Kocham, stawiam granice – o pozytywnej dyscyplinie na klubie „Bajkopomagajki”

Jeśli twoje dziecko właśnie przeciera szlaki szkolnego rzemiosła, warto zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa. Wraz z szkołą zmienia się bardzo dużo w świecie małego człowieka. Pojawiają się nowe obowiązki, koledzy, wychowawcy i edukacyjne powinności. Nie jeden pierwszoklasista, a nawet jeszcze trzecioklasista, czuje się trochę zagubiony. Nie ukrywajmy jednak – nie tylko on. Dla rodziców to również trudny okres. Z myślą o wsparciu dla tej grupy wychodzą spotkania czytelniczego Klubu dla Dzieci i Rodziców „Bajkopomagajki”. Od listopada zeszłego roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza do swojej Fili nr 9 na osiedlu Orła Białego (budynek SP 10) dzieci w wieku wczesnoszkolnym wraz z rodzicami. Na comiesięcznych spotkaniach można zapoznać się z czytelniczymi propozycjami lektur, które wspierają proces wzajemnego zrozumienia i budowania dobrych relacji. Dzięki partnerowi – BAZIE Centrum Aktywności Kreatywnej – można także zarazić się pomysłami na zabawy rozwijające inwencję małych i dużych. Klub odwiedzają znakomici goście: pedagodzy, nauczyciele, specjaliści literatury dziecięcej.
Najbliższe, marcowe spotkanie związane będzie z tematem, który zwłaszcza współcześnie staje się wychowawczym wyzwaniem. Mowa o stawianiu granic. O pozytywnej dyscyplinie opowie specjalny gość spotkania: Anna Bentyn – doradca metodyczny pedagogów i wychowawców świetlic gnieźnieńskich oraz mediator. Polecamy to spotkanie, szczególnie tym, którzy nie wybrali się jeszcze na rodzinną wizytę w klubie. Tych, którzy mieli tę sposobność, zapraszać nie musimy, wiemy, że zdążyli zżyć się już z tym miejscem. Spotkanie odbędzie się 4 marca o godz. 17.00. w Fili nr 9 na os. Orła Białego 18 (budynek SP 10).

 

Kolejny projekt dofinansowany

Mamy kolejną dotację! Najpierw uznanie zyskał nasz pomysł w ramach programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt „Biblioteka Otwarta Na Każdego” pozwoli zrealizować kilka inicjatyw skierowanych do osób z różnych przyczyn wykluczonych w dostępnie do kultury. Ale dobra passa trwa!  I kolejny projekt – „Laboratorium słowa” otrzymał wsparcie finansowe z Instytutu Książki. Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przyznano niebagatelną kwotę 35 tys. złotych dofinansowania w ramach ministerialnego programu Partnerstwo dla książki. Cieszymy się, bo to pozwoli zrealizować wiele ciekawych pomysłów skierowanych szczególnie dla młodych czytelników.

Pogwarki z Eką Bolecha

Jesteśmy zdania, że o nasze gwarowe dziedzictwo trzeba dbać. Prawdziwy gnieźniok wie co to mela, fefry, czy kaszlok. A jeśli nie wie, polecamy spotkanie z najlepszym rzecznikiem gwarowego fachu – Eką Bolecha. Owa „eka” to nic innego jak banda, a pod pseudonimem Bolecha ukrywa się aktor i miłośnik regionalnej pogadanki – Andrzej Malicki. Wspólnie  tworzą niezapomniane widowisko przypominając wszystkie odcienie gnieźnieńskiej gwary. Na pierwszym miejscu zawsze jest humor. Sprawdzili to uczestnicy spotkania klubu Espresso z książką na Winiarach, na którym gościnne występowała Bolechowska Eka. Było wesoło, oprócz opowieści o tym jak było u Binia na imieninach, można było sprawdzić co i ile pamięta się z kolorytu lokalnej mowy.
Ten temat, na szczęście, wciąż budzi zainteresowanie mieszkańców piastowskiego grodu. I bardzo dobrze – dbanie o dziedzictwo kulturowe miejsca, z którego się wywodzi, jest troską o tożsamość i historię.

