Krzysztof Petek gościem klubu „Włącz ciekawość”

Za nami kolejne spotkanie w ramach działalności klubu „Włącz ciekawość”. Zapowiedziane było spotkanie z Serhyjem Syniukiem – doktorem historii, pisarzem i tłumaczem literatury polskiej oraz Krzysztofem Petkiem – pisarzem, politologiem i podróżnikiem. Niestety, bardzo ważne sprawy zawodowe spowodowały, że do Gniezna nie mógł przyjechać Serhyj Syniuk. Wytłumaczył się zresztą ze swojej nieobecności osobiście, łącząc się z Krzysztofem Petkiem telefonicznie. Mógł więc powiedzieć kilka słów bezpośrednio do zgromadzonej publiczności.
Spotkanie, które w charakterze prelegenta poprowadził Krzysztof Petek, było zarazem promocją książki „Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny” autorstwa obu panów.
Pan Krzysztof wywiązał się ze swojej roli znakomicie. Najpierw, z pomocą prezentacji multimedialnej barwnie opowiadał o swoich podróżach po świecie. Oglądaliśmy zdjęcia mi. in. z Brazylii, Rosji, Rumunii. Potem przenieśliśmy się do Ukrainy. Pojawiły się wątki wojenne, prelegent opowiadał o kulisach powstania książki. Między Panem Krzysztofem a publicznością wywiązała się rozmowa o wojnie, stosunkach politycznych i kwestiach narodowościowych, które dzieliły i dzielą Ukrainę i kraj, który na nią napadł – Rosję.
Ostatnim akordem spotkania było składanie autografów na książkach zakupionych przez biorącą udział w spotkaniu publiczność.
Wykład odbył się w ramach projektu „Rozczytana Koalicja”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Po wakacyjnej przerwie wraca Klub Książki dla Dzieci i Rodziców ,,Bajkopomagajki”

Tym razem w bibliotece zrobi się co nieco STRASZNIE, a to dzięki najbliższemu spotkaniu Klubu Książki dla Dzieci i Rodziców ,,Bajkopomagajki”.
 
Opiekunów i dzieci zapraszamy już 26 października na godzinę 17:00 do Filii nr 9 na osiedlu Orła Białego 18.
 
Opowiemy sobie o naszych małych strachach i za pośrednictwem literatury dziecięcej znajdziemy złoty środek na radzenie sobie z nimi.
Spotkanie z książką urozmaicą kreatywne zabawy z partnerem Klubu – BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej.
 
Zapewniamy super zabawę, przyjazną atmosferę i dużą dawkę książkowych propozycji.
Nie bójcie się do nas zajrzeć!!!
P.S. Przypominamy o zabraniu ze sobą prac z poprzedniego spotkania!

Telefon zaufania 116 111

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna realizując program profilaktyczny „Z Książką na dobre i na złe”, pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom, stara się razem z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę edukować dzieci, że świat dorosłych przyjdzie im z pomocą, kiedy będą tego potrzebowały. W naszych placówkach bibliotecznych można pobrać wizytówkę z informacją o działaniu telefonu zaufania 116 111 w języku polskim i w języku ukraińskim.

Zapraszamy również po książki terapeutyczne i powieści mówiące o problemach młodych ludzi.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od ponad 30 lat chroni dzieci przed przemocą. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspiera i angażuje rodziców by wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem.

Fundacja realizuje program „Dziecko w Sieci”, który zajmuje się problemami związanymi z przemocą z wykorzystaniem mediów elektronicznych i Internetu, szkodliwymi treściami online, sekstingiem, uwodzeniem online, niebezpiecznymi kontaktami czy nadużywaniem mediów elektronicznych.

Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z Pawłem Dybałą

O naszym przyszłotygodniowym gościu można powiedzieć wiele: adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ , tłumacz, znawca popkultury i kultury orientu.
My ograniczymy się do jednego: Paweł Dybała to po prostu niezwykle interesująca osoba! Ze swojej pasji do japońskiego komiksu uczynił sposób na życie. Na język polski tłumaczył takie hity wydawnicze jak Bleach czy Fullmetal Alchemist. W pracy naukowej zajmuje się wszystkim, co wyda mu się interesujące – od lingwistycznych zawiłości języka japońskiego po kwestie związane ze sztuczną inteligencją.
Jeśli chcecie o jego pracy i pasji posłuchać więcej, zapraszamy w czwartek, 20.10 o godzinie 18.00 do czytelni Biblioteki Głównej (Mieszka I 16).
Spotkanie poprowadzi Wiktor Koliński – pasjonat mang, szef zaprzyjaźnionego Klubu Fantastyki Fantasmagoria, tegoroczny laureat Myszki Marcysi.
Mamy też niespodziankę – jeden z uczestników spotkania opuści czytelnię bogatszy o bon upominkowy do pewnego popularnego sklepu z mangami i gadżetami. Może to Tobie się poszczęści?
Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.