Podsumowania 2021 roku: Digital Kids

Każda biblioteka marzy, aby iść z duchem czasu, otwierać się na nowe rozwiązania i mieć w ofercie aktualne propozycje. My także. Dlatego tegoroczne otwarcie nowego miejsca, które ma na swoim wyposażeniu cyfrowe nowinki to dla nas ogromny sukces.
 
Digital Kids to mobilna sala zabaw interaktywnych z grami, komputerami i sensorycznymi zabawkami cyfrowymi. Posiada innowacyjne sprzęty: gravitraxy, ozoboty, roboty, kontrolery Calliope Mini, które pozwalają na naukę programowania, kodowania czy robotyki. Projekt sfinansowany przez Goethe-Institut w Warszawie zasilił także biblioteczny księgozbiór – otrzymaliśmy 126 nowych pozycji o grach, komputerach i edukacji cyfrowej.

Podsumowania 2021 roku: “Królewskie Gniezno Czyta 2021”

Pamiętacie jeszcze tegoroczny Piknik Czytelniczy? Od trzech lat to dla nas największe plenerowe czytelnicze święto w mieście. Realizujący to wydarzenie projekt „Królewskie Gniezno Czyta 2021” rozrósł się nam niczym dobrze wyrośnięty drożdżowiec. Bardzo nas to cieszy.
 
Podobnie jak jego wspominanie – znakomici goście, którzy zjawili się na pikniku – autorki serii książek o Basi: Zofia Stanecka i Marianna Oklejak, a także Pan Kleks, magik Lucky Luke, teatr Terminus a Quo. Piknik był także okazją do podziękowań – wręczyliśmy 20 Dyplomów dla Czytających Rodzin, nagród – ogłosiliśmy zwycięzców w konkursie „Moja Okładka” i laureatkę bibliotecznej statuetki Przyjaciela Biblioteki „Myszkę Marcysię” Zosi Wróblewskiej i aktywności – zapraszaliśmy na animacje i warsztaty logopedyczne, biblioteczne i plastyczne. Atrakcji zresztą było dużo więcej. Na tym projekt „Królewskie Gniezno Czyta 2021” się nie skończył. W czasie wakacji zapraszaliśmy na czytelnicze warsztaty do „Bazy Czytelniczej” a od września w większości miejskich przedszkoli i szkołach podstawowych, także w Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych hulały nasze warsztaty biblioteczne – łącznie 61 zajęć dla grup zorganizowanych.
 
Trzeba jeszcze wspomnieć niesamowite spotkania autorskie: z Manią Strzelecką autorką nagradzanego „Beskidu bez kitu” (także w wersji online) i film prezentujący najnowszą książkę Agnieszki Gadzińskiej „Tu cień pada inaczej”.
 
Podając w krótkich zdaniach – ponad 1560 osób w 76 wydarzeniach.

Święto Trzech Króli

Dziś Święto Trzech Króli, czyli jedno z najstarszych świąt Kościoła. U prawosławnych i grekokatolików, posługujących się kalendarzem juliańskim, 6 stycznia przypada zaś Boże Narodzenie. Trzech Króli obchodzone jest na pamiątkę przybycia do Betlejem Trzech Mędrców ze Wschodu, by oddać hołd Mesjaszowi. To święto zaczyna też czas zimowej zabawy i radości, czyli karnawał (dawniej zwany zapustami lub mięsopustem).
 
A tak ten czas przełomu i karnawałowych szaleństw widzi wspaniały malarz, rzeźbiarz i ilustrator Józef Wilkoń. Przypominamy, że w naszej małej galerii w Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a do końca stycznia możecie oglądać wystawę innych ilustracji tego twórcy – „Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!”. To wystawa ilustracji Wilkonia zawartych w książce „Pierwsze czytanki dla…”. Ekspozycja przywędrowała do nas dzięki Instytutowi Książki z Krakowa i jest częścią kampanii społecznej „Mała Książka – Wielki człowiek”, w której bierzemy udział już kolejny rok.
 
A ilustracje z dzisiejszego wpisu zaczerpnięte są z innej książki, którą zilustrował Józef Wilkoń – „Bóg się rodzi”.