„Klasyka – rozmowy niekontrolowane” spotkanie z Pawłem J. Bąkowskim

Zapraszamy na kolejne czytelnicze spotkanie realizowane w ramach projektu „Laboratorium słowa”. Nasze biblioteczne trakty, tym razem, poprowadzą nas w stronę klasyki literatury. To – naszym zdaniem, temat wymagający dyskusji i nie musi być to dyskusja naznaczona stanem śmiertelnej powagi. „Klasyka – rozmowy niekontrolowane” w wykonaniu Pawła J. Bąkowskiego będzie antytezą metody close reading, wybrane utwory zostaną zatem potraktowane jako punkt wyjścia do zadumy i rozmyślań. Spróbujemy spojrzeć na teksty w kontekście czasów, w których powstały, ale przede wszystkim zastanowimy się, co mogą mówić o nas samych. Klasyka od starożytności do czasów bliższych. Mieszanka eseju pisanego po podwójnym espresso z tanim kabaretowych żartem. Niekontrolowana.
Czwartek 20 sierpnia, godz. 19.00, zielone zacisze Latarni na Wenei.

Paweł J. Bąkowski z wykształcenia antropolog (nie kości, lecz kultury i społeczeństwa), z zawodu edukator, prywatnie miłośnik i entuzjasta.

 

Wydarzenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna realizowane w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Zdjęcie: Anna Farman

Spotkanie z autorką komiksu internetowego i nie tylko… Ilona Myszkowska w Gnieźnie

Na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna do Grodu Lecha zawitała jedna z najbardziej zapracowanych twórczyń współczesnego komiksu internetowego. Jak się zresztą okazało, zakres jest artystycznych aktywności daleko wykracza poza webkomiks. Autorce dopiero co udało się oderwać od pasjonujących prac związanych z produkcją grzybków na szydełku. Fani „Chaty wuja Freda” i „Barw Biedy” mieli okazję dowiedzieć się, jak powstają odcinki ulubionych produkcji. Autorka opowiadała między innymi, jak kontakt z internetowym odbiorcą wpływa na tworzenie komiksów, jak dzięki natychmiastowej reakcji ze strony widza zmienia się koncepcja pracy. W rozmowie prowadzonej przez Katarzynę Mikołajczewską-Modrzejewską przybyli na spotkanie mieli okazję posłuchać, jak autorka radzi sobie z hejtem w sieci i jak zmieniał się jej stosunek do krytyki. W kontekście rozmowy dotyczącej praw autorskich, rysowniczka wspominała platformę komiksową komixxx, która nie pozostawiła w jej pamięci zbyt przyjemnych skojarzeń. Było również o doświadczeniach z wydawaniem komiksów, romansie z crowdfundingiem, pracą przy tworzeniu gier komputerowych i muzach, które organizują autorce czas. Ci, którzy liczyli na przedłużenie rozpoczętych przez Myszkowską projektów, mogli być nieco zawiedzeni – nie pojawiły się zapewnienia co do ich kontynuacji. Spotkanie, dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Ośla ławka, odbyło się na Latarni na Wenei.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza na kolejne spotkanie autorskie. We wtorek 11 sierpnia o godz. 17.00 Latarnia na Wenei gościć będzie Annę Łacinę.

 

Wydarzenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna zrealizowano w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Zdjęcia: Sebastian Uciński

 

Kolejny przystanek wystawy Teresy Ryczkowskiej

Dokładnie 5 marca odbył się wernisaż wystawy Teresy Ryczkowskiej „30 postaci, które zmieniły bieg dziejów”. Chwilę potem działania kulturalne w całym kraju, z uwagi na zagrożenie epidemiczne, zostały wstrzymane. Tak więc prace autorki nie mogły liczyć na tak szeroki odbiór publiczności, niż bywało to wcześniej. Właśnie dlatego fotografka zdecydowała się na bardziej „mobilny” sposób prezentacji swoich zdjęć i postarała się o ich ekspozycję w kilku miejscach.
Wystawa właśnie pojawiła się w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna w holu przy ul. Staszica 12a, gdzie autorka wraz z miejską książnicą zapraszają, wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z pracami. Całość składa się ze zdjęć najbardziej znaczących postaci w historii, których selektywnego wyboru dokonała Teresa Ryczkowska, w holu przy ul. Staszica 12a pojawiło się 20 z 30 prezentowanych już prac. Portrety znanych w XX wieku ludzi filmu, polityki czy nauki jak Albert Einstein, Marilyn Monroe czy Zygmunta Freuda rozpoznamy dzięki charakteryzacji. Modelami tych inspirowanych fotografii zostali znani w lokalnym środowisku politycy, ludzie kultury, muzycy i nauczyciele. Zatem autorka zdjęć proponuje odbiorcy podwójną interpretację przedstawionych wizerunków. Ekspozycję można oglądać codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 16.00, do końca września.

Teresa Ryczkowska: malarka, fotograf, emerytowana nauczycielka, swoje artystyczne pasje odkryła podczas studiów na Gnieźnieńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wizjonerka, twórca wymagający, autorka wystaw fotograficznych, gdzie wielu mieszkańców naszego regionu stało się na chwilę, kimś sławnym. Wielbicielka podróży dalekich i bliskich.