Zapraszamy na „Wieczór na Fyrtlu”

Tradycyjnym finałem VIII Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Gniezna „FYRTEL” będzie sobotni „Wieczór na Fyrtlu” w Teatrze im. Aleksandra Fredry. W programie wydarzenia m.in. ogłoszenie tegorocznego laureata „Królika” – Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna oraz podsumowanie kilku autorskich projektów edukacyjno-artystycznych realizowanych w ramach tegorocznego „Fyrtla”: „Mrocznego Gniezna” Rafała Wichniewicza, ‘Społecznej historii Gniezna – zielonych płuc Miasta” Kamili Kasprzak-Bartkowiak oraz Pawła Bartkowiaka, warsztatów gwarowych dla dzieci „A na Fyrtlu powiedzieli”, „Notatnika miejskiego – ulicy Tumskiej” Jarosława Mikołajczyka i Pawła Bąkowskiego.
Nie zabraknie także muzycznych i filmowych niespodzianek, a publiczność będzie mogła posmakować kuchni wielkopolskiej w wykonaniu uczniów Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie.
UWAGA! Na wydarzenie obowiązują bezpłatne 1-osobowe zaproszenia, do odbioru w placówkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Ich liczba jest limitowana!
VIII Festiwal Fyrtel organizują: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Miasto Gniezna. Partnerami wydarzenia są: Miejski Ośrodek Kultury, Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Centrum Kultury „Scena To Dziwna”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, Cechowa Szkoła Rzemieślnicza, Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Teatr im. Aleksandra Fredry W Gnieźnie.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2022”.

Wieczór na Fyrtlu – sobota 15 października godz. 18.00 – Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

Spotkanie z Serhyjem Syniukiem i Krzysztofem Petkiem. Promocja książki pt. „Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny.”

Na naszych oczach rozgrywa się spektakl pełen cierpienia, ale także niewyobrażalnego poświęcenia i determinacji. Na zapleczu ukraińskiego frontu trwa wyścig z czasem. Kobiety lepią pierogi i szykują paczki żywnościowe dla żołnierzy. Mężczyźni wkładają mundury. Matki chcą chronić dzieci. Ojcowie – rodziny. Wszyscy – swój dom. Choćby piekąc chleb.
Książka ta jest świadectwem pierwszych dni wojny w Ukrainie. Tworzą ją relacje zwykłych ludzi: pisarki Oleny Zacharczenko, lekarki Aleksandry Tarczewskiej, prozaika Wiktora Jankewycza, który wziął ślub podczas trzydniowej przepustki z frontu, i wielu innych.
Wiosna 2022 roku to obraz heroizmu kraju, który oparł się pierwszemu ciosowi znacznie silniejszego od siebie agresora. I takie przesłanie Ukraina przekazuje światu, a zwłaszcza tym, którzy ją w tej walce wspierają.

My tutaj, pod ostrzałami, potrafimy się nie tylko uśmiechać, ale i śmiać wesoło – bo wierzymy w zwycięstwo, kochamy życie.
Olena Zacharczenko, pisarka

Serhyj Syniuk

Doktor historii, pisarz, tłumacz literatury polskiej, klarownie objaśnia przyczyny rosyjskiej agresji. Pokazuje, jak bardzo Ukraińcy różnią się od Rosjan.

Krzysztof Petek

Pisarz, politolog i organizator wypraw w różne zakątki świata. W kilku odsłonach pokazuje zmiany, jakie zaszły w Ukrainie w ciągu ostatnich lat.

Od trzech dekad Ukraińcy budują nowe społeczeństwo. Po rosyjskiej aneksji Krymu prowadzili dyskusję, której kluczem było pytanie nie czy, ale kiedy agresor zaatakuje ponownie.
Stało się. Jak to się skończy? Autorzy przytaczają różne możliwe scenariusze, wskazując ten najbardziej prawdopodobny.

Na rozmowę zaprasza Klub „Włącz ciekawość”. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki w cenie 40 zł.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Rozczytana koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Polszczyzna się gimnastykuje! – warsztaty logopedyczne w gnieźnieńskich przedszkolach

„Polszczyzna się gimnastykuje”, a wraz z nią gnieźnieńskie przedszkolaki. Tak nazywają się warsztaty literacko-logopedyczne, prowadzone w ramach bibliotecznego projektu „Polszczyzna- zawsze na czasie!”.

Scenariusz warsztatów opracowała logopedka Magdalena Smolarek-Makowska. Ich celem jest poprawienie sprawności wymawianiowej dzieci. Wśród wielu zauważalnych obecnie zjawisk, coraz wyraźniej widać niższą sprawność językową dzieci. Wiele z nich potrzebuje terapii logopedycznej. Stąd w ramach projektu „Polszczyzna – zawsze na czasie” jeden z modułów poświęcono właśnie problematyce wad wymowy. Warsztaty potrwają do końca października. Przez miesiąc odbyło się już blisko czterdzieści warsztatów, a cały cykl potrwa do końca października.

Dodatkowo, 22 października w bibliotecznej Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a odbędzie się spotkanie Agatą Hącią, doktor językoznawstwa, wykładowcą UW oraz stałą współpracownicą Rady Języka Polskiego. Dr Hącia jest autorką książki dotyczącej problemów językowych i logopedycznych dzieci – „Co robi język między zębami?”.

Spotkanie jest darmowe i skierowane przede wszystkim do pedagogów, logopedów i rodziców. Zapraszamy.

Projekt „Polszczyzna – zawsze na czasie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2022”.