340440948_253674073697219_5046707443040720861_n

Francja z obrazów – o książce “Lata” noblistki Annie Ernaux

Tytuły i autorzy uznani przez znawców literatury to jeden z kluczy, jakim posługują się członkowie Klubu Dyskusji o Książce, wybierając tematy swoich spotkań. Prestiżowe nagrody i wyróżnienia to swego rodzaju drogowskazy, za których podpowiedziami podążają bardzo często. Na przykład ostatnio, kiedy zdecydowali się sięgnąć po “Lata” Annie Ernaux – ubiegłorocznej noblistki. Trzeba też powiedzieć, że takie wybory po prostu “sprawdzają się” w czytelniczych dyskusjach grupy. Są pozytywnie oceniane i prowadzą do ciekawych dysput. “Lata” Ernaux doceniono za ciekawą formę, w jakiej pisarka przedstawiła prawie siedemdziesiąt ostatnich lat francuskich dziejów i kultury. Mimo oczywistych różnic w historii Polski i Francji, uczestnicy dyskusji czuli bliskość doświadczeń, o których opowiada Ernaux.

Tę skondensowaną, subiektywną i przenikliwą analizę czyta się wyjątkowo łatwo. Wszystko dzięki obrazom, jakich użyła francuska pisarka przyglądając się kolejnym dekadom. To swego rodzaju “stop-klatki” przedstawiające ikoniczne produkty, postacie, wydarzenia czy elementy kultury, które są wyrazem swoich czasów i zmieniającego się społeczeństwa. My – czytelnicy, płyniemy na fali literackich krajobrazów zbudowanych z elementów historii: osobistej (ja narratora) i społecznej (my Francuzi). Trzeba powiedzieć, że dyskusja na temat książki nie była tak jednostronna, jak mogłoby się wydawać. Pojawiły się i głosy krytyki. Jednak nawet Ci, którzy zarzucali książce, że jest “potworne nudna”, znaleźli w niej kilka cennych motywów i spostrzeżeń. Tylko jeden z uczestników klubowego spotkania – czworonożny Ollie – nie zajął zdecydowanego stanowiska w sprawie omawianej lektury. Za to zdecydowanie oczarował pozostałych swoją – pełną kultury – obecnością.

Tak przyjemnie i międzygatunkowo było na kwietniowej rozmowie o literaturze. Kolejne spotkanie Klubu Dyskusji o Książce już niebawem – 16 maja (we wtorek). Tradycyjnie o 18.00, w lokalu przy ul. Staszica 12a. Bohaterką rozważań będzie książka Ishmaela Reeda “Mambo dżambo”. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content