Kanapki z hummusem i lawendowe ciasteczka w oku dyskusyjnego cyklonu

Klub Dyskusji o Książce nareszcie spotkał się face to face – nie przed ekranami komputerów, a w gościnie pod najwspanialszą Latarnią na Wenei. Przy hummusie rozgorzała gorąca dyskusja o literaturze polskiej noblistki.

Ależ to było spotkanie! Doskonała aura, wymarzone miejsce i dyskusja intensywna niczym wakacyjna burza. Jednak najbardziej członków Klub Dyskusji o Książce ucieszyła możliwość zobaczenia się „oko w oko” – po raz pierwszy od czasów epidemicznych ograniczeń. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Ośla Ławka, czytelniczą dyskusję przeprowadzono na Latarni na Wenei, w nadzwyczaj przyjaznych okolicznościach przyrody. Radość ze spotkania i niemal piknikowy nastrój (z kanapkami i przepysznymi ciasteczkami lawendowymi – mniam!) nie oznaczał wcale letnich emocji – dyskusja była naprawdę gorąca. Często trudno przewidzieć, w którą stronę i jaki charakter przybierze rozmowa na temat wybranego przez grupę tytułu, tak pewnie nikt nie przypuszczał, że „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk podzielą dyskutantów tak bezwzględnie. Dysputa, jaka rozgorzała wokół ostatnich opowiadań noblistki należała chyba do najlepszych polemik w dziejach Klubu. Oczywiście kulturalnie i merytorycznie. Tytuł zyskał czytelniczą sympatię większości członków Klubu. Uznano go za wyraz ludzkiej samotności odmienianej – z każdym kolejnym opowiadaniem – przez wszystkie przypadki. Dla części uczestników spotkania publikacja była inspiracją do rozważań nad sytuacją człowieka na początku XXI w.: nad koncepcjami transhumanizmu, klonowaniem, podejściem do natury, czy wyobcowaniem. Dla innych ta książka była słabszym momentem w twórczości Tokarczuk i – wbrew tytułowej obietnicy – wyjątkowo mało zaskakującym. To było spotkanie kompletne: poczynając od klimatycznego miejsca, a kończąc na rozmowie – wszystkie elementy zagrały doskonale.

Członkowie KDoK nie zamierzają rezygnować z uroków letniej aury – tak więc kolejne spotkanie również planowane jest na świeżym powietrzu. Tym razem czytelniczy osąd spotka powieść innej noblistki – Doris Lessing pt. „Dobra terrorystka”.

 

A czy wiedzieliście, że… pracownik japońskiej korporacji zaczyna dzień od gimnastyki?

Dziś zachęcamy do wysłuchania prawdziwego obieżyświata i obywatela świata – Piotra Milewskiego. Jako student mieszkał kolejno w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otarze. Zdolny student dodajmy, albowiem był stypendystą Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD), Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Ministerstwa Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii (ang.), a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowe. Ostatnio upodobał sobie Japonię, w której spędził 9 lat. Pisze po polsku, angielsku i japońsku. Jest autorem bestsellerowych reportaży o miejscach, które odwiedził, a także publikacji naukowych i popularnonaukowych z dziedziny ekonomii, z której ma doktorat. Jego książki: „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (2014), „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” (2015), „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat” (2018) zyskały czytelnicze uznanie. Najnowszą – „Planeta K” – polecamy Państwa uwadze.
A czy wiedzieliście, że… pracownik japońskiej korporacji zaczyna dzień …od gimnastyki?

 

Dziś zachęcamy do wysłuchania prawdziwego obieżyświata i obywatela świata – Piotra Milewskiego. Jako student mieszkał…

Opublikowany przez Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna Poniedziałek, 6 lipca 2020

 

Jeśli macie ochotę poznać inne ciekawostki z kręgów literatury, zachęcamy odwiedzić nasze pozostałe wpisy:

Czy wiedzieliście, że…. Sławomir Shuty napisał książkę „Historie o ludziach z wolnego wybiegu”

Czy wiedzieliście, że… Michał Zygmunt

Czy wiedzieliście że… właśnie pojawiła się nowa powieść Nataszy Sochy

Czy wiedzieliście że… w debiutancka powieść Irminy Kosmali powstawała 14 lat

Czy widzieliście, że…nowa książka Przemysława Semczuka

Czy wiedzieliście, że… Sejm RP rok 2020 ustanowił rokiem Tyrmanda?

Czy wiedzieliście, że… Joanna Opiat-Bojarska

Czy wiedzieliście, że… Mariusz Czubaj

Czy wiedzieliście, że… Joanna Jax

Czy widzieliście, że… Jakub Ćwiek

Czy wiedzieliście, że… Łukasz Orbitowski i Szczepan Twardoch