W bibliotece

18 maja (w poniedziałek) Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ponownie otwiera swoje podwoje dla czytelników. Wczoraj pisaliśmy, jak się umówić na wizytę u nas (telefonicznie!), a dziś o tym, jak będzie przebiegać wizyta w bibliotece.

W bibliotece

Po wejściu do biblioteki czytelnik dezynfekuje dłonie. Odkłada zwracane książki w wyznaczonym do tego miejscu – trafią one do 5-niowej kwarantanny (czyli będą wyłączone z obiegu przez ten czas). I dopiero po tych 5 dniach zostaną odpisane z konta czytelnika. Dostęp do księgozbioru jest zawieszony: konkretne tytuły można zarezerwować telefonicznie, a książki z półki podaje tylko bibliotekarz.
Prosimy czytelników, by stosowali się do poleceń bibliotekarza i poruszali po bibliotece tylko na obszarach wyznaczonych taśmą. Czytelnia i stanowiska komputerowe są nieczynne do odwołania.

UWAGA: Książki, które czytelnicy mają na kontach zostały przedłużone do 30 sierpnia – to oznacza, że nie trzeba planować wizyty w bibliotece od razu po otwarciu!

Biblioteka ma nowe godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek – 10.00-15.00; z wyjątkiem środy – 10.00-16.00; w sobotę biblioteka jest nieczynna.

Nr telefonów do placówek Biblioteki:

Biblioteka Główna
ul. Mieszka I 16
tel. 61 426 18 44

Wypożyczalnia dla Dzieci
ul. Mieszka I 15
tel. 61 426 18 42

Filia nr 1
ul. Krucza 3
tel. 61 426 39 56

Filia nr 2
ul. Staszica 12a
tel. 61 426 40 54

Filia nr 9
os. Orła Białego 18
tel. 61 426 63 44

 

Kluby Młodego Programisty wracają w nowej odsłonie

Kluby Młodego Programisty wracają w nowej odsłonie – 19 i 20 maja ruszają cykle spotkań online, w których będzie mógł wziąć udział każdy uczeń szkoły podstawowej z klas 1-6, który ma dostęp do internetu i chce poświęcić trochę czasu na naukę podstaw programowania. Za darmo!

Klub Młodego Programisty to bezpłatne zajęcia z elementami programowania, które do czasu zawieszenia zajęć w szkołach z powodu COVID-19, odbywały się w 16 stacjonarnych punktach warsztatowych w całej Polsce.
Postanowiliśmy wyjść naprzeciw obecnym potrzebom dzieci, rodziców oraz nauczycieli i przenieśliśmy zajęcia do internetu. Teraz każdy uczestnik w wieku szkolnym, będzie mógł wziąć udział w warsztatach online
bez względu na to, gdzie mieszka. Wystarczy dostęp do internetu.
Podczas zajęć uczestnicy będą wykorzystywać bezpłatne aplikacje do programowania online (Scratch Junior, Lightbot Hour, Games OzoBlockly, Wirtualna mata, Wirtualne puzzle), poznają również zasady programowania offline. Dzięki warsztatom uczestnicy zostaną w bezpieczny sposób wprowadzeni do świata IT. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani trenerzy, którzy w przystępny sposób uczą podstaw programowania.
Zaplanowane zajęcia prowadzone są dla dwóch grup wiekowych (1-3 oraz 4-6 klas szkoły podstawowej).
Dziesięć jednogodzinnych spotkań online to doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu w domu.
Poprzez udział w zajęciach, uczestnicy rozwijają kluczowe kompetencje XXI wieku: umiejętność analitycznego myślenia, innowacyjność, wytrwałość, chęć podejmowania działań, rozwiązywania problemów i pokonywania trudności.
Aby wziąć udział w pełnym cyklu warsztatów, należy zapisać się na zajęcia poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na https://klubmlodegoprogramisty.pl/. Warsztaty będą prowadzone w formie webinaru. Trenerzy na żywo będą rozwiązywać zadania wraz z uczestnikami. Osoby, które ominą zajęcia na żywo będą mogły
odtworzyć nagrane spotkanie, nadrobić materiał i wykonać wszystkie zadania z warsztatów.

Kluby Młodego Programisty otworzyło jesienią 2018 r. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Od tej pory zajęcia cieszą się niemalejącą popularnością. Tylko w ubiegłym –
2019 roku – wzięło w nich udział ponad 21 tysięcy uczestników, uczestnicząc w 1622 warsztatach. W dotychczasowej formule w każdym województwie działał jeden stacjonarny klub.
Więcej szczegółów na temat warsztatów: https://klubmlodegoprogramisty.pl/

Kluby Młodego Programisty to element projektu realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych.

 

Mistrzowskie kreski, rzecz o ilustracji – Bohdan Butenko

Dzisiejszy wstęp zapowie najbardziej nagradzanego polskiego grafika i ilustratora – Bohdana Butenkę, który ma w dorobku zarówno opracowania graficzne książek innych autorów, jak i swoje własne. Jest twórcą plakatów filmowych, scenografii telewizyjnych (m. in. dla Kabaretu Starszych Panów), autorem projektu statuetki Donga (nagrody przyznawanej przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych – IBBY), projektantem lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. To również jeden z najbardziej rozpoznawanych i cenionych przez czytelników twórców.
Karierę zawodową rozpoczął w 1955 roku od posady redaktora naczelnego w Naszej Księgarni, współpracował z czasopismami dla dzieci i młodzieży „Misiem”, „Świerszczykiem”, „Płomykiem”, „Światem Młodych”. Przygody Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, których czytelnicy poznali w latach 60. i 70. doskonale odnajdują się na bieżącym rynku wydawniczym. Zresztą nie tylko te dzieła ilustratora doczekały się wznowień. Butenko stworzył niepowtarzalny sposób graficznej komunikacji z czytelnikiem: prosty, czytelny, wyjątkowo sugestywny i ujmujący humorem. Jego odbiorcami stali się zarówno mali i duzi. W czasie pracy nie robił przerw, dbał o każdy szczegół wydawanej pozycji, a jego znajomość poligrafii sprawiała, że gotowy produkt – książka, była dokładnie taka – jaką zaprojektował. Jeśli w trakcie pracy zdarzyło się wykoncypować inny, lepszy pomysł na dzieło, nie wahał się zaczynać od nowa. Swoje prace podpisywał charakterystycznym „Butenko pixit”.
Otrzymał 12 nagród za całokształt pracy twórczej w tym m.in. nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Ilustrowane przez niego książki siedmiokrotnie otrzymały nagrody i wyróżnienia w konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku. Był laureatem nagród zagranicznych. Wiadomość o jego śmierci zasmuciła miłośników jego twórczości jesienią zeszłego roku.

 

 

Zapraszamy, na inne wpisy z naszego ilustracyjnego cyklu:

Mistrzowskie kreski: rzecz o ilustracji – Hanna Czajkowska

Mistrzowskie kreski: rzecz o ilustracji – Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel

Mistrzowskie kreski: rzecz o ilustracji – Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Mistrzowskie kreski: rzecz o ilustracji – Janina Krzemińska

Nowy cykl “Mistrzowskie kreski: rzecz o ilustracji” – Jan Marcin Szancer