Spotkanie autorskie z Anną Seniuk

Jesień tego roku inaugurujemy wyjątkowo, bo spotkaniem z jedną z największych polskich aktorek – Anną Seniuk. Pragniemy zaprosić Państwa na to wydarzenie 5 września o godz. 18.00. Pretekstem do rozmowy z aktorką będzie wydana kilka lat temu książka „Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem” i pod takim właśnie tytułem odbywa się nasze wydarzenie. Rozmowę z aktorką poprowadzą: Anna Dzionek i Wiktor Koliński. Bezpłatne zaproszenia na spotkanie, które odbędzie się na Dziedzińcu Starego Ratusza można odebrać w naszych Bibliotekach. To pierwszy, z trzech zaplanowanych, tygodni wypełnionych atrakcjami jubileuszowego dziesiątego już Festiwalu Literackiego PRETEKSTY.

Myśląc o Anni Seniuk trudno nie zanucić muzycznego tematu z filmu „Czterdziestolatek”: Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień… Właśnie ta filmowa kreacja Magdy Karwowskiej sprawiła, że Annę Seniuk pokochały miliony polskich widzów.
Obok kariery filmowej, dla Pani Anny zawsze najważniejszy był teatr. Najpierw Stary Teatr w Krakowie, gdzie została zaangażowana zaraz po dyplomie. A z biegiem lat Anna Seniuk grała na najważniejszych scenach kraju: warszawskim Teatrze Powszechnym, Teatrze Polskim, Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza, wreszcie w Teatrze Narodowym. Od lat 70-tych współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Do tej pory wystąpiła w ponad stu słuchowiskach. W jej repertuarze znalazły się role komediowe, jak i dramatyczne. Od końca lat 90-tych jest profesorem na Warszawskiej Akademii Teatralnej.

Wydarzenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna realizowane w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Jak dbamy o Ziemię? Ekologia a życie codzienne

Każdy z nas pragnie żyć na pięknej, czystej planecie, jednakże nie wszyscy wiemy, jak żyć, żeby równocześnie dbać o środowisko. W zawrotnym tempie zużywamy paliwa kopalne, wycinamy lasy pod uprawy i pastwiska,  zużywamy niepotrzebne hektolitry wody. Traktujemy zasoby Ziemi, jakby były nieskończone. Nie są. Bezpowrotnie tracimy dziką naturę, znikają amazońskie lasy deszczowe, spada populacja kręgowców. Wszystko przez działalność człowieka. Temperatura na Ziemi wzrasta. Prowadzi to do degradacji fauny i flory oraz powoduje anomalie pogodowe. Czas to zmienić. Czy żyjemy ekologicznie na co dzień? Co to dla nas znaczy? Jak to robimy? Segregujemy śmieci? Nosimy własne pojemniki i torby materiałowe na zakupy? Przygotowujemy domowe środki czystości i zastępujemy nimi chemię za sklepu? Na te pytania, a także, te które pojawią się w związku z tematem „Jak dbamy o Ziemię? Ekologia a życie codzienne” będą starali się odpowiedzieć zaproszeni na kolejne „Rozmowy przy wspólnym stole” goście, eksperci i praktycy. Rozmowę przeprowadzą 3 września (w czwartek) o godz. 18.00 na Latarni na Wenei.

Zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o zaanonsowanie swojej obecności do dnia 2 września pod adresem mailowym czytelniabg@biblioteka.gniezno.pl

 

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna realizuje projekt „Rozmowy przy wspólnym stole” w ramach programu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Funduszu Obywatelskiego zarządzanego przez Fundację dla Polski.