340440948_253674073697219_5046707443040720861_n

Francja z obrazów – o książce “Lata” noblistki Annie Ernaux

Tytuły i autorzy uznani przez znawców literatury to jeden z kluczy, jakim posługują się członkowie Klubu Dyskusji o Książce, wybierając tematy swoich spotkań. Prestiżowe nagrody i wyróżnienia to swego rodzaju drogowskazy, za których podpowiedziami podążają bardzo często. Na przykład ostatnio, kiedy zdecydowali się sięgnąć po “Lata” Annie Ernaux – ubiegłorocznej noblistki. Trzeba też powiedzieć, że takie wybory po prostu “sprawdzają się” w czytelniczych dyskusjach grupy. Są pozytywnie oceniane i prowadzą do ciekawych dysput. “Lata” Ernaux doceniono za ciekawą formę, w jakiej pisarka przedstawiła prawie siedemdziesiąt ostatnich lat francuskich dziejów i kultury. Mimo oczywistych różnic w historii Polski i Francji, uczestnicy dyskusji czuli bliskość doświadczeń, o których opowiada Ernaux.

Tę skondensowaną, subiektywną i przenikliwą analizę czyta się wyjątkowo łatwo. Wszystko dzięki obrazom, jakich użyła francuska pisarka przyglądając się kolejnym dekadom. To swego rodzaju “stop-klatki” przedstawiające ikoniczne produkty, postacie, wydarzenia czy elementy kultury, które są wyrazem swoich czasów i zmieniającego się społeczeństwa. My – czytelnicy, płyniemy na fali literackich krajobrazów zbudowanych z elementów historii: osobistej (ja narratora) i społecznej (my Francuzi). Trzeba powiedzieć, że dyskusja na temat książki nie była tak jednostronna, jak mogłoby się wydawać. Pojawiły się i głosy krytyki. Jednak nawet Ci, którzy zarzucali książce, że jest “potworne nudna”, znaleźli w niej kilka cennych motywów i spostrzeżeń. Tylko jeden z uczestników klubowego spotkania – czworonożny Ollie – nie zajął zdecydowanego stanowiska w sprawie omawianej lektury. Za to zdecydowanie oczarował pozostałych swoją – pełną kultury – obecnością.

Tak przyjemnie i międzygatunkowo było na kwietniowej rozmowie o literaturze. Kolejne spotkanie Klubu Dyskusji o Książce już niebawem – 16 maja (we wtorek). Tradycyjnie o 18.00, w lokalu przy ul. Staszica 12a. Bohaterką rozważań będzie książka Ishmaela Reeda “Mambo dżambo”. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.