„Zróbmy sobie zakładkę długopisem 3D”

Oryginalne i niepowtarzalne warsztaty rysowania długopisami 3D! To połączenie technologii 3D z nieograniczoną wyobraźnią dziecka, które zmienia się w twórczego kreatora. Zadaniem uczestników warsztatów będzie stworzenie oryginalnych zakładek do książek za pomocą specjalnych długopisów i kreatywnych koralików. Wzory utwardzają się w kilka sekund i już po chwili stanowią gotowy przedmiot, który można zabrać ze sobą do domu. Takie zajęcia pobudzają kreatywność, wyobraźnię oraz uczą dokładności i cierpliwości. Używanie długopisów jest bardzo łatwe i niesamowicie wciągające!

Na warsztaty zapraszamy  do Digital Kids przy Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, ul. Staszica 12a, w trakcie trwania XX Tygodnia Bibliotek. Zajęcia 10 maja o godz. 16.00 poprowadzą znakomici specjaliści z ZIP, czyli Zabawy i Programowania.

Zapisy przyjmujemy pod nr tel. 694024365. Liczba miejsc ograniczona.

 

Z kotem Fryderykiem rowerem przez Europę – Ola Mae

Zapraszamy na kolejne spotkanie z podróżnikami z cyklu „Włącz ciekawość”.

W piątek straciła pracę, w niedzielę spakowała swoje walizki, a w ciągu następnych dwóch tygodni prestiżową pracę w Londynie, zamieniła na pełny etat na rowerze.
Latem 2020 roku Ola wyruszyła w podróż po Europie z nadzieją, że dowie się czegoś o sobie i otaczającym ją świecie.
Bez doświadczenia, treningu i choćby bladego pojęcia o tym, co może ją spotkać, na progu domu zostawiła zapłakaną mamę i podążyła za intuicją.

Podczas 13 miesięcy spędzonych w drodze przemierzyła 15 tys. km a z południa Włoch przywiozła najcenniejszą pamiątkę z wyprawy – kota Fryderyka, który towarzyszył jej podczas ostatniego miesiąca w podróży.

Za swoją opowieść Ola Mae otrzymała nagrodę dziennikarzy i publiczności na Festiwalu Kolosy w Gdyni.

Ola Mae to artystka z wieloma pasjami, która ukończyła studia fotograficzne na uczelni Columbia College Chicago w Stanach Zjednoczonych.
W środku pandemii pracę w Londynie zamieniła na pełny etap na rowerze.
W ciągu 13 miesięcy pokonała 15 tys km, odwiedzając 12 europejskich krajów.

Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy oraz Publiczności na Festiwalu Kolosy, ale co ważniejsze uważana jest za nieoficjalną rekordzistką w konkursie na obranie i zjedzenie największej ilości bananów w ciągu jednej minuty (jury nie uznaje jej wyniku, ponieważ jedynym światkiem zdarzenia pozostaje kot Fryderyk).

Spotkanie odbędzie się 11 maja 2023 (czwartek) o godz. 17:00
w Czytelni Biblioteki Głównej / ul. Mieszka I 16. Wstęp wolny.

organizatorzy:
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
Na Szagę Do Przygody

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

Zapraszamy na wystawę „Numizmatyka w kieszeni”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z gnieźnieńskimi numizmatykami i ich zbiorami. A będą ku temu w maju aż dwie okazje.

10 maja o godzinie 16:00 w bibliotece przy ul. Staszica 12a odbędzie się wernisaż wystawy „Numizmatyka w kieszeni” przygotowaną z okazji 60-lecia działalności Oddziału PTN w Gnieźnie. Otwarcie wystawy uświetni prelekcja  dra Andrzeja Leśniewskiego: „Numizmatyka w Gnieźnie”.

Natomiast 13 maja z okazji „Nocy Muzeów” jednym z punktów gnieźnieńskiej trasy zwiedzania będzie również wystawa „Numizmatyka w kieszeni„, gdzie w godzinach 15:00-17:00 będzie można obejrzeć zbiory i porozmawiać z przedstawicielami gnieźnieńskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Numizmatami przyjęło się potocznie nazywać wszystkie pieniądze – monety oraz banknoty, najczęściej stare. Dokładna definicja mówi jedynie o dawnych monetach oraz medalach, które charakteryzują się nie tylko wartością pieniężną, ale – przede wszystkim – historyczną.

jasiu muzykant – zapraszamy na koncert w Czytelni Biblioteki Głównej (12 maja, 18:00)

Koncert w bibliotece – czemu nie? zwłaszcza, gdy na scenie – między bibliotecznymi regałami – zagości piosenka literacka. Piosenka, w której tekst jest ważny. Na taki koncert zapraszamy Was w piątek 12 maja o godz. 18:00 do Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16.

