Dzień: 2023-03-01
Piegi w literaturze
Jest w kalendarzu taki dzień – Dzień Piegów. Te małe znaczki na twarzy są unikatowym atutem urody i darem słońca. I właśnie nadeszła taka chwila 1 marca, kiedy każdy mógł dowiedzieć się, co oznacza mieć piegi na nosie.
Tym razem młodzi czytelnicy poszukiwali, w Filii nr 2 „Pod Sówką” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, wyjątkowych, niezapomnianych piegowatych postaci literackich, bo piegi znalazły swoje miejsce w… literaturze. Wielu twórców obdarzyło swoich bohaterów tymi szczególnymi cechami piękna. Piegusami okazali się Pippi, Pan Kleks, Ania z Zielonego Wzgórza, Tomek Sawyer, czy Ron Waesley z Harrego Pottera. Wszystkie te postacie łączą nie tylko piegi, ale także optymistyczne podejście do życia, poczucie humoru i pogoda ducha.
Podczas zajęć bibliotecznych każdy z uczestników został także posiadaczem kolorowych piegów. Mieli możliwość wyboru jakiego koloru chcą mieć piegi. Bo piegi są piękne i kolorowe! Szukajmy więc książek z piegami, o piegach, w piegach… Możliwości jest dużo. Ale najważniejsza jest zabawa i literacka przygoda w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
I może warto wierzyć, że twarz usiana gęsto piegami oznacza kogoś wyjątkowego, obdarzonego niezwykłymi cechami? Bo każdy jest wartościowy o czym mówią książki: „ Piegowate opowiadania” Renaty Piątkowskiej, „Wiem, że jesteś wyjątkowy! Moje super moce.” Barbary Szymanek itd.
Zakończyliśmy przyjmowanie wniosków w Konkursie na Inicjatywy Oddolne
Aż 19 pomysłów na działania edukacyjno-animacyjne promujące czytelnictwo w Gnieźnie zostało złożonych w Konkursie na Inicjatywy Oddolne w projekcie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pt. „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Wśród zgłoszonych inicjatyw znajdują się m.in. spotkania autorskie, wykłady tematyczne, kreatywne warsztaty oraz akcje czytelnicze, które mają wesprzeć działania gnieźnieńskiej książnicy w drodze do tzw. „Trzeciego Miejsca” – przestrzeni przyjaznej i bliskiej mieszkańcom Pierwszej Stolicy. Pula środków przeznaczonych na działania animacyjno-edukacyjne wynosi 25.500,00 zł.
Wnioski zostaną teraz poddane ocenie formalnej i merytorycznej przez Komisję Konkursową złożoną z pracowników Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i przedstawicieli Partnerów. Wyniki poznamy do 13 marca 2023 r. Realizacja zwycięskich projektów została przewidziana na okres od marca do czerwca 2023 r.
„Rośniemy razem z książkami” – Małe dziecko w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna
„Królestwo dziewczynki”
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej dołączają do ogólnopolskiej akcji „Różowa skrzyneczka”. To oddolna inicjatywa walcząca z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Jej celem jest działanie na rzecz powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.
„Różowe skrzyneczki” znajdą swoje miejsce w Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a oraz w siedzibie BAZY przy ul. Jana Pawła II 5.
Można będzie z nich korzystać od 8 marca od godz. 10.00. Dbajmy wspólnie o zawartość skrzyneczek w myśl hasła: „Weź, jeśli potrzebujesz, podziel się, jeśli masz nadmiar.”
Wydarzeniu będzie towarzyszyć prelekcja położnej Małgorzaty Nowak oraz prezentacja książki Iwony Chmielewskiej pt. „Królestwo dziewczynki”. Jest to pełna baśniowych motywów opowieść o dojrzewaniu i budzącej się kobiecości, którą inicjuje ważny moment w życiu każdej dziewczynki – pierwsza miesiączka. Książka została uznana za jedną ze 100 najpiękniejszych książek świata.
Fundacja „Różowa skrzyneczka” zachęca do wspólnego „różowienia świata!”