Dzień Dziecka na stadionie żużlowym

W niedzielę 29 maja biblioteka już zaczęła świętować Dzień Dziecka wspólnie z naszym tegorocznym mecenasem Sklepami spożywczymi Jagoda SAM. Na stadionie żużlowym przy ul. Wrzesińskiej na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Świętowaliśmy dzień naszych milusińskich pod hasłem „Biblioteka na sportowo”. Można było się wykazać zamiłowaniem do książek i sportu w związku z tym, że cała impreza rozpoczęła się od rajdu rowerowego poprzez trzy stadiony: hokejowy, „Mieszka” i docelowy „Startu”. Nie mogło zabraknąć publikacji o sporcie dla dzieci i dorosłych.

Powstała niezła „galeria” inwencji twórczej naszych pociech. Wszystkim dzieciom i rodzicom serdecznie dziękujemy za udział w naszym bibliotecznym kąciku kreatywności.

Tegoroczny rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”

Z radością ogłaszamy, że po dwóch latach przerwy, wraca Odjazdowy Bibliotekarz!

W tym roku ruszamy 11 czerwca br. o godzinie 9.00 z Rynku i udamy się do Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury do Łubowa i kręcimy kilometry dla Gniezna, aby zdobyć Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Sympatyków rowerów i książek zachęcamy do szybkiego zapisywania się, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisy prowadzi Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie. Dzwońcie – 577 001 317 lub piszcie – biblioteka@gniezno.pbp.poznan.pl.

 

Regulamin rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz

Biblioteczna Bajarka zaprasza na spotkanie z baśniami afrykańskimi

Ponieważ przesilenie letnie za pasem, a i wakacje nadciągają wielkimi susami, nasza biblioteczna Bajarka zaprasza na spotkanie z najgorętszymi baśniami w naszym księgozbiorze!
Baśnie rodem ze spękanego od słońca lądu afrykańskiego, pełne nie tylko egzotycznych, ale i obdarzonych niezwykłymi umiejętnościami zwierząt, oszałamiające spotkaniami z czarami plemiennych szamanów, będą opowiadane w miesiącu czerwcu wszystkim zainteresowanym grupom przedszkolnym oraz szkolnym.
Ale i dla indywidualnych zainteresowanych spotkaniem z baśniami afrykańskimi biblioteczna Bajarka też kieruje zaproszenie. W poniedziałek 6 czerwca o godzinie 16.30 zasiądzie w kręgu z tymi wszystkimi, którzy zechcą choć na godzinę przenieść się na Czarny Ląd.

Zachęcamy do zgłaszania się i zapisów telefonicznie 61 426 18 42 lub mailowo: dzieci@biblioteka.gniezno.pl.

Spotkania cyklu “Pracownia opowieści” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna realizowanych w ramach projektu “Laboratorium słowa 2022” otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zainaugurowaliśmy cykl spotkań z naukowcami „Włącz ciekawość”

Za nami pierwsze, inauguracyjne spotkanie w ramach nowej inicjatywy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna – „Włącz ciekawość”. Spotkania popularnonaukowe, realizowane w ramach projektu „Laboratorium Słowa 2022” i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, mają na celu rozbudzanie w naszych czytelnikach pragnienia odkrywania tajemnic otaczającego nas świata.

Pierwszym gościem i jednocześnie prelegentem był światowej sławy specjalista – dr Tomasz Kubiak, który wprowadził słuchaczy w świat nanotechnologii stosowanej w nanomedycynie walczącej z, drugim co do częstości powodem śmierci ludzi na świecie, rakiem. Spotkanie zgromadziło sporą liczbę zainteresowanych osób, nie zabrakło pytań i długiej, ożywionej dyskusji. Następne spotkanie już za miesiąc!

