„Zakochany robot”

Czy w dalszej a może w bliższej przyszłości człowiek zbuduje cybermózg, który będzie miał emocje? Wizje uczuciowych robotów przypominających człowieka towarzyszą nam od dawna na srebrnym ekranie. W Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a, powstał robot z…. książek. Dzieci, które odwiedziły bibliotekę w Dniu Bezpiecznego Internetu, zastanawiały się czy robot, komputer może się zakochać, czy można się do niego przytulić? Zgodnie stwierdziły, że przytulić można się do mamy, taty lub do misia. Natomiast komputer jest doskonałym „pomagaczem” jak stwierdziła mała czytelniczka.
Przedszkolaki uczyły się bezpiecznego posługiwania się komputerem, dowiedziały się: co to jest Internet, do czego służy, co możemy znaleźć w Internecie, jak zachować się w sytuacjach ryzykownych, jakich danych na swój temat nie wolno podawać. Zwróciłyśmy uwagę na fakt, że nie można ufać osobom znanym wyłącznie z Internetu.
Ideą przyświecającą zajęciom było propagowanie bezpiecznego korzystania z sieci przy wykorzystaniu popularnych i lubianych przez dzieci metod: konkursów, zabaw i innych form edukacji.

 

 

„Dziennik Istot Magicznych”

Jak co roku włączyliśmy się w organizowany w naszym mieście event dla miłośników fantastyki. Mowa oczywiście o Konwencie Fantastyki „FANTASMAGORIA”, który w tym roku ma swoją 10 edycję. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprosiła wszystkich adeptów sztuki magicznej oraz dziennikarskiej, na przygotowane z tej okazji warsztaty. Spotkanie rozpoczęło się od specjalnego wywiadu przeprowadzonego z Wiktorem Kolińskim, jednym z twórców Fantasmagorii. Gość opowiedział o swoich ulubionych fantastycznych książkach. Wspaniały zespół redakcyjny, w Wypożyczalni dla Dzieci, stworzyli młodzi ludzie ze Szkoły Podstawowej nr 1. Redaktorzy zajęli się takimi działami jak: Z życia istot magicznych – aktualności; Z kart historii…. smoki i nie tylko; Chata krasnala, ogra czy wróżki – z cyklu Wizyta u gwiazdy; Fantastyczne bestsellery – co warto czytać; Ploty i ploteczki z baśni i bajeczki. Praca w zespole redakcyjnym polegała na: zebraniu pomysłów na artykuły; redakcji tekstów; przygotowaniu ilustracji; przedstawieniu gotowych rubryk. W ten sposób powstała gotowa makieta polskiej edycji czasopisma „Prorok Codzienny” znanego do tej pory w świecie Harryego Pottera.