Cała Polska Czyta Dzieciom o Zwierzętach

Pamiętacie o naszej zabawie? Do końca maja czekamy na Wasze „czytelnicze” zdjęcia – pokażcie, jak czytacie swoim dzieciom! A jeśli bohaterem fotografii będzie domowe zwierzątko – kot, pies, rybki czy…pająk – tym lepiej! W tym roku Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (30 maja – 7 czerwca 2020) odbywać się będzie pod hasłem „ Cała Polska Czyta Dzieciom o Zwierzętach”! Oczywiście pod patronatem akcji @Cała Polska czyta dzieciom
Czekamy na Wasze fotografie pod adresem: promocja@biblioteka.gniezno.pl. Możecie je dowcipnie podpisać!

 

Cała Polska Czyta Dzieciom o zwierzętach

Pamiętacie o naszej zabawie? Do końca maja czekamy na Wasze „czytelnicze” zdjęcia – pokażcie, jak czytacie swoim dzieciom! A jeśli bohaterem fotografii będzie domowe zwierzątko – kot, pies, rybki czy…pająk – tym lepiej! W tym roku Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (30 maja – 7 czerwca 2020) odbywać się będzie pod hasłem „ Cała Polska Czyta Dzieciom o Zwierzętach”! Oczywiście pod patronatem akcji @Cała Polska czyta dzieciom Czekamy na Wasze fotografie pod adresem: promocja@biblioteka.gniezno.pl. Możecie je dowcipnie podpisać!

Opublikowany przez Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna Wtorek, 19 maja 2020

Telefoniczne umawianie wizyt w Bibliotece

Na pewno wiele i wielu z Was umawia się właśnie na wizytę u fryzjera. Umawia się telefonicznie – bo raczej nie da się z ulicy wejść do salonu i zostać od razu „obsłużonym”. I tak samo jest teraz u nas – również telefonicznie umawiacie się na wizytę do biblioteki. To nowa zasada, obowiązująca do odwołania. Dzięki niej nie ma kolejek pod bibliotekami.
Wiemy, że wszyscy najchętniej przyszlibyście do nas jak najszybciej – ale tłumy – nawet najwspanialszych czytelników pod słońcem – to coś, czego w obecnym czasie musimy unikać. Dla naszego wzajemnego bezpieczeństwa.
Dlatego dzwońcie do nas – telefony do placówek znajdziecie na stronie internetowej, na plakatach wywieszonych na siedzibach. Podczas telefonicznej rozmowy umówicie się na wizytę i zamówicie też konkretny tytuł, który chcecie wypożyczyć i przeczytać.
Pamiętajcie, że wszystkie książki wypożyczone z naszej biblioteki są przedłużone do 30 sierpnia – macie sporo czasu na wizytę w bibliotece.

Nr telefonów do placówek Biblioteki:

Biblioteka Główna
ul. Mieszka I 16
tel. 61 426 18 44

Wypożyczalnia dla Dzieci
ul. Mieszka I 15
tel. 61 426 18 42

Filia nr 1
ul. Krucza 3
tel. 61 426 39 56

Filia nr 2
ul. Staszica 12a
tel. 61 426 40 54

Filia nr 9
os. Orła Białego 18
tel. 61 426 63 44

 

Mistrzowskie kreski: rzecz o ilustracji – Olga Siemaszko

Nazywano ją Pierwszą Damą Polskiej Ilustracji. Tuż po wojnie była jedną z najważniejszych – obok Jana Marcina Szancera, Mieczysława Piotrowskiego i Anny Gosławskiej-Lipińskiej – postacią mającą wpływ na rozwój polskiej ilustracji książkowej. Dzisiejszy wpis poświęcimy Oldze Siemaszko – polskiej graficzce, malarce i ilustratorce książek. Jej przedwojenne akademickie wykształcenie z doskonałym warsztatem (Krakowska Szkoła Przemysłu Artystycznego, ASP w Warszawie) zaowocowało rysem twórczości, w którym starała się łączyć tradycję z współczesnością. Nie bała się twórczych eksperymentów, często wracała do wcześniejszych prac – zwłaszcza w przypadku książkowych wznowień. Była zaangażowana w ilustrowanie książek i czasopism wydawnictw z Warszawy i Łodzi, pracowała jako scenografka, robiła plakaty teatralne, a także koperty płyt Polskich Nagrań. Od 1945 roku pracowała dla Czytelnika, była także kierowniczką artystyczną „Świerszczyka”. Ponad 100 książek otrzymało oprawę graficzną jej autorstwa. Znakiem firmowym jej stylu, przez niemal pół wieku, był delikatny, czasem wręcz ażurowy, ale zawsze precyzyjny kontur. Maleńkie, kolorowe, perfekcyjne – takie były postacie stworzone przez Siemaszko. Czuć w nich sympatię i humor ich autorki.
Siemaszko była pierwszą artystką wyróżnioną medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. Otrzymała go w 2000 roku, tuż przed śmiercią. Dokładnie miesiąc temu (19 kwietnia) obchodziłaby swoje 109 urodziny.

 

 

 

Zapraszamy, na inne wpisy z naszego ilustracyjnego cyklu:

Mistrzowskie kreski, rzecz o ilustracji – Bohdan Butenko

Mistrzowskie kreski: rzecz o ilustracji – Hanna Czajkowska

Mistrzowskie kreski: rzecz o ilustracji – Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel

Mistrzowskie kreski: rzecz o ilustracji – Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Mistrzowskie kreski: rzecz o ilustracji – Janina Krzemińska

Nowy cykl „Mistrzowskie kreski: rzecz o ilustracji” – Jan Marcin Szancer