Nie po raz pierwszy Czytelnia będzie rozbrzmiewać dźwiękami – na naszej doraźnej „scenie” gościliśmy już choćby duet Tom Bishop oraz zespół Zagrali i Poszli. Kameralne koncerty cieszyły się sporym powodzeniem, między innymi ze względu na wyjątkowy klimat miejsca. Jak się okazuje książki i muzyka doskonale ze sobą współgrają.

A kim jest jasiu muzykant, który wystąpi już 12 maja w naszej Czytelni?

jasiu muzykant to songwriter z pogranicza indie folku i poezji
śpiewanej, laureat festiwali poetyckich, folkowych, a kiedyś także
metalowych. Twórczość tekściarza można znaleźć na wszystkich
portalach streamingowych oraz serwisie youtube wraz
z samodzielnie nakręconymi klipami. W skrócie, rzecz się kręci wokół tego uczucia wywołującego ból w piersi, kiedy tęsknimy,
kochamy, rozpiera nas radość czy dławi smutek…

Zapraszamy, wstęp na koncert jest darmowy.

 

Francja z obrazów – o książce „Lata” noblistki Annie Ernaux

Tytuły i autorzy uznani przez znawców literatury to jeden z kluczy, jakim posługują się członkowie Klubu Dyskusji o Książce, wybierając tematy swoich spotkań. Prestiżowe nagrody i wyróżnienia to swego rodzaju drogowskazy, za których podpowiedziami podążają bardzo często. Na przykład ostatnio, kiedy zdecydowali się sięgnąć po “Lata” Annie Ernaux – ubiegłorocznej noblistki. Trzeba też powiedzieć, że takie wybory po prostu “sprawdzają się” w czytelniczych dyskusjach grupy. Są pozytywnie oceniane i prowadzą do ciekawych dysput. “Lata” Ernaux doceniono za ciekawą formę, w jakiej pisarka przedstawiła prawie siedemdziesiąt ostatnich lat francuskich dziejów i kultury. Mimo oczywistych różnic w historii Polski i Francji, uczestnicy dyskusji czuli bliskość doświadczeń, o których opowiada Ernaux.

Tę skondensowaną, subiektywną i przenikliwą analizę czyta się wyjątkowo łatwo. Wszystko dzięki obrazom, jakich użyła francuska pisarka przyglądając się kolejnym dekadom. To swego rodzaju “stop-klatki” przedstawiające ikoniczne produkty, postacie, wydarzenia czy elementy kultury, które są wyrazem swoich czasów i zmieniającego się społeczeństwa. My – czytelnicy, płyniemy na fali literackich krajobrazów zbudowanych z elementów historii: osobistej (ja narratora) i społecznej (my Francuzi). Trzeba powiedzieć, że dyskusja na temat książki nie była tak jednostronna, jak mogłoby się wydawać. Pojawiły się i głosy krytyki. Jednak nawet Ci, którzy zarzucali książce, że jest “potworne nudna”, znaleźli w niej kilka cennych motywów i spostrzeżeń. Tylko jeden z uczestników klubowego spotkania – czworonożny Ollie – nie zajął zdecydowanego stanowiska w sprawie omawianej lektury. Za to zdecydowanie oczarował pozostałych swoją – pełną kultury – obecnością.

Tak przyjemnie i międzygatunkowo było na kwietniowej rozmowie o literaturze. Kolejne spotkanie Klubu Dyskusji o Książce już niebawem – 16 maja (we wtorek). Tradycyjnie o 18.00, w lokalu przy ul. Staszica 12a. Bohaterką rozważań będzie książka Ishmaela Reeda “Mambo dżambo”. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

 

Selfie z książką: „Przewóz” Andrzeja Stasiuka

Męska końcówka tygodnia : w naszym piątkowym cyklu „Selfie z książką” dziś gościmy dwóch panów – naszego kolegę Tomasza Ławniczaka z Biblioteki Głównej i koordynatora cyklu spotkań „Włącz ciekawość” oraz Andrzeja Stasiuka, uznanego pisarza, którego gnieźnieńscy czytelnicy mogli posłuchać na żywo podczas zeszłorocznego Festiwalu Literackiego Preteksty.

Pan Tomasz poleca ostatnią książkę prozatorską Stasiuka – „Przewóz”. A poleca na jednym oddechu, za to – jak się domyślamy – podczas tej lektury oddychamy literaturą najwyższej klasy:

Tomasz Ławniczak:

„Wszystko w tej książce ma ostry zapach. Nawet okrucieństwo. Oszczędna narracja, oszczędne dialogi, historia ludzi znajdujących się w sytuacji bez wyjścia. Czerwiec 1941 roku na południowym Podlasiu w sąsiedztwie granicznej, posępnej rzeki. Czyta się jednym tchem”.