Kopia Numizmatyka w kieszeni

Zapraszamy na wystawę “Numizmatyka w kieszeni”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z gnieźnieńskimi numizmatykami i ich zbiorami. A będą ku temu w maju aż dwie okazje.

10 maja o godzinie 16:00 w bibliotece przy ul. Staszica 12a odbędzie się wernisaż wystawy “Numizmatyka w kieszeni” przygotowaną z okazji 60-lecia działalności Oddziału PTN w Gnieźnie. Otwarcie wystawy uświetni prelekcja  dra Andrzeja Leśniewskiego: “Numizmatyka w Gnieźnie”.

Natomiast 13 maja z okazji “Nocy Muzeów” jednym z punktów gnieźnieńskiej trasy zwiedzania będzie również wystawa “Numizmatyka w kieszeni“, gdzie w godzinach 15:00-17:00 będzie można obejrzeć zbiory i porozmawiać z przedstawicielami gnieźnieńskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Numizmatami przyjęło się potocznie nazywać wszystkie pieniądze – monety oraz banknoty, najczęściej stare. Dokładna definicja mówi jedynie o dawnych monetach oraz medalach, które charakteryzują się nie tylko wartością pieniężną, ale – przede wszystkim – historyczną.