„Czytadełko dla maluszka” – cykl warsztatów w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom

Wspólnie z BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej przygotowaliśmy dla najmłodszych dzieci i ich rodziców zajęcia z książką i zabawą w roli głównej.
Zapraszamy na głośne czytanie utworów polskich pisarzy, w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, które będą motywem kreatywnych warsztatów, prowadzonych przez Ewę Jaworską, starszego kustosza, koordynatora akcji CPCD i Darię Polus, animatora, pedagoga.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 31 maja/ wtorek/ o godz.10.00 w BAZIE przy ul. Jana Pawła II 5. Obowiązują zapisy: daria.polus@onet.pl

Biblioteka dla najmłodszych
1.”Wiosna,lato, jesień, zima” Małgorzaty Strzałkowskiej – 31 maja, godz. 10.00
2”Kolory” – Małgorzaty Strzałkowskiej – 31 maja, godz. 11.00
3.”Bajeczka” Doroty Gellner – 07 czerwca, godz. 10.00
4.”Korona” Małgorzaty Strzałkowskiej – 07 czerwca, godz. 11.00
5.”Spacerek” Doroty Gellner – 14 czerwca, godz. 10.00
6.”Słoneczko” Natalii Usenko – 14 czerwca, godz. 11.00
7.”Sklep dla żab” Doroty Gellner – 21 czerwca godz. 10.00
8.”Ptasi chór” Krzysztofa Wiśniewskiego – 21 czerwca godz.11.00
9.”Historia zwierzaka z wieszaka” Doroty Gellner – 28 czerwca godz.10.00
10.”Pranie” Marii Konopnickiej – 28 czerwca godz.11.00

Cykl warsztatów “Czytadełka dla maluszka” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna realizowanych w ramach projektu “Laboratorium słowa 2022” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

„Espresso z książką na Winiarach” majowe spotkanie klubu na Fyrtlu

Czytanie łagodzi obyczaje i zwiększa empatię – to przewodnia fraza z ostatniego spotkania Klubu „Espresso z książką na Winiarach”. Czytelnik otrzymuje „dostęp do wewnętrznego świata innych” na pewno po przeczytaniu książek Lisy Genovej, która jest amerykańską pisarką a jednocześnie doktorem nauk medycznych, specjalizuje się w neurobiologii. Podczas rekomendacji powieści w/w autorki pojawiło się dużo tematów pobocznych. Na klubie nie zabrakło poleceń z zakresu literatury fachowej, np. dla fanów samolotów, latania a także osób, które boją się wsiąść na pokład autorstwa Patricka Smitha ”Pilot ci tego nie powie”.
Dyskutowaliśmy również o dwóch publikacjach związanych z kryminalną historią Gniezna autorstwa dwóch regionalistów gnieźnieńskich: Rafała Wichniewicza „Mroczne Gniezno” i Rafała Jurke „Kryminalne Gniezno”, wzbudziło wiele emocji.
Poleceń ciekawych książek miało być znacznie więcej, niestety czas szybko upłynął w przyjaznej przestrzeni biblioteki.
Następne spotkanie 13 czerwca (poniedziałek) godz. 16.30.
Wystarczy, że lubisz czytać. Przyjdź, zapraszamy 🙂

Rajd rowerowy. Dzień Dziecka z Jagodą SAM

W tym roku strategicznym partnerem Biblioteki są Sklepy spożywcze Jagoda SAM, dlatego częściej będzie można nas spotkać w przysłowiowym „terenie”.
Już za moment, bo w najbliższą niedzielę 29 maja, rusza „Rowerowy rajd z Jagodą”. Nie zabraknie tam i nas i – mamy nadzieję – także Was.
Zaplanowaliśmy zabawy, zagadki i warsztaty, do których kluczem będzie sport. Zachęcamy dzieci i rodziców do udziału w wydarzeniu i odwiedzin w naszym bibliotecznym kąciku kreatywności „Biblioteka na sportowo”.

Informacje o wydarzeniu – tutaj.

