Bajki z kosmosu według Lema

W roku setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom zachęca do dzieci i rodziców do sięgnięcia po znakomite, często prorocze książki tego autora: Bajki robotów, Opowieści o pilocie Pirxie czy Solaris. Jako Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zachęcamy do przeczytania przez młodsze dzieci pozycji wydanej w serii „Czytam sobie”: „Lem i zagadki Kosmosu” Marcina Barana.

Na podstawie tej pozycji stworzyliśmy scenariusz umożliwiający zapoznanie z sylwetką Lema dzieci od wieku przedszkolnego i nauczania zintegrowanego. Scenariusz został wysłany do wielu przedszkoli, szkół i bibliotek w całej  Polsce.

Skorzystali z niego kolejni nauczyciele, tym razem z Przedszkola nr 9 „Leśne Ludki” przeprowadzając fantastyczne zajęcia.

Cały czas po scenariusz można się zgłaszać pod adresem e-mail: filia2@biblioteka.gniezno.pl

Książki na miarę

Miarki odmierzające Książkowy rozwój dziecka trafiły do naszych bibliotek. Kolorowe plansze, łączące funkcję miarki wzrostu i poradnika wskazującego czytelniczy rozwój dziecka są częścią akcji Mała Książka – Wielki Człowiek. Miarka pozwala nie tylko na zmierzenie wzrostu dziecka, ale przede wszystkim pokazuje jak ważne jest czytanie dzieciom książek.

Jak korzystać z miarki? Wystarczy, że dziecko stanie przy niej prosto, a Ty zmierzysz, ile ma wzrostu. A potem zobaczcie jak czytanie książek w danym wieku wpływa na dzieci.

Podczas mierzenia dziecka w wieku przedszkolnym odbywa się jego zapis do biblioteki.

W prezencie otrzyma niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki, a także Kartę Małego Czytelnika.

Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę – zwierzaczka, a po zebraniu pełnej dziesiątki zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania

Zmierzyć wzrost i odebrać Wyprawkę Czytelniczą można w:

Biblioteka Główna – Wypożyczalnia dla dzieci, ul. Mieszka I 15
Filia nr 1, ul. Krucza 3
Filia nr 2, ul. Staszica 12a
Filia nr 9, os. Orła Białego 18.

Dbaj o książkowy rozwój dziecka!

Szkolne Koło Teatralne „Maski” ćwiczy gwarę

Warsztaty gwarowe ze Szkolnym Kołem Teatralnym „Maski” i opiekunką koła panią Wiolettą Łubińską ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Gnieźnie były strzałem w przysłowiową „dziesiątkę”.
Z gwarą u młodzieży nie jest źle, pan Andrzej Malicki przeegzaminował trochę jej znajomość. Okazuje się, że młodzi uczestnicy znają znaczenie niektórych słów : bana, bejmy, nygus, lumpy, wyrko, buda, chichrać się, hulajpeta… Było wiele emocji podczas scenek aktorskich na podstawie wierszowanej bajki Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” oraz Juliana Tuwima „Okulary” ze słynnym Panem Hilarym. Warsztaty gwarowe, które odbyły się w Filii nr 9 na os. Orła Białego na pewno przybliżyły naszą lokalną mowę i poszerzyły horyzonty aktorskie młodych uczestników.

 
Spotkania realizujemy w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021”. Otrzymały one dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„Rzeczy ważne” – wystawa fotografii podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Tęcza”

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, które przedmioty z Twojego otoczenia są dla Ciebie ważne. Jeśli miałbyś wybrać tylko jeden z nich – co by to było? Jak myślisz, ile osób wybrałoby ten sam przedmiot?

„Rzeczy ważne” w swoim życiu ma każdy. Chcemy Was zaprosić do sprawdzenia, jakie wyjątkowe przedmioty wybrali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Tęcza”. Mamy taką możliwość ponieważ Iwona, Zbyszek, Adrian, Kacper, Mateusz, Dominik, Aleksandra, Sebastian, Amanda, Natalia dzięki naszemu projektowi „Biblioteka Otwarta Na Każdego” mogą nam o tym opowiedzieć. To będzie historia malowana obrazem, do tego światłoczułym. Nośnikiem są tutaj fotograficzne klisze, które podczas warsztatów prowadzonych przez Waldka Stube zapełniali podopieczni „Domu Tęcza”. Warsztaty były przygodą z tajnikami, jakie kryje za sobą praca z analogowym aparatem fotograficznym i procesem wywoływania zdjęć.

Na wystawie „Rzeczy ważne” pojawią się więc przedmioty wskazane przez adeptów analogowej sztuki fotografii i portrety ich twórców.

Na wernisaż fotograficznej wystawy zapraszamy w piątek 29 października o godz. 10.30 w Galerii BPMG przy ul. Staszica 12a.

Prace pod kierunkiem Waldemara Stube stworzyli: Iwona Czajkowska, Zbyszek Kowalski, Adrian Lutomski, Kacper Malicki, Mateusz Nowacki, Dominik Pędrak, Aleksandra Wełnic, Sebastian Hartung, Amanda Łukaszewska i Natalia Nowak.


Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.