Kwarantanna dla książek

Książki, które przemierzyły drogę z czytelniczych domostw z powrotem na biblioteczne półki czeka jeszcze przystanek pośredni – kwarantanna. Jeśli jakikolwiek egzemplarz zawiera niebezpieczne wirusy COVID-19, w trakcie 5-dniowego odosobnienia staną się one nieaktywne. W Bibliotece na zwracane egzemplarze czekają specjalnie wydzielone miejsca (kartony, regały, wózki). Potem cały ten dzienny zbiór trafia do odosobnionego pomieszczenia, gdzie czeka na ponowne włączenie do „czytelniczego obiegu”. To najbezpieczniejsza dla papieru forma odkażania. Dezynfekcja chemiczna lub ozonowanie ma bowiem szkodliwe działanie dla celulozy.
Zalecany przez Bibliotekę Narodową okres książkowej kwarantanny to 3 dni, w naszej Bibliotece zdecydowaliśmy się nieco wydłużyć ten czas – do 5 dni. Jak mówi stare przysłowie, którego w tym wypadku jesteśmy zwolennikami, „strzeżonego, Pan Bóg strzeże”.
Przypominamy o konieczności telefonicznego umówienia wizyty oraz nowych godzinach odwiedzin.

Nowe godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek – 10.00-15.00; z wyjątkiem środy – 10.00-16.00; w sobotę biblioteka jest nieczynna.

Uwaga: Książki, które czytelnicy mają na kontach zostały przedłużone do 30 sierpnia – to oznacza, że nie trzeba planować wizyty w bibliotece od razu po otwarciu!

Nr telefonów do placówek Biblioteki:

Biblioteka Główna
ul. Mieszka I 16
tel. 61 426 18 44

Wypożyczalnia dla Dzieci
ul. Mieszka I 15
tel. 61 426 18 42

Filia nr 1
ul. Krucza 3
tel. 61 426 39 56

Filia nr 2
ul. Staszica 12a
tel. 61 426 40 54

Filia nr 9
os. Orła Białego 18
tel. 61 426 63 44

 

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Biblioteka „Muzyczna”

Dziś o niezwykłym miejscu na bibliotecznej mapie wspomnień
Prędzej czy później, trafiał tam chyba każdy fascynat pięknych dźwięków z Gniezna. Półki pełne taśm, płyt analogowych, w późniejszym okresie także płyt CD – szczególnie tych z muzyką zagraniczną. To sprawiało, że do Filii nr 6 – bo o niej mowa – nieustannie pielgrzymowały rzesze muzycznie zaangażowanych. Tutaj też pojęcie powszechnej dostępności – „publiczny, przeznaczony dla wszystkich”  – nabierało realnej formy. Zwłaszcza, gdy wypożyczony album ukochanego artysty posiadał uszkodzenia powstałe, na przykład, podczas zgrywania. Filia nr 6 – zwana powszechnie „Muzyczną” – powstała w 1978 roku i zadomowiła się przy ul. Staszica 12a. Gromadziła zbiory nieksiążkowe: płyty CD, płyty winylowe, kasety magnetofonowe, a także kasety wideo (z ekranizacjami lektur szkolnych). Był to pokaźny zbiór muzyki, ale także pomocy do nauki języków obcych. Do początku lat 90. Filia Muzyczna prowadziła ożywioną działalność dydaktyczną. Dzięki dwudziestu stanowiskom z kabinami, organizowała lektoraty języków: angielskiego, niemieckiego, włoskiego – o rożnym stopniu zaawansowania. Stali bywalcy mogli liczyć na przychylność bibliotecznej obsługi, dla pozostałych zostawały twarde zasady wypożyczeń: 2 płyty analogowe, 2 kasety magnetofonowe, parafowane nazwiskiem, przy każdej wpisanej na konto pozycji. Stare, dobre czasy.
W 2006 roku Filia nr 6 została połączona z Filią nr 2 – tak oto zakończyła się jej blisko 30-letnia historia.

 

 

Zapraszamy do innych wpisów przypominających rozliczne momenty z historii Biblioteki:

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Ekslibrisy

Kolejna odsłona naszej 75-letniej historii – Julian Śmielecki

Biblioteczny kącik jubileuszowy – spotkanie autorskie z Haliną Snopkiewicz

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Oddział Dziecięcy

Biblioteczny kącik jubileuszowy – Czytelnia Miejska