 

Regulamin rajdu

„Mama, tata i ja …czytamy”

Czytanie książek to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, jakie do tej pory wymyślono. Wystarczy czytać dziecku 20 minut dziennie, aby mogło ono w pełni kształtować swoją osobowość oraz rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie.
Na nic zda się jednak najlepiej prowadzona edukacja, jeśli w czytanie nie będzie zaangażowany sam rodzic. Jeśli więc chcemy mieć czytające dzieci, czytajmy sami, ale też czytajmy dzieciom do snu lub w ciągu dnia, w ramach wspólnej zabawy.
Najlepiej dotrzeć do rodziców poprzez dzieci. Stąd cykl warsztatów „Mama, tata i ja ….czytamy” w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca, przeprowadzonych w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Zostało zrealizowanych 20 warsztatów dla około 560 dzieci.

Mamy nadzieję, że dzieci zachęcone poprzez czytanie wrażeniowe, według metody Małgorzaty Swędrowskiej, zabawę z książką, zechcą wraz z rodzicami odwiedzić bibliotekę.

 

„Bądź Jankiem Wędrowniczkiem – policz sowy w bibliotece”

Sowa jest symbolem mądrości, a mądrość łączy się z książkami, czytaniem, biblioteką, tym samym sowa stała symbolem książki i biblioteki. Sowy pod różnymi postaciami opanowały Filię nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Pod sówką”. Ile ich dokładnie jest? To pytanie nurtowało bibliotekarzy, więc poproszono czytelników o ich policzenie. Aż 78 osób liczyło intensywnie przez dwa tygodnie majowe wędrując po całej wypożyczalni z bohaterem książki Marii Konopnickiej „Jankiem Wędrowniczkiem”.
Dokładnie 23 maja w rocznicę 180. urodzin znakomitej poetki wyłoniono zwycięzców konkursu pośród 78 uczestników. Okazało się, że w bibliotece „zamieszkało” aż 90 sów. Odgadły to 3 osoby: Julia Dzięcioł, Luiza Kapela, Dawid Kozłowski, którym serdecznie gratulujemy. Bardzo blisko były: Wisenna Kędzierska, Łucja Kędzierska i Maria Wróblewska.

Zapraszamy wymienione osoby po odbiór nagród i wyróżnień. A wszystkich czytelników zapraszamy do wypożyczania i czytania książek Marii Konopnickiej razem z dziećmi w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom.

Polszczyzna – zawsze na czasie!: Dorota Masłowska – spotkanie autorskie

Bowie w Warszawie, a Masłowska w Gnieźnie. Czujecie motyle w brzuchu? Szykujcie klapki i kanapki na 19.00 w środę 22 czerwca! Dorota Masłowska na Latarni na Wenei – a porozmawia z nią Alex Freiheit. No i Wy, sekcja: pytania od publiczności. A o czym? Tego się możemy domyślać, a i tak będzie: inaczej! bardziej! lepiej!

Dorotę Masłowską zaprosiliśmy w ramach projektu „Polszczyzna – zawsze na czasie!” – bo nikt tak jak ona nie umie pokazać nam, jak mówią „inni ludzie”. Czyli my. Jej polszczyzna ma zresztą atest literacki – nagrodzona została nagrodą NIKE (nie czytać: najki).

Projekt „Polszczyzna – zawsze na czasie!” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych, Edycja 2022”.

Dorota Masłowska
ur. 1983, pisarka, autorka sztuk teatralnych, felietonistka.

Zadebiutowała w 2002 powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, wydany dwa lata później „Paw królowej” przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 ukazała się jej trzecia powieść „Kochanie, zabiłam nasze koty”. W 2018 roku Masłowska powróciła poematem „Inni ludzie”.

W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. „Dusza światowa”, rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka „Jak zostałam wiedźmą”, zaś w 2015, 2017 i 2020 roku ukazały się trzy zbiory jej felietonów, kolejno „Więcej niż możesz zjeść”, „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” oraz „Jak przejąć kontrolę nad światem 2”.
Jej dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę „Między nami dobrze jest” (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury.

W 2014 roku pod pseudonimem Mister D ukazała się jej płyta „Społeczeństwo jest niemiłe.”