Recenzja naszego cyfrowego placu zabaw

Zosia Wróblewska, uczennica klasy VII, latem otrzymała biblioteczną statuetkę „Myszki Marcysi”, którą nagradzamy „Przyjaciół Biblioteki”. Zosia promuje czytelnictwo wśród swoich kolegów i koleżanek, podejmuje pierwsze próby pisarskie oraz – z całą rodziną – bierze aktywny udział w życiu okołoliterackim Gniezna. Na naszym profilu Zosia recenzuje książki dla młodzieży, a dziś przeczytacie inną jej recenzję… naszego cyfrowego placu zabaw, który działa w Filii nr 2.

Zosia odwiedziła Digital Kids kilka tygodni temu, a że potem była na wymianie uczniowskiej w Portugalii, to recenzja dopiero dziś:
„Gnieźnieńska biblioteka, a dokładnie Filia nr 2, jest jedną z sześciu bibliotek w całej Polsce, które zostały wyróżnione przez Goethe-Institut w Warszawie. Projekt nazywa się Digital Kids i pozwolił na utworzenie na terenie biblioteki placu zabaw w przestrzeni cyfrowej.
Pod koniec października miałam okazję przetestować nowo powstałą salę. Po wejściu do pomieszczenia specjalnie przeznaczonego na ten cel byłam zaskoczona. Kolorowe pufy, tablety, roboty i wiele innych świetnych atrakcji. Moim przewodnikiem na sali była Pani Anna Galas, nauczycielka, wraz z trzema pomocnikami, którzy byli już zaznajomieni ze sprzętem znajdującym się w sali i wiedzieli, co jest do czego przeznaczone. Obejrzałam własnoręcznie zbudowane i zaprogramowane roboty, serię zabawek Gravitrax, kontrolery Calliope mini, a także małe robociki zwane ozobotami. Mnie najbardziej zafascynowały tory przeszkód dla metalowych kulek, czyli wspomniany przeze mnie wcześniej Gravitrax. Razem z Tymkiem, Tymonem i Cyprianem układaliśmy rozmaite trasy. Fascynujące okazały się też ozoboty. Są to małe roboty, które jeżdżą po wyznaczonej trasie i wykonują zaprogramowane działania. Reagują na kolory, które są dla nich kodem. Zabawa w interaktywnej sali jest alternatywnym sposobem na spędzanie czasu „w sieci”. Wykorzystując możliwości internetu, gier komputerowych i podstaw programowania można nie tylko doskonale spędzić czas na zabawie ale także rozwinąć wyobraźnię.
Wspaniale, że Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna udało się zdobyć tak wspaniały projekt. Dziękuję bardzo za możliwość uczestniczenia w zajęciach na tej sali. Już nie mogę się doczekać, aż sala zostanie otwarta dla wszystkich!”.

Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku – spotkanie z Agnieszką Gajewską, autorką biografii pisarza

To nie pierwsza biograficzna pozycja poświęcona osobie Stanisława Lema, zdecydowanie można jednak rzec, że jedna ze znakomitszych. Zapraszając na spotkanie z Agnieszką Gajewską, autorką właśnie wydanej (premiera miała miejsce 10 listopada) pozycji „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna otwiera jej gnieźnieńską kartę. Tytuł już zyskuje uznanie krytyków i znawców literatury w Polsce – i co najistotniejsze – entuzjastów twórczości Stanisława Lema. Bogata w szczegóły, napisana z dbałością o literackie śledztwo, w znakomitej literackiej formie i doskonałym językiem. Zajmująca i przejmująca jednocześnie. Pisana zarówno z punktu widzenia badacza, jaki i oddanego czytelnika. Naturalnie okoliczności stulecia urodzin pisarza i Roku Lema w Polsce pozwalają traktować ją jako swego rodzaju prezent dla wielbicieli i badaczy twórczości oraz osoby Stanisława Lema.

Jeszcze przed świątecznymi zakupami, zapraszamy na spotkanie z autorką tej kompletnej i bezkompromisowej biografii – Agnieszką Gajewską  – w sobotę, 4 grudnia o 17.00 w Starym Ratuszu. O drodze do jej powstania, trudnościach związanych z badaniem historii rodziny Lemów, inspiracjach literackich – autorkę będzie wypytywał Wiktor Koliński.

Agnieszka Gajewska pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, literaturoznawczyni, autorka książek „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema” (2016) oraz „Hasło: feminizm” (2008). Redaktorka naukowa antologii przekładów „Teorie wywrotowe”. Przez jedną kadencję kierowała podyplomowymi gender studies na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest sekretarzem naukowym Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Biblioteka Otwarta Na Każdego” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.

Partnerami wydarzenia są: Klub Fantastyki „Fantasmagoria” i Miejski Ośrodek Kultury. Spotkanie stanowi podsumowanie roku Stanisława Lema w Gnieźnie.