Zapraszamy na „kryminalną” sobotę

Pamiętacie, że już w tę sobotę o 17.00 panel „Wszystkie barwy polskiego kryminału” w gościnnej i zaprzyjaźnionej z nami  Latarni na Wenei? Jakimi odcieniami mieni się ten gatunek w polskim wydaniu? – o tym porozmawiają Alek Rogoziński, Robert Małecki i Ryszard Ćwirlej. Trzy ważne i poczytne nazwiska. Rozmowa zaczyna się w sobotę o 17.00, a poprowadzi ją Agnieszka Ziebarth.

Zapraszamy, bo takiego zagęszczenia kryminalnych piór na metr kwadratowy w Gnieźnie dawno nie było!

Podczas spotkania będzie prowadzona sprzedaż książek zaproszonych pisarzy. I oczywiście można poprosić o autografy.

Projekt „Laboratorium słowa” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia: Ryszarda Ćwirleja – autorstwa Adama Ciereszki, Roberta Małeckiego – autorstwa Łukasza Piecyka, Alka Rogozińskiego – autorstwa Anny Pawłowskiej.

 

Bezpieczna „książka na telefon”

Dziś w „Bibliotece dla seniora” wracamy do książki na telefon. Bo sama usługa również wraca do naszej oferty – od 15 lipca. Po kilkumiesięcznej przerwie, nasi wolontariusze ponownie ruszą w teren z książką. Ruszą dobrze przygotowani i zaopatrzeni nie tylko w książki, ale i w: przyłbice, jednorazowe rękawiczki i środki do dezynfekcji. I przede wszystkim w wiedzę – jak zminimalizować ryzyko zakażenia. Książka na telefon jest bowiem skierowana do odbiorców w podeszłym wieku, często schorowanych, którzy nie mogą samodzielnie wypożyczać książek – jednym słowem, w tej nowej rzeczywistości należą do grupy ryzyka. Również część naszych wolontariuszy – kurierów książki na telefon – to seniorzy. Stąd tak ważne jest bezpieczeństwo – i odbiorców tej usługi, i wolontariuszy.

Dlatego wolontariusze przeszli dodatkowe szkolenie z ratownikiem medycznym – z zasad postępowania w reżimie sanitarnym. Otrzymali sporą dawkę wiedzy na temat wirusów, zasad higieny, środków do dezynfekcji. Przećwiczyli, jak prawidłowo założyć, nosić, a potem ściągać maseczkę. Dowiedzieli się też, jakich błędów i „złych” nawyków unikać, by zminimalizować ryzyko zakażenia.

„Dwukierunkowa do czytania – Książka na telefon” to projekt realizowany przez Bibliotekę z Gnieźnieńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w ramach programu „Seniorzy w akcji” dofinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.