pomoc duchowa: rozmowa, wsparcie czy po prostu chęć bycia z drugim człowiekiem. Za istotny czynnik, wpływający na kształtowanie nawyku pomagania, uznano edukację – prowadzoną zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Rozmawiano również o formach pomocy. Zaproszeni goście doszli do wniosku, że można postawić znak równości przy pomocy tej codziennej, polegającej na wielorakim wsparciu jak i tej okazjonalnej przejawiającej się w dużych przedsięwzięciach charytatywnych.

Projekt „Rozmowy przy wspólnym stole” realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

 

„Dwukierunkowa do czytania – Książka na telefon” – zbliżamy się do końca projektu

Był tort, były wzruszające historie książkowych wizyt i były zapewnienia – „chcemy więcej, czujemy niedosyt”! Powoli zbliżamy się do końca projektu „Dwukierunkowa do czytania – Książka na telefon”. To nie oznacza jednak, że ta usługa znika z Biblioteki! Przeciwnie – działamy dalej, tyle że już nie pod egidą projektu „Seniorzy w akcji” (Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”) .

Nie moglibyśmy zakończyć „książki na telefon” z kilku powodów: nadal są odbiorcy, którzy czekają na takie wsparcie; nadal są wolontariusze chętni i gotowi dostarczać seniorom książki do domów, i wreszcie, nadal my – czyli Biblioteka oraz Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku – chcemy udostępniać swoje usługi tym, którzy z powodu wieku lub stanu zdrowia nie mogą samodzielnie wypożyczać książek.
Przyjdzie jeszcze pora na wnikliwe podsumowanie pierwszego projektowego etapu „Książki na telefon” – teraz był czas na „słodkie” pożegnanie. Rozdaliśmy certyfikaty i podziękowania oraz porozmawialiśmy – z udziałem psychologa – o doświadczeniach wolontariuszy „w terenie”. Jedno już wiemy – „książka na telefon” to wyjątkowa usługa. Wolontariusze przynoszą do domów nie tylko książki, ale swój czas, swoją uwagę i otwarte serce. I właśnie za to Drodzy Wolontariusze serdecznie Wam dziękujemy!

 

Święto kreatywności

Każdy rodzic pragnie by jego dziecko było szczęśliwe, miało wiarę w własne siły i możliwości, było aktywne, podejmowało wyzwania, stawiało czoło trudnościom i niepowodzeniom które, prędzej czy później pojawią się na jego życiowej drodze. Niestety dzieci czasami spotykają ludzi, którzy podcinają im skrzydła, mówią im nie potrafią, nie nadają się. To wszystko może zmienić niepozorna książka „Kropka”, która ma wielką moc. Dzieciom dodaje wiary w siebie, pokazuje, że warto podejmować wyzwania i nie podawać się.

Opowieść zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Jest to obecnie święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.

Pozycja Petera H. Reynoldsa stała się także zachętą dla nauczycieli, którzy przeprowadzili w przedszkolach we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna: zajęcia, warsztaty, czy pokaz talentów. Do wspólnego świętowania „Dnia Kropki” włączyło się Przedszkole nr 12 „Plastusiowo”, „Przedszkole nr 14 „Mali Piastowie” i Przedszkole nr 17 „Piastowska Gromada”.

Kreatywne święto miały także dzieci do 3. roku życia i ich opiekunowie, których zaproszono na zajęcia z serii „Czytadełka dla maluszka”. We współpracy z BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej maluszki miały szanse na zabawy z udziałem kółek i czytelnicze zapoznanie z książkami, w których przewodzą koliste wzory. Inspirowały kółka, kropeczki, groszki i krągłe plameczki, o których opowiadano, które ilustrowano i które pokazywano.
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zachęca do własnych kolistych inspiracji, na pewno pomogą literackie podszepty, których nie brak w księgozbiorze.
Nad wszystkimi wydarzeniami patronat objęła ogólnopolska kampania Cała Polska Czyta Dzieciom.