Recenzja naszego cyfrowego placu zabaw

Zosia Wróblewska, uczennica klasy VII, latem otrzymała biblioteczną statuetkę “Myszki Marcysi”, którą nagradzamy “Przyjaciół Biblioteki”. Zosia promuje czytelnictwo wśród swoich kolegów i koleżanek, podejmuje pierwsze próby pisarskie oraz – z całą rodziną – bierze aktywny udział w życiu okołoliterackim Gniezna. Na naszym profilu Zosia recenzuje książki dla młodzieży, a dziś przeczytacie inną jej recenzję… naszego cyfrowego placu zabaw, który działa w Filii nr 2.

Zosia odwiedziła Digital Kids kilka tygodni temu, a że potem była na wymianie uczniowskiej w Portugalii, to recenzja dopiero dziś:
“Gnieźnieńska biblioteka, a dokładnie Filia nr 2, jest jedną z sześciu bibliotek w całej Polsce, które zostały wyróżnione przez Goethe-Institut w Warszawie. Projekt nazywa się Digital Kids i pozwolił na utworzenie na terenie biblioteki placu zabaw w przestrzeni cyfrowej.
Pod koniec października miałam okazję przetestować nowo powstałą salę. Po wejściu do pomieszczenia specjalnie przeznaczonego na ten cel byłam zaskoczona. Kolorowe pufy, tablety, roboty i wiele innych świetnych atrakcji. Moim przewodnikiem na sali była Pani Anna Galas, nauczycielka, wraz z trzema pomocnikami, którzy byli już zaznajomieni ze sprzętem znajdującym się w sali i wiedzieli, co jest do czego przeznaczone. Obejrzałam własnoręcznie zbudowane i zaprogramowane roboty, serię zabawek Gravitrax, kontrolery Calliope mini, a także małe robociki zwane ozobotami. Mnie najbardziej zafascynowały tory przeszkód dla metalowych kulek, czyli wspomniany przeze mnie wcześniej Gravitrax. Razem z Tymkiem, Tymonem i Cyprianem układaliśmy rozmaite trasy. Fascynujące okazały się też ozoboty. Są to małe roboty, które jeżdżą po wyznaczonej trasie i wykonują zaprogramowane działania. Reagują na kolory, które są dla nich kodem. Zabawa w interaktywnej sali jest alternatywnym sposobem na spędzanie czasu „w sieci”. Wykorzystując możliwości internetu, gier komputerowych i podstaw programowania można nie tylko doskonale spędzić czas na zabawie ale także rozwinąć wyobraźnię.
Wspaniale, że Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna udało się zdobyć tak wspaniały projekt. Dziękuję bardzo za możliwość uczestniczenia w zajęciach na tej sali. Już nie mogę się doczekać, aż sala zostanie otwarta dla wszystkich!”.