 

Wielopokoleniowa Książka na telefon

Seniorzy i międzypokoleniowe relacje – to ważne priorytety dla Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Dlatego wiele inicjatyw dotyczy właśnie tych kwestii. Dziś w Filii nr 2 odbyło się spotkanie integracyjno-konsultacyjne, dla wolontariuszy projektu „Dwukierunkowa do czytania – Książka na telefon”. Wolontariusze spotkali się z psychologiem, by naładować swoje baterie i przedyskutować „książkowe wizyty” u seniorów. Taka praca „w terenie” wymaga bowiem nie tylko czasu wolnego, ale też wiedzy, energii i umiejętności pracy z osobami starszymi. Właśnie ten element – międzypokoleniowych relacji – był „ćwiczony” podczas warsztatów. Bo wolontariusze „książki na telefon” są w bardzo różnym wieku – od licealistów po seniorów. I co pokazały dzisiejsze warsztaty, pięknie ze sobą „współgrają”. Gnieźnieńska książnica pielęgnuje tę pokoleniową wymianę doświadczeń nie tylko poprzez projekt „Książka na telefon”, ale też akcję „Biblioteka pokoleń”. Biblioteka chce być mostem, na którym energia młodości spotyka się z mądrością dojrzałości.
Projekt „Dwukierunkowa do czytania – Książka na telefon” realizujemy wspólnie z Gnieźnieńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w ramach programu „Seniorzy w akcji” dofinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

 

 

Marcowe „Poczytajki” – poranki czytelnicze z Panem Kuleczką w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

W marcu na rodzinne poranki czytelnicze zapraszamy wraz z bohaterem książek Wojciecha Widłaka – Panem Kuleczką. A tak naprawdę z całą jego przybraną gromadą. To bardzo wyjątkowe grono. Jest wśród nich niepokorna, pomysłowa i bardzo energiczna Kaczka Katastrofa, nieco zadumany i raczej ostrożny Pies Pypeć, mucha Bzyk Bzyk i oczywiście Pan Kuleczka – okrągły jegomość z muszką. Przygody tej niecodziennej rodziny, pełne ciepła i mądrości, skoncentrowanej na prostych życiowych prawdach, bibliotekarze Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna szczególnie dedykują na wspólne spotkania z bliskimi. Doskonale nadają się także na czytelnicze spotkanie w ramach „Poczytajek”. Pana Kuleczkę będą mogli także poznać zaproszeni na spotkanie rodzice czy dziadkowie.
Wpisując się w marcowy Międzynarodowy Dzień Teatru zajęcia ubarwią elementy zabawy teatralnej.
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna chciałaby, aby spotkania w ramach „Poczytajek” były okazją do promowania dobrej literatury dziecięcej, ale także miejscem, w którym można nieco zwolnić, złapać oddech i oddać wyobraźnię słowom.
Na poranek czytelniczy zapraszamy dzieci z rodzicami i grupy przedszkolne 10 marca o godz. 10.00 do bibliotecznych placówek: Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15, Filii nr 1 przy ul. Krucza 3 – nad pocztą, Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a, lub Filii nr 9 na os. Orła Białego 18 – budynek SP 10.

„Espresso z książką na Winiarach” gwarowo

Czy pierwszą kawę macie już za sobą? Jeśli tak, to zapraszamy na kolejną małą czarną – już w poniedziałek 24.02 o godz. 16.00 „Espresso z książką na Winiarach”. Tym razem Klub „Rozmowy na Fyrtlu” przemówi …w języku fyrtla, czyli w naszej gwarze. Spotkanie będzie wyjątkowe, bo Filię nr 9 (os. Orła Białego 18, budynek SP 10) odwiedzi zaprzyjaźniony z Biblioteką mistrz gwary gnieźnieńskiej Andrzej Malicki. To też spiritus movens nieformalnej grupy gwarowej „Eka Bolecha”. W jej wykonaniu usłyszycie na klubie „POGWARKI – czyli NASZĄ GEMELĘ”! Naprawdę warto się wybrać – salwy śmiechu gwarantowane! Zapraszamy!

O marnych skutkach nieumiarkowania w literackim rzemiośle

Kiedy członkowie Klubu Dyskusji o Książce polecają sobie lekturę do dyskusji, nie ma znaczenia, czy jest to romans, komiks czy literatura popularnonaukowa. Wyznacznikiem dyskusyjnego kursu jest osobiste polecenie, za którym idzie przekonanie o wyjątkowości proponowanego tytułu. Książka nie musi się podobać wszystkim – nie w tym rzecz. Musi natomiast posiadać pierwiastek osobistego przekonania – chęci podzielenia się spostrzeżeniami z jej odbioru. I tak powstaje dyskusja. To ona jest kwintesencją spotkań literackich zapaleńców, którymi niepodważalnie są członkowie gnieźnieńskiego KDoK.
Każda książka wytycza nowy, niepowtarzalny dyskusyjny trakt.
Ostatnia klubowa dysputa dotyczyła książki „Czarna madonna”, jednego z najbardziej wziętych współczesnych polskich autorów – Remigiusza Mroza. Omawiany tytuł nie zalicza się do gatunku, któremu Mróz oddaje się najchętniej tj. powieści kryminalnej – jest raczej horrorem. Choć po prawdzie, trudno jednoznacznie określić gatunek publikacji. Jest to pozycja trzymająca w napięciu – przynajmniej takim, które zmusza do poznania dalszego rozwiązania fabularnych zawiłości. A dla tych, którzy słuchali jej w wersji audiobooka -głównie dzięki doskonałej narracji Krzysztofa Gosztyły –budziła strach. Generalnie jednak pozycja nie wzbudziła zachwytu. Właściwie została mocno skrytykowana. Ilość wpisanych w fabułę wątków, skojarzyła się z workiem, do którego wrzuca się byle co, na chybił trafił, niż przemyślaną linię narracyjną. Jeden z uczestników spotkania porównał wrażenia z lektury do niewiarygodnego zgiełku, jaki stara się na co dzień znieść. Nie pamiętał prawie nic jej treści. Mróz niemiłosiernie wprost szafował nieprawdopodobnymi zdarzeniami, które powodowały brak autentyczności bohaterów i sytuacji. Jedyną zaletą powieści dla dyskutantów było to, że książkę „szybko się czyta“. Wśród rozmówców byli i tacy, którzy odnieśli się do „kryminalnej” twórczości autora. Jednak i tutaj nie mógł on liczyć na czytelnicze głaski.
Literatura, jak każda dziedzina, jest kwestią gustu odbiorcy. Klub Dyskusji o Książce autora raczej nie poleca, co nie znaczy, że będą czytelnicy którym Mróz może się spodobać. W końcu to bardzo popularny w Polsce pisarz.
W marcu klub spotka się, aby podzielić wrażeniami z lektury „Zimowego królestwa” Philipa Larkina. Na dyskusję zapraszamy 17 marca o godz. 18.00 do Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.

 

Mała książka – wielki człowiek – odsłona druga

To był hit tej jesieni – więc nie pozostawało nam nic innego, jak postarać się o „dokładkę”. Druga partia wyprawek czytelniczych, przysłanych nam przez Instytut Książki z Krakowa, już rozpakowana i czeka na odbiorców (czyli dzieci w wieku 3-6 lat). Pod koniec ubiegłego roku wydaliśmy pół tysiąca książkowych wyprawek na dobry czytelniczy start w ramach akcji „Mała książka – wielki człowiek”. Książki się skończyły, ale Wasze apetyty nie! I bardzo dobrze! Bo dzięki tej akcji do grona czytelników dołączyło wielu młodych gnieźnian. Dlatego właśnie postaraliśmy się o kolejną partię. Wyprawki są już dostępne we wszystkich naszych placówkach obsługujących dzieci (Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15, Filii nr 1 przy ul. Krucza 3 – nad pocztą, Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a, lub Filii nr 9 na os. Orła Białego 18 – budynek SP 10).
A co jest w wyprawce? Oczywiście książka – dostosowana formą i treścią do potrzeb przedszkolaka, mądra i piękna od strony graficznej oraz Karta Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę. Po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce jest też coś dla rodziców – broszura informacyjna o znaczeniu czytania w rozwoju dziecka oraz rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Wyprawki, jak każde prezenty, są oczywiście darmowe! Zapraszamy!

 

Fotograficzny skrót historii Biblioteki

Dwa zdjęcia, które dzieli 75 lat historii. Wykonane: 18 lutego 1945 i 2020 roku. Pierwsze przez Juliana Śmieleckiego (późniejszego kierownika Biblioteki), drugie przez Waldka Stube – fantastycznego gnieźnieńskiego fotografa. Oba przed bramą tego samego budynku, w którym rozpoczyna się powojenna historia książnicy.
Jubileusz wystartował!

Pomóż rozpoznać bohaterów zdjęcia

Oficjalnie ogłaszamy nasze jubileuszowe obchody 75-lecia istnienia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Zaczynamy od wyjątkowej fotografii, która powstała dokładnie 75 lat temu – 18 lutego 1945 r. z okazji otwarcia Świetlicy Czytelni Ludowej przy ul. Mieczysława 6 (obecnie Mieszka I 15). Tak zaczęła się powojenna historia tego miejsca, które do teraz jest częścią Biblioteki (dzisiaj Wypożyczalnia dla Dzieci).
A my zaczynamy odkrywanie bibliotecznej historii z Państwa udziałem. Może razem uda się nam zidentyfikować bohaterów tej pożółkłej już fotografii, wykonanej przez Juliana Śmieleckiego (ówczesnego kierownika). Części osób nie rozpoznajemy – może pomogą nam Państwo w ich identyfikacji? I w ten sposób uzupełnią się białe plamy w bogatej historii miejskiej książnicy.
Od lewej stoją: pan Sajkowski, pani Parlińska, NN, NN, Marek Nowicki, NN, NN, Czesława Skrzypińska, NN, NN, Bolesław Nowak (aktor), NN, NN, NN, Józef Sojka, NN.